Bydgoszcz: Wenecja na Kujawach

Rejs tramwajem wodnym i spacer ulicą Długą w Bydgoszczy pozostawią niezapomniane wrażenia.

Wyspa Młyńska i nabrzeża nad Brdą określają charakter historycznego centrum Bydgoszczy. Rewitalizacja wielu zakątków śródmieścia przywróciła miastu dawną świetność. Współczesne budownictwo wraz z zabytkowymi budynkami tworzą niezwykłą mozaikę architektoniczną.

Reklama

Spacer można rozpocząć na Moście Sulimy-Kamińskiego, obok którego ponad nurtem Brdy balansuje na linie figura akrobaty, współczesny symbol miasta. Na nabrzeżach wznoszą się zabytkowe spichrze ryglowe i nawiązujące do portowej architektury biurowce.

Stary Rynek olśniewa secesyjną i klasycystyczną zabudową. W oknie jednej z kamienic dwa razy dziennie o 13.13 i 21.13 ukazuje się figura Pana Twardowskiego z cyrografem. Obok rynku wznosi się gotycka katedra św. Marcina i Mikołaja z odrestaurowanymi wnętrzami.

Ulica Długa to handlowe i gastronomiczne zaplecze centrum. Tutaj w jednym miejscu spotykają się kuchnie całego świata, ale amatorom naszej rodzimej z pewnością przypadnie do gustu Kujavia, z regionalnymi przysmakami.

W przerwie można udać się do browaru nad kanałem a później do niedalekiej pijalni czekolady, skąd kładką przejdziemy na Wyspę Młyńską, określaną bydgoską Wenecją. Domy wyrastają tutaj wprost z wody.

Warto odwiedzić

Muzeum Mydła i Historii Brudu to jednocześnie sklep i pracownia. W nim można dowiedzieć się, jak w dawnych czasach radzono sobie z utrzymaniem higieny i praniem. I prześledzić proces produkcji mydła, a nawet zaprojektować własną pachnącą kostkę (ul. Długa 13-17).

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jedziemy do Sandomierza

    Są wśród nas tacy, którzy mają jeszcze parę dni ferii. To właśnie im proponujemy wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, do jednego z najładniejszych miasteczek w Polsce. Znacie je na pewno z telewizji. więcej