Dubiecko. Co warto zobaczyć?

Tutaj na świat przyszedł a później często i chętnie bywał Książę Poetów, biskup Ignacy Krasicki.

Nazwa Dubiecko wywodzi się od ruskiego słowa dub, czyli dąb. Zapewne niegdyś musiało rosnąć tu wiele tych drzew. Kilka pozostało w przyzamkowym parku jako pomniki przyrody.

W Dubiecku Karpiński stworzył kolędę „Bóg się rodzi”.

Wszystko zaczęło się w 1389 roku, gdy wieś królewską Dubiecko Władysław Jagiełło nadał w wieczyste posiadanie Piotrowi Kmicie, kasztelanowi lubelskiemu. Rycerski ród Kmitów wzniósł nad brzegiem Sanu swoją drewniana siedzibę...

Reklama

Zamek w połowie XVI w. przejęli Stadniccy. W 1551 r. urodził się tutaj jeden z głośniejszych przedstawicieli rodu, Stanisław, nazywany Diabłem Łańcuckim. Kalwin, pamiętany jako warchoł i zabijaka, był też, o czym wspomina się rzadziej, autorem mów sejmowych w obronie tolerancji. Pod koniec XVI w. miasto stało się własnością Stanisława Krasickiego.

Krasiccy przebudowali siedzibę, nadając jej charakter pałacu w stylu barokowym. W lutym 1735 r. urodził się tu najlepiej znany przedstawiciel rodu, Ignacy Franciszek Krasicki, biskup i poeta. Książę Poetów do domu rodzinnego przybywał z towarzyszami po piórze. Tu powstała kolęda Franciszka Karpińskego „Bóg się rodzi”. W czasach PRL pałac stał się własnością zakładu przemysłowego, funkcjonowało w nim muzeum Krasickiego.

W latach 90. XX w. pałac opustoszał. Od 2006 r. obiekt jest w rękach prywatnych. W pięknie odrestaurowanych wnętrzach urządzono hotel i restaurację. Renoma szefa kuchni ściąga smakoszy spoza Podkarpacia. Warto wybrać się też do prywatnego muzeum skamieniałości Roberta Szybiaka. Hobbysta współpracujący z PAN zgromadził kilka tysięcy eksponatów.

Wyjątkowym okazem jest skamielina prawróbla z epoki oligocenu. Wśród dubieckich zabytków jest murowana cerkiew. Po wojnie była magazynem, w latach 90. XX w. urządzono tu galerię, którą prowadzi Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Dubieckiej.

M&M Osip-Pokrywka

Informator

Dojazd: Dubiecko leży 30 km od Przemyśla, w centralnej części województwa podkarpackiego, na granicy Pogórza Dynowskiego i Przemyskiego. Można tu dojechać malowniczą drogą 884 prowadzącą z Domaradza do Przemyśla. Szlak architektury drewnianej.

W pobliżu jest kilka cennych XVIII-wiecznych zabytków architektury drewnianej. M.in. modrzewiowy kościół św. Katarzyny w Bachórzcu z neobarokowym malarskim wystrojem wnętrza oraz dawna cerkiew św. Dymitra w Piątkowej, zwieńczona cebulastymi kopułami. Podkarpacki Szlak Architektury Drewnianej liczy ponad 200 za bytkowych obiektów sakralnych.

Dobre adresy, kontakty: Zamek Dubiecko, ul. Zamkowa 1, 37-750 Dubiecko, tel. 16 651-10-58, www.zamek.dubiecko.com.

Muzeum Skamieniałości i Minerałów, ul. Krasickiego 3, Dubiecko, tel. 16 651-14-51, www.muzeumdubiecko.republika.pl.

Szlak Kulinarny Podkarpackie Smaki: Od trzech lat znajdują się na nim restauracja na Zamku Dubiecko oraz Karczma Pod Semaforem w Bachórzu, www.szlakpodkarpackiesmaki.pl

Karpacki Szlak Ogrodów i Domów Historycznych: Na obszarze parkowym w Dubiecku rośnie ponad 700 drzew 32 gatunków, z czego ponad 70 to pomniki przyrody. Z gatunków obcych polecamy platan klonolistny we wschodniej części. Jego obwód w pierśnicy – ponad 6 m. W parku są też hodowane ozdobne ptaki: m.in. azjatyckie bażanty, pawie indyjskie i afrykańskie żurawie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Jedziemy do Sandomierza

    Są wśród nas tacy, którzy mają jeszcze parę dni ferii. To właśnie im proponujemy wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, do jednego z najładniejszych miasteczek w Polsce. Znacie je na pewno z telewizji. więcej