Błonie - miasto księcia Józefa Poniatowskiego

Niespełna 20 kilometrów na zachód od Warszawy leży miasteczko niepozorne, ale z bogatą historią i jej śladami.

Zwiedzanie nie zabierze nam wiele czasu, ale naprawdę warto tu zjechać z ruchliwej drogi z Warszawy do Poznania. Było to bowiem ważne książęce miasto, które zapisało się w historii już w XII stuleciu. Z tych odległych czasów przetrwał do dziś kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej.

Gotycką świątynię ufundował książę Konrad II w 1288 roku, ale z dokumentów wiadomo, że w tym miejscu jakiś kościół istniał już wcześniej. Książę przebudował go (lub wybudował nowy na jego miejscu) w podzięce Bogu, jako wotum za ocalenie z tatarskiej niewoli.

Reklama

O dziwo, mimo pożaru w połowie XVII wieku i zniszczeń dokonanych przez Szwedów kilka lat później, podczas potopu, kościół zachował wygląd z czasów fundatora. Romański jest kształt, tzw. bazylikowy. Gotyckie jest sklepienie, zaś fasada barokowa. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na cenny późnorenesansowy ołtarz i zadrzeć głowę, by podziwiać kryształowe gotyckie sklepienie nad nim. W kościele znajduje się także portret fundatora, księcia Konrada II.

Jeśli byłaby taka możliwość, warto wybrać się tu na koncert muzyki organowej, bo pochodzący z XVII wieku instrument ma brzmienie wyjątkowe...

Na wizytę zasługuje też pałac Pass. Postawił go znany warszawski przemysłowiec, „król dywanów i flaneli”, Jan Henryk Geysmer. Nie nacieszył się jednak efektowną budowlą, której autorem (choć nie jest to potwierdzone), był Piotr Aigner. Wkrótce po jej ukończeniu zmarł. Pałac miał wielu właścicieli i niemal każdy dokonywał przebudowy. Była tu nawet... sala teatralna.

Po II wojnie należał do Stacji Hodowli Roślin. Była tu nawet Wyższa Szkoła Nauk Społecznych KC PZPR! Nie uchroniło to zabytku od ruiny. Uratował go prywatny inwestor. To rodzinie Rychlików zawdzięczamy uratowanie wyjątkowej budowli otoczonej pięknym parkiem.

Monika Rawska

Internet – polecamy

Dzisiaj polecamy darmowy internetowy przewodnik na stronie: www.mazowsze.travel Dowiemy się nie tylko co i gdzie zobaczyć, ale też znajdziemy miejsca noclegowe i bogatą ofertę sprawdzonych lokali gastronomicznych.

Błonie - informacje praktyczne

Dojazd jest łatwy. Miasto leży przy drodze krajowej nr 92 na zachód od Warszawy (dawna „poznańska”). Jadąc od Warszawy, już w Błoniu trzeba skręcić w lewo w drogę nr 720 (drogowskazy na Brwinów, Otrębusy, Nadarzyn) i na pierwszym rondzie skręcić w prawo (ul. Nowakowskiego). Dojedziemy nią w okolice rynku, gdzie warto zaparkować.

Pałac Pass leży po drugiej stronie drogi krajowej 92. Dojeżdżając do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, zobaczymy po lewej stronie stację paliw Orlenu. Na tym skrzyżowaniu skręcamy w prawo w ulicę Passowską, która doprowadzi nas do celu. Jeśli jednak przejechalibyśmy to skrzyżowanie, to 150 m dalej jest skręt w prawo w Modlińską. Po kilkuset metrach należy skręcić lekko w lewo w Passowską.

Kościół św. Trójcy stoi przy ulicy Jana Pawła II. Dojdziemy tam z Rynku w pięć minut, wychodząc z niego ulicą 11 Listopada. Przy Centrum Kultury trzeba skręcić w prawo. Jeśli jednak pójdziemy kilkadziesiąt metrów prosto, trafimy do dworku Poniatówka.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Nad nasze morze jedźmy nie tylko na wakacyjny wypoczynek. Zimą Wybrzeże też ma swój urok, a nawet krótki wypad zawsze wyjdzie nam na zdrowie! więcej