Co zobaczyć w Ciechocinku?

Ciechocinek jest jednym z najlepiej rozpoznawanych polskich kurortów. Choć długo kojarzony był jedynie z wypoczynkiem kierowanym do osób starszych to obecnie oferuje zróżnicowane atrakcje.

Ciechocinek położony jest na Kujawach nieopodal Wisły, pomiędzy Toruniem a Włocławkiem. Miasteczko może pochwalić się ciekawą historią. Pierwsze wzmianki na temat źródeł solankowych pochodzą z XIII wieku. W 1235 roku Konrad I Mazowiecki przekazał dwie warzelnie soli w wieczystą dzierżawę Zakonowi Krzyżackiemu.

Historia miasta

Reklama

W 1836 roku rozpoczęły się pierwsze działania, dzięki którym Ciechocinek rozwinął się jako uzdrowisko. W miejscowym zajeździe zainstalowano wtedy cztery miedziane wanny przeznaczone do kąpieli solankowych. 

Dzięki doprowadzeniu linii kolejowej (bocznicy) miejscowość odwiedzało coraz więcej kuracjuszy, dzięki czemu zyskiwała ona sławę znamienitego uzdrowiska. Ciechocinek znacząco rozwinął się w 20-leciu międzywojennym. Powstały wtedy nowe obiekty przeznaczone dla gości, kompleksy mieszkalno-handlowe i park pomiędzy tężniami. 

Ciechocinek z czasem zaczął się przeobrażać w miasto-ogród dzięki architektowi zieleni Zygmuntowi Hellwigowi. Był on twórcą dywanów kwiatowych, zegara kwiatowego, parków i skwerów.

Tężnie w Ciechocinku

Najbardziej znanym obiektem w Ciechocinku są tężnie. Są one unikatową i największą w Europie drewnianą konstrukcją służącą do odprowadzania wody z solanki. Zostały zaprojektowane przez Jakuba Graffa. Pierwsze dwie powstały w latach 1824-1828, a trzecia w 1859 roku. Tężnie wysokie są na prawie 16 metrów i długie na 1741,5 metra. 

Solankę do tężni pompuje się ze źródła i wtłacza na górę do korytek zainstalowanych na ich szczycie. Następnie solanka sączy się kroplami po ścianach tężni - po wpływem wiatru oraz promieni słońca intensywnie paruje. Spacer wzdłuż tężni jest bardzo zdrowy, stanowią one naturalne inhalatorium.

Na szczycie tężni znajdują się tarasy widokowe. We wnętrzu jednej z tężni znajduje się grota solankowa. Uzyskany w niej klimat porównywalny jest do nadmorskiego. Przebywanie w grocie służy profilaktyce i leczeniu górnych dróg oddechowych.

Wstęp do wszystkich obiektów jest płatny.

Pozostałe atrakcje

Po Ciechocinku wśród zieleni i zabytkowych budynków można spacerować godzinami. Słynną ozdobą uzdrowiska jest grzybek. Fontanna o tej nazwie jest obudową jednego ze źródeł, głębokiego na 414 metrów odwiertu solanki. 

Jest ona jednocześnie inhalatorium, które pozwala wdychać kuracjuszom cząsteczki jodu. Została zaprojektowana w 1926 roku przez Jerzego Raczyńskiego. Grzybek jest jedną z wielu fontann zdobiących Ciechocinek. Warto obejrzeć również "Żabkę" oraz "Jasia i Małgosię".

Cennym obiektem w Ciechocinku jest Dworek Prezydenta RP, w którym urządzono wystawę poświęconą Ignacemu Mościckiemu, a także innym prezydentom. W Ciechocinku znajduje się również polowa cerkiew prawosławna, kościół parafialny, budynki łazienek uzdrowiskowych oraz pijalnie wód mineralnych. W okolicy miasteczka poprowadzonych jest wiele interesujących tras spacerowych i rowerowych.

Do sanatorium czy spa?

W Ciechocinku działa wiele sanatoriów z tradycjami, w których można skorzystać z pobytu finansowego częściowo przez NFZ, ale również wiele nowoczesnych hoteli oferujących zabiegi SPA. 

W uzdrowisku można odprężyć się w gabinecie masażu, u fryzjera czy kosmetyczki. Z uwagi na przybywających na urlop kuracjuszy bogata jest oferta kulturalna. Spektakle i koncerty w sezonie letnim odbywają się w muszli koncertowej.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Historia sanktuarium w Domaniewicach sięga XVII wieku, kiedy to krakowscy kupcy – bracia Wojciech-Albert i Jakub Celestowie – w podziękowaniu za powodzenie w interesach ufundowali tam murowaną... więcej