Co warto zobaczyć w Karkonoszach

W Karkonosze warto ruszyć od Szklarskiej Poręby, miasta słynnego w średniowieczu z pokładów złota, a potem z produkcji szkła w wędrownych hutach. Te małe zakłady zmieniały miejsce wytopu, gdy w „porębie” brakowało już drewna. Dziś szlakiem dawnych poszukiwaczy złota i innych skarbów tej krainy ruszają turyści.

Reklama

Szlak kieruje się od miasta w górę, wzdłuż rzeki Kamiennej w stronę Jakuszyc. Mija Krucze Skały i Wąwóz Kamieńczyka, dobrze znane także z filmu „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian” oraz wodospad, by po ostrym podejściu przez las i kosówkę osiągnąć szeroką, odkrytą Halę Szrenicką. Z tego wyśmienitego miejsca na popas turyści tłumnie ruszają na Szrenicę.

Dalej jest tak ładnie, że aż szkoda schodzić w dół

Wiele osób idzie więc dzień-dwa główną granią Sudetów – dość łatwym, urokliwym i bardzo fotogenicznym szlakiem wijącym się między skałkami, które wedle legendy są zwierzętami zamienionymi w kamień przez Ducha Gór, zwanego też Karkonoszem lub Liczyrzepą.

Spoza nich wychylają się wkrótce Śnieżne Kotły, polodowcowa dolina porośnięta kosodrzewiną oraz roślinnością alpejską i arktyczną.

A wkrótce i widok na królową Karkonoszy – potężną piramidę Śnieżki, na której szczycie liczącym 1602 m n.p.m. panuje mikroklimat bliski alpejskiemu – śnieg leży tu aż do maja. Wrażenie nierealności podnosi jeszcze obserwatorium meteorologiczne i restauracja na szczycie, które mają kształt latających spodków.

Stamtąd już tylko krok, by przez schronisko Samotnia zejść do Kar pacza, gdzie stoi drewniana świątynia z przełomu XII i XIII wieku – Świątynia Wang. Ten ewangelicki kościół przeniesiony został do Karpacza z Norwegii w 1842 roku.

Marzena Hmielewicz

Karkonosze

Dojazd jest łatwy. Wyprawę w Karkonosze najlepiej zacząć w Szklarskiej Porębie. Najprościej dojechać tu przez Wrocław samochodem (własnym lub bogatej oferty komunikacji międzymiastowej) lub pociągiem. Noclegi: w schroniskach po drodze wzdłuż grani – koszt noclegu waha się od 20 do 100 zł w zależności od standardu pokoju.

Schronisko Samotnia, ul. Na Śnieżkę 16, 58-550 Karpacz, tel. kom.: 791-566-569.

Schronisko Odrodzenie, ul. Karkonoska 1, 58-563 Przesieka, gmina Podgórzyn, tel.: 75-75-22-546.

Kulinaria: karkonoskie schroniska słyną z przysmaków. Na przykład naleśniki z jagoda mi na Hali Szrenickiej, czekolada z prądem i słynny sernik szrenicki na Szrenicy, zupa cebulowa i czeskie piwo w Špindlerovej Boudzie albo Zestaw Samotnia.

Informacja turystyczna Szklarska Poręba, ul. Jedności Narodowej 1a, tel.: 75-75-47-740; czynna: pn.-pt. 8-18, sob., niedz. 9-17, poza sezonem pn.-pt. 8-16, sob., niedz. 9-17.

Przewodniki

„Tajemnice, zamki, podziemia. Przewodnik jakiego nie było” Joanny Lamparskiej; To niewyczerpane źródło wiedzy o wszelkiej maści skarbach dolnośląskiej historii. „Karkonosze”, M.Staffa, wyd. Dolnośląskie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Jako letnisko zdobyło popularność w latach 20-tych XX wieku. Turystów zawsze przyciągały spokój, cisza i niezwykle malownicze położenie u zbiegu dolin Popradu i Roztoki. więcej