Białowieża - oko w oko z naturą

Tylko tu można spacerować po lesie pierwotnym. Zimą jest znacznie łatwiej o spotkanie z królem puszczy, bo zwierzęta są mniej płochliwe.

Reklama

Może jeszcze zima wróci? Bo gdy spadnie śnieg, Puszcza Białowieska przypomina świat pokazany w baśni „Opowieści z Narnii” – zresztą część zdjęć do filmu kręcono właśnie w tej okolicy! Podczas spaceru zobaczymy ośnieżone drzewa, przemykające skrajem drogi sarny, urokliwe drewniane chaty – najpiękniejsze znajdują się w skansenie tuż obok Białowieży.

Jednak główną atrakcją zimowego spaceru po lesie jest możliwość zobaczenia żubrów. Żyje ich tutaj około 300 sztuk i jest to największe na świecie stado na wolności. By je spotkać, najlepiej wybrać się w towarzystwie przewodnika. Różnorodne ślady pozostawione przez zwierzęta na śniegu są najlepszym dowodem, jak wielu mieszkańców ma puszcza.

Jej unikatowość sprawiła, że Białowieski Park Narodowy uznano za Światowy Rezerwat Biosfery, a w 1979 r. wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Kto raz tu dotrze, winien pamiętać iż „puszcza wpuszcza, lecz nie wypuszcza”, bo nawet gdy się ją opuści, trudno uwolnić się spod jej uroku.

Dlatego nie warto się spieszyć z wyjazdem, lecz zajrzeć jeszcze do dawnej stacji Białowieża towarowa, gdzie dziś urządzono stylową restaurację Carska. Można tu nawet zamieszkać w apartamentach umieszczonych w dawnej wieży ciśnień. Bez trudu zrozumiemy, dlaczego Białowieża była przez wieki tak kochana przez możnych tego świata. I samemu doświadczymy magii tego miejsca.

AK

Informacje praktyczne

Podróż . Najlepiej dojechać pociągiem do Białegostoku, a stamtąd autobusem PKS do Białowieży.

Noclegi. W sezonie znajdziemy kwatery od 40 zł/os.

Na spacery do lasu należy koniecznie zabierać dokumenty, gdyż jest to strefa przygraniczna i zdarzają się kontrole. Za przekroczenie granicy grozi mandat 500 zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Jedziemy do Sandomierza

    Są wśród nas tacy, którzy mają jeszcze parę dni ferii. To właśnie im proponujemy wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, do jednego z najładniejszych miasteczek w Polsce. Znacie je na pewno z telewizji. więcej