Busko-Zdrój: Świętokrzyski kurort

To uzdrowiskowe miasto ma doskonałe położenie – znajduje się 50 km na południe od Kielc i 80 km na północ od Krakowa. Leży na tzw. Ponidziu, czyli w dolinie rzeki Nidy.

Reklama

Panuje tu klimat nizinny z cechami kontynentalnego. Szczególnym skarbem miasta i okolic są solanki – pierwsza wzmianka o nich znajduje się w dokumentach z 1252 roku. Przez wieki warzono tu sól. Miasto upodobał sobie Stanisław August Poniatowski, który je kilkakrotnie odwiedzał.

Busko-Zdrój stało się uzdrowiskiem w XIX wieku. W 1836 roku oddano do użytku pierwszy budynek zdrojowych Łazienek – dzisiejsze sanatorium Marconi, zaprojektowane przez znanego warszawskiego architekta włoskiego pochodzenia Henryka Marconiego.

Budynek znajduje się w centralnym miejscu parku zdrojowego. W holu budynku jest pijalnia wód mineralnych – siarczkowej i jodkowo-bromkowej.

Leczą się tu kuracjusze chorujący na reumatyzm

Obecnie leczą się tu kuracjusze chorujący na reumatyzm, schorzenia neurologiczne, układu krążenia i dermatologiczne. Leczone są też dzieci i młodzież z mózgowym porażeniem dziecięcym i problemami ortopedycznymi. Do wyboru jest aż 15 obiektów sanatoryjnych, trzy hotele i dwa pensjonaty. Budynki okala wspaniały park zdrojowy z ogrodem  łazienkowskim, długa na 850 m promenada z dwoma rzędami kasztanowców i muszla koncertowa. Do Buska-Zdroju przyjeżdżają tysiące kuracjuszy.

JW

Podróż

Do miasta można dojechać samochodem lub autobusem. Nie istnieje już połączenie kolejowe. Nocleg Jest tu wiele hoteli, pensjonatów i kwater prywatnych. Ceny od 40 zł za noc. Noclegi trzeba zarezerwować wcześniej. Informacje uzdrowiskobusko.pl, busko-zdroj.com

Zabiegi

Sanatorium oferuje zabiegi podstawowe (np. peloidoterapię, czyli zawijanie borowinowe, lub jonoforezę borowinową – są one stosowane przy bólach reumatycznych), jak również zabiegi z zakresu kinezyterapii, hydroterapii, światłolecznictwa, elektroterapii i inne.

Oblęgorek

Jednym z najpiękniejszych budynków sanatoryjnych jest sanatorium Oblęgorek, położone przy głównym deptaku, z widokiem na park zdrojowy.

Budynek wzniesiony w 1903 roku przez rodzinę Monowskich. Nazwa budynku upamiętniała fakt ofiarowania przez naród Henrykowi Sienkiewiczowi majątku ziemskiego i dworku w Oblęgorku. W budynku jest około 50 miejsc noclegowych dla gości, wykonuje się tu różne zabiegi, m.in. fototerapię.

Buskowianka

Największym bogactwem ziemi buskiej są wody mineralne i borowina. Wody wydobywane są z otworów wiertniczych.

Dzielą się na wodę siarczkową i jodkowo-bromkową. Woda siarczkowa zmniejsza niedobory siarki w organizmie (stosowana np. przy gośćcu). Woda jodkowo-bromkowa zawiera jod i selen.

Stosuje się ją w chorobach układu krążenia i układu wegetatywnego.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Nad nasze morze jedźmy nie tylko na wakacyjny wypoczynek. Zimą Wybrzeże też ma swój urok, a nawet krótki wypad zawsze wyjdzie nam na zdrowie! więcej