Brok - miasteczko na Mazowszu

Patrząc na malutki i senny Brok, aż trudno uwierzyć, że jesteśmy w miejscu, którego historia sięga średniowiecza. Pierwotnie był tu warowny gród, położony przy ważnym kupieckim szlaku. W owych czasach handlowymi drogami były rzeki, którymi spławiano towary do Gdańska. I od wody osada wzięła swe miano, bo jednym z dopływów Bugu jest niepozorna rzeczka Brok.

Przez wieki miasteczko się rozwijało, a gdy po potopie szwedzkim tereny się wyludniły, płoccy biskupi podjęli decyzję o osiedleniu tu Kurpiów. Dzielni bartnicy i leśnicy doskonale sobie radzili, mając wokół Puszczę Białą i dolinę Bugu.

Reklama

Dziś Brok jest w sercu Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, jednego z największych w Polsce! Nic zatem dziwnego, że w ostatnich latach turyści przybywają tu coraz chętniej.

Na rynku warto zajrzeć do kościoła św. Andrzeja, prawdziwej perełki architektury, który zaprojektował pochodzący z Wenecji Jan Baptysta. Świątynia była wielokrotnie przerabiana, na szczęście zachowała swą oryginalną urodę.

Znacznie mniej szczęścia miał pałac Biskupów Płockich wzniesiony jako letnia rezydencja kościelnych hierarchów. Do naszych czasów dotrwał w formie malowniczych ruin.

Okoliczne lasy kryją pewną tajemnicę. W XIX wieku słynny etnograf Oskar Kolberg zanotował: „W lesie do nadleśnictwa Brok należącym, jest tak zwana pustelnia św. Magdaleny, gdzie mają być w ziemi niezmierne skarby zaklęte. Są one nawet raz do roku, ale tylko na chwilę, widziane dla pobożnych".

I choć nie ma już tej pustelni, to w jej miejscu wystawiono drewnianą kapliczkę z kopią obrazu Matki Boskiej Bolesnej z Lichenia. O zaklętych skarbach słuch zaginął, ale kto wie, może wciąż czekają na odnalezienie?

Brok - jak tu dojechać?

Brok znajduje się w powiecie ostrowskim, w północno-wschodniej części woj. mazowieckiego. Jest położony w pobliżu drogi S8 (E67) z Warszawy do Białegostoku. Najprościej jest dotrzeć tu samochodem.

Do Broku łatwo też dojechać komunikacją publiczną 12 km od miasta znajduje się Ostrów Maz. (połączenia autobusowe Podlasie Express z Warszawy i Białegostoku w cenie 10-15 zł), 13 km od Broku jest Małkinia Górna, gdzie znajduje się stacja kolejowa (dojedziemy tu od strony Warszawy i Białegostoku, cena biletu 21 zł).

Dla aktywnych Brok znajduje się na prawym brzegu Bugu, okoliczne lasy nadają się na spacery nordic walking i ja zdę rowerem. Popularne są też kajakarstwo i jazda konna. Wędkarze łowią tu szczupaki, sumy i sandacze.

Kościół w Broku jest otwarty przed i po mszach (w niedziele i święta msze: 8.30, 10.30, 12, 18, w dni powszednie o godz. 7 i 17), Parafia św. Andrzeja Apostoła, pl. Kościelny 8, tel. 29 745 70 15, www.parafiabrok.pl.

Przydatne przewodniki

„Warszawa i Mazowsze na weekend”, Wydawnictwo Pascal - poręczny przewodnik, który zmieści się w każdej torebce i większej kieszeni; www.turystykawschodniegomazowsza.pl/ interesujący darmowy przewodnik w internecie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Sopot jest idealnym miejscem na zimowy urlop. Można jeździć na nartach, pływać w basenach aquaparku, zwiedzać muzea i galerie oraz włóczyć się po pustych i zaśnieżonych plażach. więcej