Co zobaczyć w Żegiestowie

Ta mała uzdrowiskowa miejscowość dziś pozostaje w cieniu pobliskich kurortów: Krynicy i Muszyny. Ale były też lata świetności.

Pięknością położenia w górskim, do południa otwartym parowie, przewyższa Żegiestów wszystkie zakłady kąpielowe Galicji […].

Tak opisywał zdrój dr Mieczysław Orłowicz w „Przewodniku po Galicji” wydanym w 1919 r. we Lwowie.

Czasy świetności ma za sobą, ale zachowało tamten klimat.

Reklama

Przyznać należy, że szczytowy okres swej uzdrowiskowej świetności kurort przeżywał w czasach II Rzeczpospolitej, kiedy to Spółka Udziałowa „Żegiestów Zdrój” podniosła uzdrowisko do rangi jednego z najlepszych w kraju.

Zbudowano Nowe Łazienki Mineralne i elektrownię. W 1929 r. oddano do użytku istniejący do dziś Nowy Dom Zdrojowy. W tym czasie powstało wiele nowych obiektów uzdrowiskowych: Zamek, Polonia, Światowid, Malutka, Orlątko i imponujący hotel-pensjonat Wiktor.

Ten ostatni obiekt został uznany w roku 1938 przez prestiżowe czasopismo Architektura za najbardziej nowatorski budynek w Polsce.

Uzdrowisko Żegiestów-Zdrój obchodzi w tym roku 170-lecie istnienia. To już inna miejscowość niż ta z lat świetności. W 1947 r. uzdrowisko zostało upaństwowione. Wówczas Fundusz Wczasów Pracowniczych przysyłał tu swoich pracowników, a część kuracjuszy przyjeżdżała prywatnie.

Stagnacja nastąpiła od połowy lat 90., gdy mimo protestów dawnych właścicieli kurortu główne obiekty przejęło Uzdrowisko Krynica. Sytuacja nie zmieniła się do dziś.

Obecnie to jedno z mniejszych polskich uzdrowisk, oaza ciszy osadzona w scenerii dziewiczej przyrody. Ceniący taki klimat kuracjusze mogą poratować zdrowie w jedynym działającym sanatorium Wiktor.

Można tu przyjechać na leczenie ze skierowaniem z NFZ, na turnus rehabilitacyjny pod nadzorem specjalisty lub na prywatne wczasy. Balsamiczne powietrze, źródła mineralne, żywiczny aromat sosen, niezakłócona niczym – może tylko śpiewem ptaków i szmerem rzeki – cisza – tu wszystko sprzyja relaksowi.

M&M Osip-Pokrywka

Ważne informacje

Uzdrowisko jest położone w Beskidzie Sądeckim, nad prawobrzeżnym Popradem, na południowym krańcu województwa małopolskiego, 43 km na południe od Nowego Sącza.

Można tu dojechać drogą wojewódzką nr 971 łączącą Piwniczną (oddaloną stąd o 16 km) z Krynicą Zdrój (25 km). Stacja kolejowa znajduje się ok. 1,5 km od sanatorium. Regularnie kursują tu także autobusy.

Specjalizacja sanatoryjna. Podstawowe kierunki kuracji leczniczych dotyczą schorzeń układu trawienia, układu mo czowego, układu oddechowego i narządów ruchu. Głównym obiektem uzdrowiskowym jest sanatorium „Wiktor”.

Zasoby naturalne. Lecznictwo uzdrowiskowe w Żegiestowie-Zdroju opiera się na własnych źródłach szczaw o mineralizacji w granicach 1,0-2,3 g/dm³, stosowanych w kuracji pitnej i do kąpieli. W pobliżu są także złoża wartościowej borowiny.

Klimat. W okolicy panuje klimat podgórski, umiarkowanie i silnie bodźcowy. Wysokie wzgórza osłaniają dolinę przed silnymi wiatrami, a położenie na południowych stokach sprzyja lepszemu nasłonecznieniu. Występuje tu stosunkowo mało opadów.

Kontakt, adres, informacje. Wiktor Cechini Medical & SPA Łopata Polska 24 33-370 Żegiestów-Zdrój Tel. 18 471-72-68,    kom. 881-928-906 W internecie www.wiktor.cechini.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Historia sanktuarium w Domaniewicach sięga XVII wieku, kiedy to krakowscy kupcy – bracia Wojciech-Albert i Jakub Celestowie – w podziękowaniu za powodzenie w interesach ufundowali tam murowaną... więcej