Chęciny - podróż w czasy Reczpospolitej szlacheckiej

Odrestaurowane pieczołowicie wnętrza wyposażono skromnie, ale z duchem epoki. Mają to coś, co sprawia, że nie są tylko martwymi murami bez duszy.

Zdjęcie

Zamek w Chęcinach /123/RF PICSEL
Zamek w Chęcinach
/123/RF PICSEL

Charakterystyczną sylwetkę stojącego na wysokim wzgórzu chęcińskiego zamku zna każdy, kto jechał samochodem z Kielc do Krakowa. Dobrze widać go z drogi. Blisko niego znajduje się atrakcyjny, choć mniej znany starościński dwór obronny i efektowne Centrum Nauki im. Leonarda da Vinci.

Zwiedzanie dworu przenosi nas w świat Polski sarmackiej

Takie połączenie dwóch światów przeszłości ze współczesnością jest jak podróż wehikułem czasu! Dwór jeszcze kilka lat temu był zaniedbany, dziś prezentuje się imponująco. Chociaż wyposażenie jest raczej skromne, to talent przewodnika (ubranego w kontusz z epoki) uruchamia wyobraźnię.

Reklama

Jak każdy „szanujący się” dwór – i ten ma swoją legendę. Podobno jeszcze przed II wojną były tu pozostałości kurhanu. Miał zostać usypany przez starostę Bidzińskiego. Podczas jednej z wypraw przeciw Turkom dostał się on do niewoli. Zbiegł z niej w towarzystwie Araba. Długą drogę do domu przeżył tylko on, ale nie zostawił ciała wspólnika. Sprowadził je do Polski i pochował jak trzeba, usypując efektowny kurhan. Pochował tam też konia, któremu zawdzięczał życie oraz kosztowności i zdobiony rząd – uprząż i siodło.

Miejscowi próbowali rozkopywać kopiec, szukając skarbu, ale bezskutecznie. Następnej nocy zawsze sam się odbudowywał. Dziś nie został po nim nawet ślad. Może zatem jednak komuś dopisało szczęście?

Na tyłach dworu działa od niedawna centrum nauki. To jedno z tych fascynujących nowoczesnych miejsc, gdzie i dzieci i dorośli mogą wszystkiego dotknąć, wypróbować, przeprowadzić eksperyment. Ekspozycja poświęcona funkcjonowaniu organizmu człowieka daje dużo więcej niż tygodnie wkuwania z nudnego podręcznika. To wspaniałe miejsce na weekendowy rodzinny wypad. Tym bardziej, że w zanadrzu mamy jeszcze chęciński zamek i podziemia.

Informacje dla podróżnika

Dojazd. Dwór leży przy drodze numer 7, na odcinku między Kielcami a Krakowem. Dokładnie 3 km od Chęcin. Jadąc własnym samochodem od strony Krakowa, musimy skręcić w prawo (chociaż zamek chęciński widać po lewej stronie) – drogowskaz kieruje na szkołę rolniczą. Można tu też wygodnie dojechać autobusem PKS. Dojście z przystanku zajmie nam nie więcej niż 10-15 minut.

Zwiedzanie dworu. W sezonie (od kwietnia do października) jest otwarty dla zwiedzających od godz. 9.00 do 17.00. W pozostałych miesiącach od godz. 8.00 do 16.00. Dwór udostępniany jest 5 dni w tygodniu: we wtorek, środę, czwartek, sobotę i niedzielę. W poniedziałki i piątki nieczynny! Bilety wstęp do parku i dworu starościńskiego jest bezpłatny!.

Centrum nauki w sierpniu otwarte od 9.00 do 20.00, we wrześniu 9-19, w październiku 9-16, w listopadzie w godz. 9.00-15.00. Bilet normalny w sierpniu kosztuje 12 zł. ulgowy 9 zł, rodzinny (2+2) – 35 zł (oszczędzamy 7 złotych). Poza sezonem ceny zmieniają się. Bliższe informacje w internecie: http://zamekcheciny.pl/godziny-otwarcia-bilety-wstepu-cennik-2016/

Co jeszcze zobaczyć? Koniecznie zamek w Chęcinach, który w ostatnich latach dzięki rewitalizacji bardzo się zmienił. Najsłynniejszy obiekt turystyczny – nie tylko tego regionu – skrywa się pod ziemią. To słynna Jaskinia Raj. Przypominamy, że w sezonie trzeba rezerwować bilety przez internet. Informacja telefoniczna 501-793-733

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Jako letnisko zdobyło popularność w latach 20-tych XX wieku. Turystów zawsze przyciągały spokój, cisza i niezwykle malownicze położenie u zbiegu dolin Popradu i Roztoki. więcej