Ciechanów: Co warto zwiedzić

Przed wiekami miasto było wciąż narażone na ataki z północy. Ale niezłomnie strzegło Mazowsza.

Ciechanowski zamek stanął na niedostępnym terenie wśród bagien. Był nie do zdobycia. Ze stałym lądem siedzibę książąt mazowieckich łączył 300-metrowy most. Wystarczyła chwila, by załoga ciechanowskiej warowni rozmontowała go i już dostęp do murów był dla wrogów odcięty.

Mury opierały się najazdom i Krzyżaków

Reklama

Nic więc dziwnego, że wzniesione w XIV wieku mury opierały się najazdom i Krzyżaków, i wojsk Pomorzan, Prusów oraz Litwinów. Ceglana prostokątna warownia padła dopiero w XVII wieku pod naporem Szwedów.

Wówczas nawet mazowieckie bagna nie zdołały powstrzymać skandynawskiego potopu.

Zamek obrócony w perzynę, spalony i ograbiony, straszył jako tzw. trwała ruina aż do początków XXI stulecia. Dziś, po spektakularnej odbudowie i wzbogaceniu go dzięki funduszom unijnym o pawilon wystawowy, wraca do pełni blasku.

Puste mury wróciły wreszcie do życia

Można oglądać w nim pokazy multimedialne i wystawę archeologiczną – z monetami, dzbanami oraz bronią odkrytą w czasie wykopalisk prowadzonych na zamku, a także w jego okolicach.

Puste mury wróciły wreszcie do życia. W warowni odbywają się biesiady, turnieje rycerskie, rekonstrukcja oblężenia z czasów wojen napoleońskich i koncerty muzyki poważnej.

Przez cały rok można rozkoszować się spacerami wzdłuż pobliskiej rzeki Łydyni, której cenna przyrodniczo dolina została objęta ochroną.

Drugie narodziny kilkusetletniego zamku

Te drugie narodziny kilkusetletniego zamku, który przez wieki bronił księstwa od północy, dodały też skrzydeł całemu miastu. Odremontowano rynek i ratusz, jest ciekawe Muzeum Szlachty Mazowieckiej oraz ładny deptak zamknięty dla ruchu kołowego. Wszystko to przywraca wyjątkowy urok temu ważnemu kiedyś, jednemu z najstarszych miast Mazowsza.

Marzena Hmielewicz

Jak dojechać

Najłatwiej do Ciechanowa dojechać samochodem. Miasto leży 90 km na północ od stolicy, nieopodal drogi E77 łączącej Warszawę z Gdańskiem. Zamek znajduje się blisko centrum. Można tu też dojechać autobusem i pociągiem. Pojazdy PKS łączą Ciechanów między innymi z Warszawą, Płockiem, a nawet Szczecinem, Białymstokiem, Bydgoszczą i Zakopanem. Dworzec PKP leży na ruchliwej trasie łączącej Warszawę z Trójmiastem – łatwo znaleźć połączenie.

Zwiedzanie

Zamek otwarty jest codziennie w godzinach 10-18 (maj-wrzesień) i 8-16 (październik-kwiecień). Ostatnie wejście pół godziny przed zamknięciem.

Bilety na wszystkie ekspozycje: normalny – 10 zł, ulgowy – 7 zł; na dziedziniec i wieże: normalny – 6 zł, ulgowy 4 zł; dom mały – 6 zł i 4 zł; rodzinny (2+3) na wszystkie ekspozycje – 18 zł. Adres, kontakt Ciechanów, ul. Zamkowa 1, tel. (23) 672 40 64 mail: zamek@muzeumciechanow.pl

Przewodniki

„Mazowsze Północne.Miniprzewodnik”, Wydawnictwo Bezdroża; Przewodnik niewielki, ale tani (3,99 zł). „Mazowsze. Przewodnik”, Wyd. Bezdroża; To wydawnictwo jest dla odmiany obszerne (372 str.) i droższe – ok. 50 zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Historia sanktuarium w Domaniewicach sięga XVII wieku, kiedy to krakowscy kupcy – bracia Wojciech-Albert i Jakub Celestowie – w podziękowaniu za powodzenie w interesach ufundowali tam murowaną... więcej