Co trzeba zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej

Na samym krańcu Polski, na Dolnym Śląsku, rozciąga się Kotlina Kłodzka. Jeśli jeszcze nie odkryłaś tego uroczego zakątka, zachęcamy do nadrobienia zaległości.

Zdjęcie

Twierdza militarna w Kłodzku zajmuje obszar około 20 ha /123/RF PICSEL
Twierdza militarna w Kłodzku zajmuje obszar około 20 ha
/123/RF PICSEL

Kotlina Kłodzka to największa sudecka kotlina, a do tego niezwykle piękna kraina, w której nie trafisz raczej na tłumy – na szczęście. Położona jest we wschodniej części województwa dolnośląskiego, przy granicy z Czechami.

Na terenie Kotliny Kłodzkiej leży pięć uzdrowisk z wodami zdrojowymi (np. Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój czy Lądek-Zdrój) oraz dwadzieścia sześć sanatoriów. Te liczby świadczą o wyjątkowych walorach zdrowotnych tego regionu.

Reklama

Do znanych turystycznych atrakcji należą m.in.: Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, Sanktuarium w Wambierzycach, Błędne Skały w Górach Stołowych czy Kopalnia Złota w Złotym Stoku.

Obszar zajmowany przez Kotlinę Kłodzką jest na tyle niewielki, że łatwo dotrzeć do różnych ciekawych miejsc pieszo, rowerem, czy podjeżdżając kilkanaście kilometrów autobusem. Dlatego tym razem skupimy się na malowniczych miasteczkach.

Kłodzko w centrum

To najważniejsze miasto tego regionu. Przepływa przez nie Nysa Kłodzka, dzieląc okolicę na osi północ-południe. Miasto znane jest przede wszystkim z gotyckiego Mostu św. Jana.

Charakterystyczne rzeźby z figurami świętych, umieszczone na kamiennej balustradzie, przy- wodzą na myśl Most Karola w Pradze.

Twierdza Główna wybudowana na wzgórzu nad centrum miasta, to z kolei ważny zabytek architektury militarnej. Niewielka część fortyfikacji i podziemi zostały udostępnione do zwiedzania.

IK

Informator

Kotlina Kłodzka to kraina geograficzna w Sudetach Środkowych. Kotlina jest otoczona przez Góry Stołowe, Góry Bardzkie, Góry Złote, Góry Bystrzyckie i Masyw Śnieżnika – wraz z nimi tworzy krainę historyczną zwaną Ziemią Kłodzką.

DOJAZD: Do Kotliny Kłodzkiej dojedziesz drogą nr 8 z Wrocławia. Do Wrocławia dotrzesz pociągiem oraz liniami autobusowymi.

NOCLEGI: Do wyboru masz pensjonaty, hotele, kwatery prywatne, schroniska górskie i młodzieżowe, gospodarstwa agroturystyczne i kempingi. Ceny zaczynają się już od 20 zł za dobę.

CIEKAWOSTKI: Andrzej Sapkowski akcję swojej trylogii husyckiej umieścił w dużej części właśnie w rejonie Ziemi Kłodzkiej.

Międzygórze. Jak w alpejskiej wiosce

Ta miejscowość jest malowniczo położona u stóp Masywu Śnieżnika, w dolinkach rzek Wilczki i Bogoryi. Otoczenie lasów, czyste powietrze, górskie potoki oraz brak tłumów turystów czyni tę okolicę idealną na wypoczynek.

Dodatkową atrakcją jest urokliwa, głównie drewniana architektura, która przywodzi na myśl szwajcarskie wioski. To świetna baza wypadowa na na Śnieżnik, do wodospadu Wilczki czy Ogrodu Bajek, gdzie znajdują się drewniane figurki przypominające ulubione postaci dzieci. Dotrzesz tu żółtym szlakiem w ciągu 30 minut. IK

Bystrzyca Kłodzka. Poczuj się jak na południu Włoch

Przy wjeździe do Bystrzycy od strony obwodnicy widok jest niesamowity. Ponieważ miejscowość leży na zboczu wzgórza opadającego do koryta Nysy Kłodzkiej, występuje tu malownicza zabudowa tarasowa.

Ulice miasteczka są wąskie i kręte, a między nie wciskają się jeszcze ciągi kamiennych schodków. To wszystko sprawia, że możesz się poczuć jak na połu dniu Włoch. Ciasne uliczki zabezpieczone barierkami, nie zawsze dostępne dla samochodów, pną się ostro pod górę.

Nic więc dziwnego, że Bystrzyca to miasto głównie dla pieszych. Turystów to może wręcz ucieszyć, bo dzięki temu nie przeoczą żadnego miejsca wartego zobaczenia. Do najważniejszych zabytków należą pozostałości murów obronnych z pierwszej połowy XIV wieku – Brama Wodna, Baszta Kłodzka i Wieża Rycerska.

Z XIII wieku pochodzi go tycki Kościół pw. św. Michała Archanioła. A rynek urzeka renesansowymi i barokowymi kamieniczkami.

Ząbkowice Śląskie. Nasz piękny Frankenstein

Czy wiesz, że przed wojną to miasteczko nazywało się Frankenstein? Założone zostało przez kolonistów pochodzących z Frankonii i ponoć właśnie z nimi dotarła ta nazwa. Co prawda krążą jeszcze inne legendy na ten temat, ale nie licz na to, że spotkasz tu jakieś straszne stwory.

Chociaż… Co roku, zwykle w sierpniu, odbywa się tu weekend z Frankensteinem. A wtedy miasto ogarnia fala zabawy. W letnim kinie można obejrzeć filmy grozy, a wokół zamku oraz na rynku rozłożone są kramy i stoiska z wyrobami lokalnych rękodzielników.

W mieście odbywają się liczne koncerty i inne imprezy. I wtedy dziwne stwory paradują po ulicach. Za to przez cały rok można tu oglądać krzywą wieżę, odchyloną od pionu aż o 2 metry, ruiny renesansowego zamku wielokrotnie budowanego i niszczonego, piękny ratusz z XIX wieku oraz ładnie zachowane kamieniczki z XVII i XIX wieku.

Kamieniec Ząbkowicki. Poznaj jego perełkę

10 kilometrów od Ząbkowic rozciąga się kolejne urocze miasteczko Dolnego Śląska położone nad Nysą Kłodzką – Kamieniec. Jeśli jeszcze nie wiesz, to warto zapamiętać, że tu znajduje się perełka architektoniczna na skalę europejską – Pałac Ząbkowicki, który jeszcze do niedawna wyglądał, jakby wszyscy o nim zapomnieli.

Budowlę wzniosła w XIX wieku Marianna Orańska, księżniczka niderlandzka, żona Albrechta Hohenzollerna, bardzo zaradna białogłowa, która wiele dobrego zrobiła dla Ziemi Kłodzkiej. Warto poznać jej historię.

Po wielu perypetiach obiekt jest znowu dostępny dla turystów. Będąc w Kamieńcu, trzeba też zoba czyć zabudowania klasztorne ze świą tynią pocysterską. A na koniec wycieczki można sobie zostawić jeszcze jedną atrakcję – wysoki, arkadowy wiadukt kolejowy wznoszący się ponad drogą prowadzącą do Ząbkowic Śląskich.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nad nasze morze jedźmy nie tylko na wakacyjny wypoczynek. Zimą Wybrzeże też ma swój urok, a nawet krótki wypad zawsze wyjdzie nam na zdrowie! więcej