Choć dociekania na temat pierwszej stolicy Piastów, dotyczące Gniezna i Poznania, kryją wciąż wiele niejasności, to jedno jest pewne – w 968 roku, a więc dwa lata po przyjęciu chrześcijaństwa, przybył do Polski Jordan, którego uznaje się za pierwszego polskiego biskupa. I osiadł on właśnie w Poznaniu.
Gród piastowski
Szczególnie ważnym obiektem tej części miasta jest Katedra świętych Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim (jest to jedyna z niegdyś występujących wysp na Warcie. Można się na nią dostać trzema mostami).
Bazylika jest jedną z najstarszych świątyń w Polsce. W jej podziemiach znajdują się relikty grobowców, w których prawdopodobnie spoczywali Mieszko I i Bolesław Chrobry.
Średniowieczny rynek
Kontynuując pasjonującą podróż w czasie, nie możesz pominąć średniowiecznego Starego Rynku. Wszystkie znajdujące się tu kamienice to obiekty zabytkowe. Część z nich zachowała nawet ory ginalne elementy architektoniczne.
A o godzinie 12.00 musisz zobaczyć bodące się poznańskie koziołki umieszczone na wieży Ratusza.
W stronę nowoczesności
Brama Poznania (znajduje się w najstarszej części miasta, nad rzeką Cybiną, w sąsiedztwie katedry) to miejsce, gdzie historia prezentowana jest w interaktywny sposób. Tutaj odbędziesz podróż przez wszystkie epoki – aż do współczesności.
IK
Informator
Poznań znajduje się w środkowej części województwa wielkopolskiego.Przez miasto przepływają dwie rzeki: Warta i Cybina.
Dojazd: Pociągiem, autobusem lub samolotem. Z Warszawy, Krakowa lub Wrocławia do Poznania można znaleźć bilety lotnicze w przystępnej cenie, a czas takiego lotu to jedynie godzina. Później trzeba skorzystać z komunikacji miejskiej lub prywatnych przewoźników, aby dostać się do centrum Poznania.
ICHOT Bilet normalny: 15 zł od osoby, bilet ulgowy: 9 zł od osoby. W poniedziałek muzeum jest nieczynne.