Dolina Bugu

Wzdłuż biegu łagodnie meandrującej rzeki zgodnie wznoszą się świątynie trzech chrześcijańskich wyznań. 6 stycznia w tym regionie odbywa się niezwykłe Święto Jordanu.

Reklama

Na Równinie Kodeńskiej, na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów między Terespolem a Sławatyczami, są świątynie pokazujące różnorodność tych ziem. Obok unickich Kostomłotów jest katolicki Kodeń, a kilka kilometrów dalej prawosławne sanktuarium w Jabłecznej.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana także Epifanią, to jedno z najważniejszych świąt obrządku wschodniego. Tego dnia, na pamiątkę chrztu Chrystusa w Jordanie, dokonuje się święcenia wody. Tradycje te są szczególnie silne na naszym wschodnim pograniczu.

W jedynej w Polsce cerkwi neounickiej w Kostomłotach po nabożeństwie wierni w barwnej procesji udają się do pobliskiej studni. Tam, przez trzykrotne zanurzenie krzyża, święcona jest woda, która tego dnia ma szczególnie cudowne właściwości, a rzeka Bug zamienia się w symboliczny Jordan.

Kostomłoty to miejscowość ze średniowiecznym rodowodem

Tutejszą cerkiew św. Nikity wzniesiono jako unicką, potem z ukazu cara została przemianowana na prawosławną. Maleńka, drewniana świątynia o złoconych kopułach w okresie dwudziestolecia międzywojennego stała się unikalną cerkwią obrządku bizantyjsko-słowiańskiego. Zaledwie dwadzieścia kilometrów dalej znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia. To najcenniejsze miejsce regionu i jedno z najważniejszych sanktuariów Polski.

Tutejszy cudowny obraz przywiózł z Rzymu Mikołaj Sapieha. Polski szlachcic został uzdrowiony po modlitwie przed obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej podczas pielgrzymki do Wiecznego Miasta. Gdy odzyskał siły, zapragnął zabrać święty wizerunek do Polski. Papież Urban VIII nie wyraził na to zgody, wówczas sprytny kresowy magnat ukradł go z prywatnej kaplicy w Watykanie.

Uciekając do kraju, ukrywał się, więc nie dopadł go pościg, za to dosięgła papieska ekskomunika. Ojciec Święty ukarał magnata, rzucając na niego klątwę kościelną (zakaz wstępu do świątyni, uczestniczenia we mszy oraz przystępowania do spowiedzi i komunii). Sapieha boleśnie przeżył karę kościelną, ale ukradzionego obrazu nie oddał.

Ciekawe miejsca

Parafia neounicka św. Męczennika Nikity, Kostomłoty – jedyna na świecie parafia katolicka obrządku bizantyjsko-słowiańskiego (neounicka). Do parafii należy ok. 120 wiernych. Nabożeństwo otwierające obchody święta Jordanu (Bohojawlienije) rozpoczyna się o godzinie 11.00. Zwiedzanie cerkwi jest bezpłatne.

Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia, ul. Rynek 1, Kodeń, tel: 83 375 41 19, e-mail: oblaci@koden.com.pl. Przy sanktuarium znajduje się Kalwaria i rozległy ogród. Oblaci prowadzą na miejscu hotel oraz tanią jadłodajnię dla pielgrzymów.

Monaster Świętego Onufrego Wielkiego, Jabłeczna 69, tel: 83 378 31 11, e-mail: klasztjabl@interia.pl. Klasztor Prawosławny Św. Marty i Marii na Św. Górze Grabarce, tel: 507 761 241.

Noclegi. Dom Pielgrzyma przy Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia, ul. Rynek 1, Kodeń, tel: 83 375 41 20, e-mail: pielgrzymi@koden.com.pl, pokoje 2-, 3-, 4-osobowe od 30 do 140 zł za dobę za pokój.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • W przepięknych Lasach Janowskich leży mała wioska, którą niezorientowany turysta minie bez zatrzymywania się. To błąd! Tutejszy kościółek nie jest obiektem szlaku drewnianych świątyń, choć mógłby... więcej