Co oferuje Wieliczka?

Kilkaset metrów pod ziemią można spacerować, świetnie się bawić, spędzić noc, a także pomodlić się w jedynym na świecie podziemnym kościele wykutym w soli.

Zdjęcie

W kopalni soli w Wieliczce /123/RF PICSEL
W kopalni soli w Wieliczce
/123/RF PICSEL

Wielicka kopalnia zachwyciła Mikołaja Kopernika oraz Jana Matejkę. Na wodach słonego jeziora na desce surfował Mateusz Kusznierewicz, a w filnie „Seksmisja” Jerzy Stuhr pytał: „Czy można stąd zadzwonić na miasto?”. W filmie nie było to możliwe, ale dziś na głębokości ponad 100 m działa internet, Wi-Fi i dzwonią komórki.

Bądź jak górnik

Co roku pod ziemię górniczą windą zjeżdża milion gości z całego świata. Pokonują blisko 3 kilometry krętych korytarzy i 800 schodów. Podziwiają wykute w soli kaplice i urokliwe jeziora.

Reklama

Jednak prawdziwa przygoda czeka ich na Trasie Górniczej. Otrzymują roboczy kombinezon, kask i lampę. Stają się śleprami, czyli adeptami górnictwa, którzy pod okiem przodowego zdobywają pierwsze szlify w podziemnym fachu. 

Śmiałków czeka chodzenie po drabinach i przeciskanie się ciasnymi chodnikami oświetlanymi jedynie lampami górniczymi.

Najmłodsi na pewno spotkają w kopalni Skarbnika oraz skrzaty. Na głębokości 125 m przygotowano dla nich plac zabaw z interaktywnymi grami.

Oryginalny kościół

Niezwykły szlak pielgrzymkowy „Szczęść Boże” prowadzi przez cztery podziemne kaplice, w tym najstarszą z XVII w. – św. Antoniego. Najpiękniejszą – św. Kingi zdobi wykuta w soli „Ostatnia wieczerza” Leonarda da Vinci.

Z kolei w każdą ze stacji drogi krzyżowej wbudowano kamień z Ziemi Świętej. W podziemnym kościele w każdą niedzielę i święta odbywają się msze. Można tu także wziąć ślub.

JOG

Po zdrowie do tężni

To najnowszy tego typu obiekt w Polsce. Wielicka tężnia pełną parą ruszyła wiosną tego roku. Zbudowano ją z drewna modrzewiowego i wyłożono tarniną. Inhalacje przy niej są zalecane osobom cierpiącym na choroby dróg oddechowych.

Ulgę poczują pacjenci z nieżytem nosa, krtani, stanem zapalnym zatok i po infekcjach dróg oddechowych. Solny aerozol ułatwia usuwanie wydzieliny u chorych np. na zapalenie oskrzeli czy astmę oskrzelową. Oczyści również płuca osobom zdrowym.

Najlepszy efekt osiągniemy, przebywając pół godziny w odległości do 30 metrów od tężni.

Informator

Wieliczka leży 10 km na południowy wschód od centrum Krakowa, przy trasie E-40 (droga krajowa nr 4).

DOJAZD: Najprościej i najszybciej można dojechać z Krakowa pociągiem podmiejskim, autobusem linii 304 lub busem.

NOCLEGI: Kopalnia dysponuje 48 łóżkami w podziemnej komorze Słowackiego. Więcej na stronie: www.kopalnia.pl

Można też znaleźć nocleg na powierzchni. W pensjonatach kosztuje ok. 35 zł. Inną opcją jest nocleg w Krakowie. W hostelu kosztuje ok. 25 zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Gdzie się rozgrzać zimą?

    Z roku na rok coraz więcej osób zimą wybiera się w podróż na południe – w poszukiwaniu słońca, kolorowych krajobrazów i energii, której zawsze o tej porze roku brakuje. Kto nie jest zimnolubny, ten... więcej