Co zobaczyć w Olsztynie zimą?

Zdjęcie

Panorama Olsztyna/fot. Piotr Płaczkowski /Reporter
Panorama Olsztyna/fot. Piotr Płaczkowski
/Reporter

Warmię i Mazury najchętniej odwiedzamy latem. A żeglowanie po jeziorach to nie jedyne atrakcje regionu. Jest przecież Olsztyn, który warto zwiedzić. A zimowa aura dodaje mu tylko uroku.

Na narty i do planetarium

Jedno z najciekawszych miejsc w Olsztynie znajduje się nad jeziorem Ukiel. Nad jego brzegiem są kompleksy wypoczyn­kowe, baza sportów wodnych i wypożyczalnie sprzętu sportowego. Jest też hala do gry w siatkówkę plażową z podgrzewa­nym piaskiem.

Reklama

Tuż nad jeziorem jest sztuczne lodowisko. Zaś wzdłuż jego brzegów i w lesie są trasy narciarstwa biegowego. Prócz atrakcji sportowych Olsztyn przyciąga także zabytkami.

Jednym z symboli miasta jest Wysoka Brama, przez którą wiedzie główna droga na Stare Miasto. Kiedyś stanowiła część fortyfikacji, dziś znajduje się w niej hotel. Olsztyńska Starówka, choć jest niewielka, także zachwyca.

Jednym z naj­starszych zabytków jest gotycki zamek z XIV w., w którym niegdyś mieszkał Mikołaj Kopernik. Koniecznie trzeba też zobaczyć katedrę św. Jakuba. Jeśli jesteśmy z dziećmi, warto zajrzeć do miejscowego planetarium.

Niedawno zostało ono wyposażone w nowo­czesny sprzęt pozwalający na odby­cie wirtualnej podróży w kosmos. Jednym z cenniejszych eks ponatów są okruchy gruntu księży­cowego.

MM

Przydatne informacje

Od niedawna, po modernizacji linii kolejowej, najszybciej do Olsztyna można dojechać pociągiem. Nowoczesne składy mkną po torach nawet do 160 km/h.

Warto się wybrać na wycieczkę tramwajem. To jedna z najnowszych atrakcji, gdyż tramwaje wróciły na ulice miasta w grudniu 2015 r., po 50 latach przerwy! Podobno obecnie używane tramwaje są najszersze w Polsce i mają 2,5 szerokości.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również