Co robić w Mikołajkach?

Mikołajki to raj dla żeglarzy. W pobliżu miejscowości znajdują się jeziora: Śniardwy, Mikołajskie, Tałty i Bełdany.

Zdjęcie

W Mikołajkach nie można się nudzić /123/RF PICSEL
W Mikołajkach nie można się nudzić
/123/RF PICSEL


Miasteczko leży nad niewielkim jeziorem Mikołajskim. W pobliżu jest największe polskie jezioro Śniardwy, malownicze Bełdany, Tałty i Nidzkie. W Łuknajnie znajduje się największa w Polsce ostoja łabędzia niemego licząca ok. 2 tysięcy ptaków.

Dzięki systemowi śluz żeglarze mogą pływać po jeziorach bez przeszkód. Z przystani Żeglugi Mazurskiej wypływają turystyczne promy do Giżycka, Rucianego-Nidy i Rynu.

Reklama

Tu gdzie dziś leżą Mikołajki w staropruskich czasach istniała osada rybacka. Pierwsza wzmianka o niej pojawiła się w 1444 roku.

Nazwa miejscowości pochodzi od Św. Mikołaja, opiekuna żeglarzy i przejść wodnych

Ściągają tu amatorzy żeglarstwa czy kajakarstwa, którzy mogą wybrać się na spływ Krutynią. Mikołajki sąsiadują Mazurskim Parkiem Krajobrazowym. Można tu obserwować żyjące na wolności tarpany w Popielnie, a w parku w Kadzidłowie zobaczyć zwierzęta z mazurskich kniei: jelenie, sarny, łosie, wilki, bobry i żurawie. Pobliskie lasy pełne są jagód i grzybów.

Biegnąca wzdłuż jeziora mikołajskiego ulica Kajki jest najstarszą i najdłuższą ulicą miasta. Ma ponad 2,5 km, a większość domów pochodzi z początków XX wieku. Znajduje się przy niej także neogotycki kościół pw. Matki Bożej Różańcowej, stanowiący przed II wojną światową własność ewangelików. Jest przy nim tablica poświęcona ofiarom „białego szkwału”, który w 2007 r. na Śniardwach pozbawił życia dwunastu żeglarzy.

Na pobliskim placu Wolności stoi pomnik Króla Sielaw. Według podań dziurawił on sieci i zatapiał łodzie tutejszych rybaków. Schwytany zobowiązał się po wsze czasy zapewniać rybakom dobrobyt. I rzeczywiście, tutejsze jeziora są obfite w ryby, wiatry łaskawe dla żeglarzy, a turyści co roku tłumnie napływają do serca Mazur.

MP

Polecamy atrakcje

Rejsy turystyczne

Przystań Żeglugi Mazurskiej w Mikołajkach, Plac Wolności 15, tel: 87 421 61 02, e-mail: portmikolajki@zeglugamazurska.com.pl. Ceny biletów: Mikołajki – j. Śniardwy – Mikołajki: 35 i 20 zł. Mikołajki – j. Śniardwy – Kamień – Ruciane: 50 i 30 zł. Mikołajki – Szymonka – Rydzewo – Giżycko: 70 i 50 zł. Mikołajki – Giżycko – Mikołajki: 110 i 80 zł. Mikołajki – Ryn – Mikołajki: 75 i 50 zł.

Ciekawe miejsca

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, Kadzidłowo koło Rucianego Nidy, tel: 87 425 73 65, e-mail: park@kadzidlowo.pl, czynny od kwietnia do połowy października w godz. 09.30-18.00. Ceny biletów: 18 i 9 zł. Czas zwiedzania ok. 1,5 godz.

Noclegi

Hotel „Mazurski dworek”, Stare Sady 1, tel. 87 421 69 18, e-mail: hotel@mazurskidworek.pl, pok. 2-osob. 330 zł, dzieci do 5 lat bezpłatnie.

Pensjonat „Mikołajki”, ul. Kajki 18, tel. 87 421 68 75, e-mail: pensjonatmikolajki@epoczta.pl, pokój 2-osob. z łazienką, balkonem i widokiem na jezioro 220-250 zł.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Dobry Tydzień

Zobacz również