Ciekawe muzea w Polsce

Zdjęcie

Muzeum Brudu i Mydła w Bydgoszczy/fot. P. Skraba /Reporter
Muzeum Brudu i Mydła w Bydgoszczy/fot. P. Skraba
/Reporter

Ćmielów - Muzeum Porcelany

Funkcjonuje na terenie Fabryki Porcelany AS Ćmielów. Można tu obejrzeć halę fabryczną z piecem garncarskim i piękne porcelanowe rzeźby.

Muzeum w Ćmielowie wybrano jednym z nowych 7 cudów Polski! Wyjątkowa atrakcja Placówka oferuje uczestnictwo w warsztatach ceramicznych.

Reklama

Dzieci są zachwycone, gdy mogą ulepić i ozdobić własną figurkę.

Ciekawostki o porcelanowych tajemnicach: turystyka.cmielow.com.pl

Gdańsk, Jarosławiec, Kraków - Muzeum bursztynu

Polska słynie z bursztynu, więc mamy więcej niż jedno jego muzeum. W każdym znajdują się piękne bryły bursztynu oraz niezwykłe inkluzje (okazy z zatopionymi w bursztynie roślinami lub owadami).

Wyjątkowa atrakcja Muzeum w Gdańsku słynie z tego, że jest w posiadaniu największej bryły bursztynu w Polsce, ważącej 3 kg i 25 dag!

Niewiele mniejsza jest w Jarosławcu, ok. 3 kg.

Więcej informacji o muzeach: – w Gdańsku na stronie: www.mhmg.pl – w Jarsoławcu: www.muzeumbursztynu.pl – w Krakowie: www.ambermuseum.eu

Wieś Gwizdały, powiat węgrowski - muzeum gwizdka

Znajduje się ok. 70 km od Warszawy, a pow- stało ze zbiorów prywatnego kolekcjonera: Witolda Tchórzewskiego, lekarza z Warszawy. Przekazał szkole w Gwizdałach k. Łochowa swą kolekcję: gwizdki blaszane, drewniane, milicyjne, od czajników, flety, okarynę.

W muzeum znajduje się gwizdek abory geński z Australi, a najstarszy eksponat ma ponad 400 lat! Muzeum organizuje warsztaty garncarsko-ceramiczne. Kontakt: www.muzeum-gwizdka.pl

Bydgoszcz - Muzeum Mydła i Historii Brudu

Już sama nazwa muzeum zadziwia. Ale na pewno nie będziemy zawiedzeni: dowiemy się tu mnóstwa ciekawostek – jak powsta wały pierwsze mydła i łaźnie. A każdy wyjdzie stąd z pachnącą kostką...

Wyjątkowa Atrakcja: Można się nauczyć, jak prać.. na tarze! A podczas specjalnych warsztatów organizowanych przez muzeum można zaprojektować własne mydełko.

Warszawa - Muzeum PRL-u

Znajduje się na warszawskiej Pradze, w dawnych halach zakładów optycznych PZO. Nazywane bywa też... „czarem PRL”. Wypełnione jest pamiątkami z tamtej epoki. Starszym zwiedzającym łezka w oku się zakręci, gdy będą oglądać te eksponaty, a młodzi pewnie będą przecierać oczy ze zdziwienia!

W muzeum jest sklep z pamiątkami retro. Wyjątkowa atrakcja Muzeum proponuje rajd po Warszawie starą nysą z lat 60-tych, połączony ze zwiedzaniem historycznych miejsc, które przypominają minioną epokę – Pałacu Kultury i Nauki, Placu Defilad. Pełna oferta muzeum i ceny biletów na stronie internetowej: adventurewarsaw.pl/muzeum-prl

Otrębusy koło Warszawy - Muzeum Motoryzacji

Wszystko zaczęło się, gdy na początku lat 70-tych, podczas akcji „Posesja”, ludzie czyścili swoje podwórka ze starych pojazdów. Pasjonaci zaczęli je zbierać i tak powstawała okazała kolekcja, a wkrótce całe muzeum – otwarte oficjalnie w 1995 r.

Wyjątkowa atrakcja: Muzeum organizuje imprezy... w zabytkowych autobusach, a także wycieczki po Warszawie syrenkami, trabantami i autobusami „ogórkami”. Kontakt do muzeum: www.muzeum-motoryzacji.com.pl

Gdynia - Muzeum Emigracji

To jedyne takie miejsce w Polsce, które ukazuje historię emigracji z dawnych ziem polskich. Opowiada o milionach ludzi, którzy opuszczali kraj w poszukiwaniu lepszego życia, marzeń, wolności! Znajduje się w miejscu symbolicznym – przy Dworcu Morskim w Gdyni.

Wyjątkowa atrakcja: Wśród zbiorów muzeum znajdują się m.in. eksponaty ze słynnego polskiego transatlantyka – statku „Batory”: dokumenty załóg, paszporty, bilety, a nawet menu z restauracji.

Warto wspomnieć także o kolekcji 38 „Madonn Emigracyjnych” przekazanych przez Jerzego Jakubowa, który przez lata zbierał wizerunki madonn towarzyszących polskim rodzinom poza granicami Polski.

Lubomierz - Muzeum Kargula i Pawlaka

Zlokalizowane jest na lubomierskim rynku, na parterze jednego z najstarszych budynków w mieście, w Domu Płócienników, przy... ul. Wacława Kowalskiego 1, Dlaczego właśnie w Lubomierzu? Bo tu wychodziła gazeta „Sami swoi”, i jej redaktorzy zaczęli gromadzić pamiątki związane z ukochaną przez Polaków komedią, przede wszystkim rekwizyty wykorzystane przy kręceniu filmu.

Wyjątkowa atrakcja: Wśród niezwykłych zbiorów są m.in.: karabin, z którego wylatuje zamek, granat do świątecznego ubrania i fragment płotu, przy którym kłócili się bohaterowie.

Więcej informacji i ciekawostek na stronie: www.okislubomierz.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Sopot jest idealnym miejscem na zimowy urlop. Można jeździć na nartach, pływać w basenach aquaparku, zwiedzać muzea i galerie oraz włóczyć się po pustych i zaśnieżonych plażach. więcej