Biskupizna. Sielskie tereny Wielkopolski

To jeden z najmniejszych regionów Polski. W dawnych włościach biskupów poznańskich zachowały się stare zwyczaje, a Boże Ciało to doskonała okazja, by zobaczyć unikalne tradycyjne stroje.

Zdjęcie

Kobiety w koronkowych czepkach w Krobi/fot. Krzysztof Chojnacki /East News
Kobiety w koronkowych czepkach w Krobi/fot. Krzysztof Chojnacki
/East News

Biskupiznę tworzy trzynaście miejscowości leżących na południe od Poznania. Stolicą regionu jest Krobia, zaś mieszkańcy to Biskupianki i Biskupianie. Znajdziemy tu unikalną kulturę, obrzędy, stroje i muzykę.

Biskupizna jest tak niewielkim regionem, że mało kto spoza Wielkopolski wie, gdzie go szukać na mapie. Najczęściej jest mylony z Biskupinem, tymczasem to dwa różne miejsca i zupełnie inne historie.

Reklama

Biskupizna, leżąca w połowie drogi między Poznaniem a Wrocławiem, swą nazwę zawdzięcza biskupom poznańskim, do których należały tutejsze włości, a to zobowiązuje!

W dawnych czasach panny do ślubu szły tu w czarnych sukniach, zaś kawalerowie przywdziewali czarne sukmany, z zapięciem pod szyją przypominającym koloratkę. Po ślubie zaś nie przystawało kobiecie nosić kolorowych sukienek, ubierała się więc zwykle na czarno. Wszystko po to, by pokazać światu, że tutejsi ludzie, będący poddanymi biskupów, poważnie podchodzą do życia i obowiązków.

Po sakramentalnym „tak” mężatki porzucały ozdobny koronkowy czepek zwany „kopką” na rzecz statecznej „budy” czyli czepca nakrytego czarną chustą. Jednak ten element tradycji z biegiem czasu się zmienił i dzisiaj zarówno panny, jak i mężatki noszą kolorowe stroje, na głowach zaś mają misternie utkane i solidnie wykrochmalone koronkowe czepce.

By poznać historię regionu, najlepiej pojechać do Grabonogu. Najsłynniejszym synem tej ziemi był Edmund Bojanowski. Urodził się na początku XIX wieku w niewielkim szlacheckim dworku. Jako dziecko zapadł na ciężką chorobę, jednak doznał łaski uzdrowienia dzięki modlitwom swej matki w niedalekim sanktuarium w Gostyniu.

Co otrzymał od Boga, postanowił oddać ludziom, czyniąc jak najwięcej dobra. Zasłynął pracą społeczną: zakładał ochronki dla osieroconych dzieci, tworzył apteki dla ubogich i czytelnie oraz wiejskie wypożyczalnie książek, by szerzyć oświatę. Dziełem jego życia było założenie Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP.

Anna Olej-Kobus

Błogosławiony Edmund Bojanowski

To najważniejszy mieszkaniec Biskupizny. Urodził się w Grabonogu, jego relikwie znajdują się w parafii św. Małgorzaty w Gostyniu oraz parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi w Piaskach.

Największym marzeniem Edmunda było wstąpienie do seminarium, jednak choroba uniemożliwiła mu kapłaństwo. 13 czerwca 1999 roku beatyfikował go Jan Paweł II.

Ciekawe miejsca

Muzeum im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Grabonogu mieści się przy Zespole Szkół Rolniczych, Grabonóg 63. Muzeum czynne po uprzednim kontakcie telefonicznym z przewodnikiem: 605 952 576.

Muzeum Stolarstwa i Biskupizny, Fundacja Ziemi Krobskiej im. prof. Rajmunda T. Hałasa, ul. Ogrodowa 13, Krobia, tel: 501 065 535, e-mail: muzeumkrobia@gmail.com.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Historia sanktuarium w Domaniewicach sięga XVII wieku, kiedy to krakowscy kupcy – bracia Wojciech-Albert i Jakub Celestowie – w podziękowaniu za powodzenie w interesach ufundowali tam murowaną... więcej