Cerkwie Wschodniej Małopolski - cuda Polski z listy UNESCO

Przetrwały dziejowe zawieruchy. Są pamiątką po świecie, który już nie istnieje.

Zdjęcie

Cerkiew w Powroźniku/fot. Piotr Droznik /East News
Cerkiew w Powroźniku/fot. Piotr Droznik
/East News

W 2013 roku na listę UNESCO jednocześnie i wspólnie wpisano 16 świątyń. Osiem znajduje się na terytorium Polski, osiem na Ukrainie. Są świadectwem burzliwej historii tych ziem, świata, który bezpowrotnie odszedł...

Powroźnik

Cerkiew greckokatolicka św. Jakuba Młodszego w Powroźniku, obecnie kościół rzymskokatolicki, wzniesiono w 1600 r., jest uznawana za najstarszą w polskich Karpatach. Ściany zakrystii pokrywa polichromia z 1607 r. W bogatym wyposażeniu świątyni m.in. Sąd Ostateczny z 1623 r.

Reklama

Informacje: miejscowość leży przy drodze nr 971 między Krynicą Zdrój a Muszyną. Zwiedzanie z przewodnikiem od połowy kwietnia do końca września od czwartku do soboty w godz. 10-18, w niedziele w godz. 13-18. Wstęp bezpłatny.

Brunary Wyżne Cerkiew greckokatolicka św. Michała Archanioła jest dziś parafialnym kościołem rzymskokatolickim NMP Wniebowziętej. Datowana na 1797 r.

Informacje: z drogi nr 981 (Grybów – Krynica) skręcamy w drogę lokalną przed wsią Florynka. Stąd około 6 km. Zwiedzanie z przewodnikiem od połowy kwietnia do końca września od czwartku do soboty: 10-18, w niedziele: 12-18.

Kwiatoń

Cerkiew greckokatolicka pw. św. Paraskewy, obecnie kościół pomocniczy rzymskokatolickiej parafii w Uściu Gorlickim. Powstała w połowie XVII wieku, uważana za najpiękniejszą w Polsce.

Informacje: z drogi nr 28 Grybów – Gorlice skręcamy w drogę lokalną w miejscowości Ropa i jedziemy do Uścia Gorlickiego. Stąd około 6 km w stronę Koniecznej. Świątynię można zwiedzać z przewodnikiem od połowy kwietnia do końca września od czwartku do soboty: 10-18, a w niedziele: 12-18.

Owczary

Cerkiew greckokatolicką pw. Opieki Bogarodzicy zbudowano w roku 1653. Reprezentuje styl zachodniołemkowski. We wnętrzu zachowało się kompletne barokowe wyposażenie.

Informacje: Z drogi nr 977 z Gorlic do Koniecznej skręcamy w drogę lokalną w przysiółku Siary. Stąd około 5 km. Świątynię można zwiedzać z przewodnikiem od połowy kwietnia do końca września od czwartku do soboty w godz. 10-18, w nie- dziele w godz. 13-18. Wstęp bezpłatny.

Turzańsk

Cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła, obecnie cerkiew prawosławna, filia parafii w Komańczy. Budowana 1801-03.

Informacje: jadąc z Zagórza w kierunku Komańczy, w Rzepedzi skręcamy w lewo na drogę do Turzańska. Stąd około 1,5 km. Zwiedzanie po uzgodnieniu, tel.: 500-071-205 i 13 46-78-094.

Smolnik

Cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła, obecnie rzymskokatolicki kościół filialny pw. Wniebowzięcia NMP. Należy do nielicznie zachowanych trójdzielnych cerkwi kopułowych, powszechnych w Bieszczadach przed 1947 r., zniszczonych po wysiedleniu Bojków.

Informacje: jadąc drogą nr 896 z Lutowisk do Ustrzyk Górnych, w Smolniku skręcamy w lewo. Świątynia otwarta w soboty i niedziele, w dni powszednie możliwość zwiedzania po uzgodnieniu, tel.: 13 461-03-40.

Chotyniec

Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Świątynia greckokatolicka ma wyjątkową formę architektoniczną.

Informacje: jadąc z Radymna w stronę Korczowej, w Łapajówce skręcamy w prawo do Chotyńca. Cerkiew zamknięta, zwiedzanie tylko po umówieniu się telefonicznie: 606-975-503.

Radruż

Cerkiew greckokatolicka pw. św. Paraskewy, obecnie filia Muzeum Kresów w Lubaczowie. Świątynia wzniesiona w końcu XVI w. Ma efektowny ikonostas.

Informacje: Z drogi nr 867 z Lubaczowa do Hrebennego skręcamy w Horyńcu w drogę lokalną. Stąd ok. 3,5 km. Muzeum otwarte od kwietnia do października codziennie w godz. 10-19; od listopada do marca oprócz poniedziałków w godz. 10-16. Bilet normalny 8 zł, ulgowy 5 zł.

Anna Ochremiak

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również