Czy warto jechać zimą nad morze?

A może tak wbrew wszystkim – nietypowo i pod prąd? Zima nad morzem też ma swoje uroki. Nie byłaś? W takim razie czas obrać nowy kurs – na północ.

Zdjęcie

Zimą nad morzem też jest pięknie /123/RF PICSEL
Zimą nad morzem też jest pięknie
/123/RF PICSEL

W takim kurorcie warto się pokazać. Spacer po słynnym molo to wręcz obowiązek na powitanie tego miasta. Potem możesz ruszyć na plażę, przecież chcesz połączyć miłe z pożytecznym…

Nie tylko dla artystów

Sopot – przyciąga wszystkich. Tak było i tak jest nadal. Zwłaszcza artyści je sobie upodobali. To zasługa jego niesamowitej atmosfery i różnorodnych wydarzeń kulturalnych, które co roku przyciągają masę ludzi, zwłaszcza w wakacje. Ale jeśli nie przepadasz za tłumami, wykorzystaj zimę na odwiedzenie Sopotu.

Reklama

Niezwykły mikroklimat sprawia, że nawet o tej porze roku organizm szybko się regeneruje. Teraz nie tylko spokojnie przespacerujesz się po głównym deptaku, czyli ulicy Monte Cassino, ale też skorzystasz z niższych cen i specjalnych promocji.

A może chcesz pojeździć na nartach? Proszę bardzo. Fani zimowego szaleństwa mają do dyspozycji w Sopocie stok z wyciągiem orczykowym. No chyba, że wolisz wybrać się do aquaparku?

W tym mieście jest wszystko, czego potrzebujesz, by odpocząć i naładować baterie.

IK

Świnoujście. Wypoczynek w uzdrowisku

Wyjątkowo atrakcyjny kurort na północno-zachodnim krańcu Polski jest ważnym portem leżącym na wyspach (jako jedyne miasto w Polsce), między którymi kursują promy.

Największe z nich to: Uznam, Wolin, Karsibór oraz 41 mniejszych wysepek. Między wyspami Uznam i Wolin istnieje stałe i bezpłatne połączenie promowe, a Wolin i Karsibór są połączone Mostem Piastowskim.

Ze Świnoujścia odbywają się też kursy do Niemiec, Danii, Norwegii i Szwecji. Zimy są tu łagodniejsze – to wiadomość dla tych, którzy nie przepadają za mrozami.

Jeśli masz kłopoty z układem krążenia, oddechowym, dokuczają Ci problemy kobiece lub borykasz się z uciążliwymi chorobami skóry, znajdziesz tu pomoc dla siebie.

W Świnoujściu nie brak zabytków. Można się też zagłębić w militarny klimat, zwiedzając XIX-wieczne fortyfikacje na obrzeżach miasta.

IK

Kołobrzeg. Jedziemy do sanatorium

Popularny kierunek wszystkich kuracjuszy i to nie tylko z Polski, ale również z Niemiec i Skandynawii – Kołobrzeg w województwie zachodniopomorskim. Przez środkową część miasta przepływa rzeka Parsęta wraz z jej odnogą rzeczną – Kanałem Drzewnym.

Pobliskie złoża borowin sprawiają, że leczy się tu głównie choroby górnych dróg oddechowych, krążenia i choroby stawów.

Historia Kołobrzegu jako uzdrowiska ma swoje początki w 1830 r., kiedy otwarto tu pierwszy zakład kąpieli solankowych. Ale zakładów leczniczych wciąż przybywa. Do odwiedzenia Kołobrzegu zachęcają też jego liczne zabytki. Nawet zimą nie będziesz się tu nudzić.

Sopot. Słynny kurort zaprasza

Człowiekiem, który zapoczątkował uzdrowiskową działalność w Sopocie był założyciel pierwszego zakładu kąpielowego, napoleoński lekarz Jean Georg Haffner.

Na przestrzeni stu lat przekształcił on rybacką wieś w miasto, z nowoczesnymi urządzeniami leczniczymi. Ważnym wydarzeniem dla Sopotu było odkrycie na przełomie XX i XXI wieku podziemnych zasobów leczniczej solanki.

Odtąd turyści przybywali tu nie tylko, by cieszyć się urokami morza, też ci o słabszym zdrowiu, by leczyć się w wyspecjalizowanych ośrodkach. W 1903 roku swoją działalność zapoczątkował Zakład Balneologiczny.

Do dziś mieści się w nim szpital reumatologiczny, w którym chorzy, tak jak kiedyś, korzystają z kapieli solankowych i inhalacji.

Na terenie Sopotu działają jeszcze inne zakłady uzdrowiskowe, w których nie brakuje kuracjuszy leczących drogi oddechowe i reumatyzm. A po zabiegach, czas na spacer wzdłuż plaży i wdychanie jodu!

Informator

Kołobrzeg leży w środkowej części wybrzeża województwa zachodniopomorskiego, w północnej części powiatu kołobrzeskiego u ujścia rzeki Parsęty do Zatoki Pomorskiej. Dojedziesz tam pociągami i autobusami.

Sopot położony pomiędzy Gdańskiem a Gdynią ma dogodny dojazd z każdej części Polski autobusami i pociągami.

Świnoujście. Mieszkańcy Szczecina i południowej Polski mogą dojechać do Świnoujścia samochodem bez konieczności korzystania z przeprawy promowej. Wystarczy udać się do kurortu drogami zachodnich sąsiadów. Poza tym pozostaje jeszcze do dyspozycji pociąg i autobus.

Noclegi: Zimą ceny za nocleg na prywatnych kwaterach zaczynają się już od 15 złotych.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również