Co ciekawego zobaczyć w Olsztynie?

Na początku był kamień z rzeki Łyny. Po niemiecku: Allenstein. Tak zaczęła się 700-letnia historia Olsztyna.

Zdjęcie

Centrum Olsztyna /123/RF PICSEL
Centrum Olsztyna
/123/RF PICSEL

Jeszcze kilkanaście lat temu było to typowe miasto „przesiadkowe”. W drodze na Mazury, czekając na kolejny pociąg, poznawaliśmy okolice dworca, czasem kameralną starówkę. Na dłużej mało kto się zatrzymywał...

Olsztyn jest miastem pełnym intrygujących tajemnic

Na szczęście tamten niespecjalnie wart uwagi Olsztyn... już nie istnieje. Zastąpiło go miasto coraz bardziej zadbane, zachęcające do bliższej znajomości i angażujące emocjonalnie. Miasto o dwóch obliczach.

Reklama

To tradycyjne nęci tajemnicami Mikołaja Kopernika. Wszak spędził tu kilka lat życia. W gotyckiej części zamku na ścianie znajduje się jego tablica astronomiczna z zaznaczoną drogą Słońca (1517 r.).

Ten stary Olsztyn to także zapamiętane ze szkolnej wycieczki planetarium i obserwatorium z kolekcją meteorów i podarowanymi przez prezydenta Nixona drobinami księżycowego pyłu.

To także Starówka, która za dnia poza sezonem jest pustawa, ale w niezwykły sposób ożywa wieczorem. Zwłaszcza w licznych i zatłoczonych pubach w okolicy czynnej całą dobę Tyrolskiej Piekarni. Jednak starówka ma tę czarodziejską nić, która łączy ją z nowoczesnością.

Spod Wysokiej Bramy kursuje duma miasta, „odnaleziony” po kilkudziesięciu latach tramwaj. Tutaj przebiega trasa upamiętniającą nakręcenie pięciu odcinków „Stawki większej niż życie”, a miłośnicy „Gniewu” Zygmunta Miłoszewskiego mogą pójść śladem prokuratora Szackiego, z obowiązkową wizytą w restauracji „Staromiejskiej”.

Nowy Olsztyn to nie tylko tradycyjne zwiedzanie z postojami w knajpkach. Sama nie wiem czy nad jeziorem Ukiel ładniej jest latem, z żaglami jachtów, czy teraz – z żaglami bojerów. Mamy tu i wypożyczalnie łyżew i nart biegowych, szlak wokół jeziora zaprasza rowerzystów.

Wszystko eko, nowocześnie, na światowym poziomie. Druga młodość 700-latka wydaje się rozkwitać.

Planetarium i obserwatorium astronomiczne

To od lat spora atrakcja miasta. Wstęp na wystawy astronomiczne, obserwacje Słońca i panoramę Olsztyna kosztuje 9 zł (normalny) i 7 zł (ulgowy). Za nocne pokazy nieba musimy zapłacić 7 zł. Bilety można rezerwować przez internet na stronie http://planetarium.olsztyn.pl

Zwiedzanie Zamku

Możliwe jest od wtorku do niedzieli. W sezonie zimowym w te dni Muzeum Warmii i Mazur jest czynne od godz. 10 do 16, a w niedziele do 18. Wstęp na dziedziniec z Babą Warmińską jest bezpłatny.

Godziny otwarcia w pozostałych miesiącach można sprawdzić na stronie http://muzeum.olsztyn.pl.

Bilety: Normalny – 10 zł, ulgowy – 8 zł; rodzinny 2+1 – 20 zł, rodzinny „duży” – 25 zł; za wejście na wieżę zapłacimy 4 zł. W środy wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny, a na czasowe kosztuje 4 zł.

Informacja turystyczna mieści się w przyziemiu ratusza (wejście od ul. 1 maja) tel. 89 521-03-98.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • W przepięknych Lasach Janowskich leży mała wioska, którą niezorientowany turysta minie bez zatrzymywania się. To błąd! Tutejszy kościółek nie jest obiektem szlaku drewnianych świątyń, choć mógłby... więcej