Bolesławiec. Śladami Napoleona

Pogranicze Dolnego Śląska i Lubuskiego to miejsce, w którym znajdziemy zabytkowe pałace i kościoły będące świadkami niezwykłej historii.

Zdjęcie

Rynek w Bolesławcu/fot. K. Serewis /East News
Rynek w Bolesławcu/fot. K. Serewis
/East News


W Zachodniej Polsce są potężne zamki, takie jak Książ, ale i wiele mniejszych pałaców tak pięknych, że aż trudno uwierzyć, że znajdują się w Polsce a nie w Dolinie Loary. Jak choćby pałac w Wiechlicach, w którym zatrzymał się Napoleon Bonaparte powracając z nieudanej wyprawy na Moskwę.

Zabawił krótko, uciekał przed feldmarszałkiem Kutuzowem. Ten, wściekły, że Napoleon zdążył odjechać, pozwolił swoim kozakom piec szaszłyki nad ogniskiem rozpalonym w salonie wiechlickiego pałacu (do dziś na parkiecie widoczne są ślady). Zaraz potem ruszył dalej, by w pobliskim Bolesławcu oddać ducha, złożony – jak na ironię – „francuską chorobą”.

Reklama

Kolorowe kamieniczki rynku w Bolesławcu przyciągają wielu turystów

W Bolesławcu stoi pomnik Kutuzowa, ale miasteczko najbardziej znane jest ze słynnej ceramiki. Tradycyjne, ręcznie malowane lub stemplowane wzory na talerzach znajdziemy na stołach w całej Polsce i w kredensach za naszą zachodnią granicą. W pobliskiej Złotoryi od wieków wydobywano miedź i złoto. Prawa miejskie otrzymała w roku 1211, co pod względem prawnym czyni ją najstarszym miastem Polski. Największą atrakcją jest tu kopalnia złota Aurelia.

Warto także odwiedzić wpisane na listę UNESCO Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdniku. Powstały na mocy pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią. Według zasady „czyja władza, tego religia”, Ferdynand Habsburg co prawda pozwolił śląskim luteranom wybudować świątynie, ale nie mogły one kształtem nawiązywać do kościołów, nie mogły mieć wież ani dzwonów.

Można było je wybudować w czasie krótszym niż rok, na odległość strzału armatniego od miasta i wyłącznie z materiałów nietrwałych i niegodnych Domu Bożego, jak glina czy słoma. Ale Kościoły Pokoju powstały, przetrwały o ponad trzy wieki dłużej niż rządy cesarza Ferdynanda i do dziś zachwycają swoją konstrukcją i potęgą – są największymi budowlami sakralnymi w Europie.

Ciekawe miejsca

Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec” – fabryka i sklep przyzakładowy, ul. Kościuszki 11, Bolesławiec, tel. (75) 732 36 51. 

Kopalnia Złota Aurelia, Złotoryja, Góra Świętego Mikołaja, parking i wejście od ul. Chrobrego. Informacje: (76) 878 33 74 w godz. 8-15. Kopalnia czynna od maja do końca września od środy do soboty w godzinach 10-16, w niedziele 9-15. Bilety: 7 i 4 zł, dzieci do 7 lat bezpłatnie. 

Kościół Pokoju w Jaworze, Park Pokoju 2 tel. (76) 870 51 45, e-mail: jawor@luteranie.pl. Zwiedzanie: kwiecień-październik: poniedziałek-sobota 10-17, niedziela 12-17; w innych godzinach po uprzednim zgłoszeniu telefoniczny, wstęp: 10 i 5 zł.

Noclegi

Hotel w zabytkowym Pałacu w Wiechlicach, Wiechlice 45 B, 67-300 Szprotawa, tel. 68 376 86 10, e-mail: recepcja@palacwiechlice.pl, pok. 2-osob. 270 zł. 

Tradycyjny polsko-angielski hotel Niebieski Burak, Łaziska 50, Bolesławiec, tel. 75 736 44 20, e-mail: johnandbarbara@o2.pl, 2-osob. 295 zł.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Dobry Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nad nasze morze jedźmy nie tylko na wakacyjny wypoczynek. Zimą Wybrzeże też ma swój urok, a nawet krótki wypad zawsze wyjdzie nam na zdrowie! więcej