Chełm - miasto kredą pisane

To unikat na skalę światową. Labirynt podziemnych korytarzy wykutych w skale kredowej ciągnie się pod całym Starym Miastem i to na kilku kondygnacjach. Biała kreda była i jest wizytówką Chełma.

Reklama

Choć kredę wydobywano tu już w średniowieczu, jej pokłady wydają się niewyczerpane! Wprawdzie kopalnię pod miastem zamknięto w XIX wieku, ale kredę wciąż kopano, tyle że nieco dalej. Dziś po starej kopalni chodzą turyści i błąka się duch Bieluch. Jest łagodny i przyjaźnie nastawiony do ludzi.

Bardzo często spotyka się z odwiedzającymi jego królestwo, a czasami nawet spełnia ich marzenia. To duch białego niedźwiedzia, który przed wiekami obronił miasto przed najeźdźcami. A mieszkał wówczas w jaskini na Chełmskiej Górze, gdzie dziś stoi jeden z najwspanialszych zabytków miasta – bazylika pw. Najświętszej Maryi Panny.

Majestatyczna, górująca nad Chełmem, powstała w miejscu cerkwi Bogurodzicy. Świątynia jest dziś sanktuarium maryjnym, w którym znajduje się kopia cudownego obrazu Matki Boskiej Chełmskiej (oryginał ikony, pochodzący prawdo- podobnie z Bizancjum, został wywieziony przez Rosjan w 1915 r. i obecnie jest przechowywany w Muzeum w Łucku na Ukrainie).

Tygiel wielu kultur

Chełm był miastem wielokulturowym, w którym obok siebie funkcjonowały kościoły, cerkwie i bożnice. Dziś jedyną czynną świątynią prawosławną jest usytuowana na obrzeżach Starego Miasta cerkiew św. Jana Teologa (jest także centrum prawosławia na całej Ziemi Chełmskiej).

Natomiast po Żydach, którzy przed II wojną stanowili blisko 75 proc. mieszkańców miasta, pozostały resztki cmentarza i budynek małej synagogi, w kórej mieści się klub. O dawnej wielkości miasta świadczą wspaniałe kamienice przy ul. Lubelskiej, Magistrat (siedziba urzędów), pałac Kretzschmarów (dziś urząd stanu cywilnego) i budynek dawnej szkoły technicznej. Po restauracji wracają do świetności.

Miasto Manifestu?

Ale Chełm ma także nowszą historię – otóż przez wiele lat utrzymywano, że to w tym mieście 22 lipca 1944 r. ogłoszono Manifest PKWN, dokument określający założenia Polski Ludowej. Miasto faktycznie było siedzibą Komitetu, ale od 27 lipca, a dokument podpisany przez Stalina został ogłoszony na antenie moskiewskiego radia.

To wcale nie przeszkodziło, aby aż do 1990 r. 22 lipca był obchodzony jako Święto Odrodzenia Polski. Dziś drukowaną wersję Manifestu można zobaczyć w muzeum w Kozłówce.

JOG

Chełm - informator

Chełm leży 230 km od Warszawy, 71 km od Lublina i 29 km od przejścia granicznego z Ukrainą w Dorohusku.

Miasto posiada połączenia kolejowe z Warszawą, Lublinem, Rejowcem Fabrycznym (i dalej do Zamościa).

Podziemia kredowe można zwiedzać codziennie (poza świętami). Trasa ma prawie dwa kilometry i na jej pokonanie potrzeba ok. 50 minut. Turyści indywidualni wchodzą o godz. 11, 13 i 16.

Bilet normalny kosztuje 12 zł, ulgowy dla studentów do 25. roku życia, rencistów oraz emerytów – 9 zł, a dla dzieci od 5. roku i młodzieży szkolnej – 8 zł.

W restauracji „Gęsie sprawki”, która jest po „Kuchennych rewolucjach” krupnik z kurkami kosztuje 10 zł, a gęś z kopytkami i sałatką z buraków 30 zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tele Tydzień

Zobacz również