Ciekawe miejsca w Bydgoszczy

Serce Bydgoszczy leży nad Brdą. Miasto zawdzięcza rzece swoje powstanie i rozwój. Nabrzeża tworzą niezwykły miejski pejzaż, w którym woda odgrywa najważniejszą rolę.

Zdjęcie

Serce Bydgoszczy jest nad Brdą /123/RF PICSEL
Serce Bydgoszczy jest nad Brdą
/123/RF PICSEL

Miasto jest pocięte siecią rzek i kanałów. Niegdyś broniły one dostępu do nieistniejących już murów i zamku bydgoskiego. Nad brzegami znajdował się port, przez który przepływały statki do Gdańska.

Żeglarze i marynarze z Bydgoszczy cieszyli się specjalnymi przywilejami nadawanymi przez królów Polski. Nad rzeką znajdowały się młyny i mennica, w której bito królewskie monety.

Reklama

Tędy prowadzi jedna z głównych europejskich śródlądowych dróg wodnych, dzięki której można dotrzeć z Kanału La Manche do Kłajpedy nad Bałtykiem.

Na nabrzeżach Starego Portu wznoszą się zabytkowe spichrze ryglowe z końca XVIII wieku i nawiązujące do portowej architektury nowoczesne biurowce. Pomiędzy nimi znajduje się eklektyczny pałacyk Loyda a po przeciwnej stronie neogotycki gmach poczty.

Nad wodą – symbol miasta – przechodzący na linie akrobata. Na Wyspie Młyńskiej, w dawnych magazynach i spichlerzach, mieści się zespół Muzeum Okręgowego. W sąsiedztwie potężnego zespołu Młynów Rothera znajduje się przystań wioślarska i nowoczesna marina.

Stare Miasto ze Starym Rynkiem i otaczającymi go uliczkami leży na prawym brzegu Brdy. Olśniewa secesyjną i klasycystyczną zabudową, pośród której wznosi się gotycka katedra św. Marcina i Mikołaja z 1502 roku. Ulica Długa, pełna sklepików i kawiarni, przecina historyczne centrum z zachodu na wschód. Pieszy trakt został wzbogacony o Bydgoską Aleję Autografów.

Po przeciwnej stronie Brdy leży część Śródmieścia, jaka rozwinęła się w XIX wieku. Jej osią jest reprezentacyjna ulica Gdańska, którą od strony Starego Miasta otwiera gotycko-renesansowy kościół Klarysek pw. Wniebowzięcia NMP.

Reszta zabudowy powstała w okresie eklektyzmu i secesji. Atrakcje Bydgoszczy najprzyjemniej podziwiać z pokładu tramwaju wodnego.

Darek Jędrzejewski

Ciekawe miejsca

W Bydgoszczy mamy możliwość spotkania Pana Twardowskiego, który według legendy był gościem burmistrza. Postać czarnoksiężnika ukazuje się w oknie facjatki kamienicy pod numerem 15 na Starym Rynku o 13.13 lub 21.13.

Centralną przystanią dla trzech linii tramwaju wodnego: Słonecznej, Staromiejskiej i Wschodniej jest Rybi Rynek. Bilet normalny: 5-8 zł, ulgowy: 2,5-4 zł.

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego ma sześć oddziałów w różnych częściach miasta, należą do niego także zabytkowe spichrze. Bilety: 5 zł indywidualny do każdego z oddziałów, 12 zł bilet zbiorczy oraz 12 zł osobny bilet do nowo otwartego Exploseum.

Noclegi

W Bydgoszczy najpiękniejsze miejsca noclegowe znajdują się na Starym Mieście i w pobliżu nabrzeży. Nad Brdą jest np. hotel Słoneczny Młyn w przebudowanym XIX-wiecznym młynie, ul. Jagiellońska 96, tel: 52 561 31 00, e-mail: hotel@sloneczny.eu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Dobry Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Sopot jest idealnym miejscem na zimowy urlop. Można jeździć na nartach, pływać w basenach aquaparku, zwiedzać muzea i galerie oraz włóczyć się po pustych i zaśnieżonych plażach. więcej