Dolnośląskie pałace i zamki

W tym regionie co rusz możesz trafić na prawdziwą architektoniczną perłę. Nic dziwnego, bo Dolny Śląsk to kraina posiadłości najznamienitszych rodów Europy!

Zdjęcie

Pałac w Kamieniu Ząbkowickim/fot. Gerard /Reporter
Pałac w Kamieniu Ząbkowickim/fot. Gerard
/Reporter

Dolny Śląsk to raj dla miłośników dawnych rezydencji – znajduje się tam jedna czwarta wszystkich zachowanych zamków w Polsce. Pokażemy te najciekawsze, niekoniecznie bardzo znane.

Europejskie perły

Wiele spośród tych posiadłości włączono do regionalnego Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców (szlakzamkowipalacow.eu), który ułatwia zwiedzanie.

Reklama

Naszą podróż zacznijmy u wrót Kotliny Kłodzkiej, od Kamieńca Ząbkowickiego (palacmarianny.com.pl.). Ta perła romantyzmu powstała w XIX w. na zamówienie księżniczki Niderlandów Marianny Orańskiej i wzorowana jest na twierdzy w Malborku oraz stylu mauretańskim.

Najsłynniejszym dolnośląskim zamkiem jest Książ w Wałbrzychu (ksiaz.walbrzych.pl). Okazała warownia na wzgórzu szczyci się malowniczymi tarasami oraz różnymi stylami architektonicznymi budowli. Wokół wzgórza znajduje się park z ogrodem botanicznym.

Z Wałbrzycha już niedaleko do Jeleniej Góry i Pałacu Paulinum (paulinum.pl), stworzonego dla niemieckiego fabrykanta w stylu eklektycznym.

Filmowe plenery

Jadąc na wschód Dolnego Śląska, nie można przegapić Zamku Czocha (zamekczocha.com), którego brama z kamiennym mostem zagrała w kilku filmach i serialach – m.in. „Wiedźmin” i „Tajemnica twierdzy szyfrów”.

Natomiast obok Bolesławca znajduje się architektoniczna perła w stylu zamków nad Loarą – Kliczków (kliczkow.com.pl), gdzie nakręcono jeden z odcinków serialu TVP 2 „Komisja morderstw”. W jego parku znajduje się... cmentarz koni!

Także w sąsiedztwie stolicy regionu, Wrocławia, odnajdziemy piękne kasztele – w Oleśnicy (zamek-olesnica.pl) oraz posiadłość w Krobielowicach (palackrobielowice.com).

Informator

Do każdego z tych miejsc (najwygodniej z Wrocławia) dotrzesz pociągiem, autobusem i busami. Miejscowości łączy też gęsta sieć połączeń kolei regionalnych. Rozkład jazdy pociągów i autobusów sprawdzisz w portalu e-podroznik.pl.

• Pałace: Krobielowice i Paulinum oraz Zamek Kliczków to obecnie hotele. Możesz zarezerwować pokój na ich stronach i poczuć się jak mieszkaniec arystokratycznej rezydencji. Jednak bezpłatnie zwiedzać można je tylko z zewnątrz.

• Ciekawostki oraz informacje praktyczne znajdziesz na stronach: www.szlakzamkowipalacow.eu, www.umwd.dolnyslask.pl/turystyka

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również