​Bory Tucholskie - zielona kraina

Bory Tucholskie to niebywałe ciągnące się kilometrami lasy sosnowe z domieszką liściastych. Turyści spragnieni przygody i aktywnego wypoczynku będą czuć się tu wyśmienicie.

Bory Tucholskie położone w północno-zachodniej Polsce, w dorzeczu Brdy i Wdy są jednym z największych kompleksów leśnych w kraju. Przeważają w nich sosny, ale rosną także dęby, graby, brzozy czy cisy. Na terenie utworzono Park Narodowy Borów Tucholskich oraz liczne rezerwaty.

Bogactwo natury

Bory porasta ponad tysiąc gatunków roślin, wśród nich są najstarsze odmiany arktyczno-alpejskie i borealne, np. borówka bagienna, bagno zwyczajne, bożyca czarna. Znajduje się tu wiele roślin reliktów, czyli takich, które przetrwały choć nie występują już w innych rejonach Polski czy Europy. 

Reklama

Dawniej w tucholskich lasach można było spotkać niedźwiedzia, tura czy żubra. Dziś królem borów jest jeleń oraz sarna. Obserwatorzy przyrody mogą spotkać również dziki, łosie, daniele. Mieszkają tutaj także drapieżniki: wilki i rysie. W Borach Tucholskich żyją również mniejsze zwierzęta, takie jak: lisy, kuny, wydry czy inne gryzonie oraz wiele gatunków ptaków.

Szlaki turystyczne

Uroki przyrody najlepiej poznawać podczas spacerów oznaczonymi szlakami turystycznymi i ścieżkami dydaktycznymi. Szczególnie warte odwiedzenia są Kręgi Kamienne. To największe w Polsce skupisko kamiennych kręgów jest prawdopodobnie dawnym cmentarzyskiem Gotów z I i II wieku. Na terenie rezerwatu znajdują się także kurhany. W czasie wykopalisk archeologicznych znaleziono tutaj około 600 grobów.

Innym cennym miejsce są Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego. Jest to najstarszy rezerwat w Polsce i drugi pod tym względem w Europie. Utworzony został w 1827 roku, aby chronić naturalne stanowisko cisa.

Jeziora

W okolicy Borów Tucholskich znajdują się kilka zbiorników wodnych: Jeziora Charzykowy oraz Wdzydze, a także Zalew Koronowski. Na wszystkich panują dobre warunki do uprawiania sportów wodnych oraz zażywania kąpieli. W pobliżu jeziora Charzykowy znajduje się cenny i wart poznania rezerwat Bagno Grzybna, gdzie znajduje się stanowisko żurawia popielatego - ptak ten jest rzadkością w naszym kraju.

Turyści mogą wynająć kajaki, łódki oraz rowery wodny. Dla miłośników kąpieli przygotowano strzeżone kąpieliska.

Spływy kajakowe

Brda płynąca przez Bory Tucholską jest rzeką idealnie nadającą się do spływów kajakowych, także dla amatorów. Jest łatwa, a jednocześnie urozmaicona i dostępna dla kajaków na długim odcinku (233 kilometry). 

Trudniejszy fragment  rzeki z dużym spadkiem wody i głazami znajduje się jedynie na początku przy Jeziorze Dużego Pietrzykowskiego. Przebycie całej trasy zajmuje 8 dni, ale jeśli zdecydujemy się na boczne wypady całość spływu może trwać nawet 3 tygodnie.

Akwedukt oraz skansen

W Fojutowie znajduje się zbudowany w 1848 roku akwedukt, który jest jedną z najciekawszych, architektonicznych atrakcji Borów Tucholskich. Jest to najdłuższa (75 metrów) i najmasywniejsza budowla tego typu w Polsce. Przecinające się lustra wodne wywołują niesamowite wrażenie.

Turyści chętnie odwiedzają Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich. Muzeum składające się pierwotnie z jednej chałupy w 1906 roku założyli Teodora i Izydor Gulgowscy. Z czasem przerodziło się ono w skansen, który obecnie można oglądać chałupy, zabudowania gospodarcze, zagrody, dworki, karczmę, kościoły, a także wyposażony budynek szkoły.

W Kościerzynie znajduje się kilka ciekawych kościołów oraz przyjemny, zabytkowy rynek. Warto również odwiedzić Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Miejsce będzie szczególnie atrakcyjne dla najmłodszych.  

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Zobacz również

  • W przepięknych Lasach Janowskich leży mała wioska, którą niezorientowany turysta minie bez zatrzymywania się. To błąd! Tutejszy kościółek nie jest obiektem szlaku drewnianych świątyń, choć mógłby... więcej