Beskid Żywiecki. Co warto zobaczyć?

Zdjęcie

Beskid Żywiecki /123/RF PICSEL
Beskid Żywiecki
/123/RF PICSEL


Przełomowy odcinek doliny Soły w Beskidzie Małym jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów w polskich górach. Zawdzięcza to sztucznym jeziorom: Żywieckiemu i Międzybrodzkiemu, które powstały przez przegrodzenie doliny potężnymi zaporami w Treśnie i Porąbce. Kaskada Soły, jak nazywa się potocznie ten system zapór i jezior, przyciąga w sezonie letnim tysiące plażowiczów i amatorów sportów wodnych. Można tu popływać łodzią, kajakiem, rowerem wodnym i żaglówką oraz posurfować na desce.

Szczyty gór odbijają się w lustrze wody, a niebo podbijają odważni szybownicy

Stolicą regionu jest malowniczy Żywiec. Jedną z jego atrakcji w historycznym centrum są dwie rezydencje dawnych jego właścicieli, renesansowy zamek Komorowskich i Wielopolskich oraz klasycystyczny pałac Habsburgów. W sercu miasta znajduje się Rynek, przy którym dominuje masywna kamienna dzwonnica i strzelista wieża konkatedry Narodzenia NMP.

Reklama

Dodatkową atrakcją turystyczną są pięknie odbijające się w taflach jezior szczyty Beskidu Małego. Dotarcie na ich grzbiety ułatwia sieć znakowanych szlaków turystycznych. Najwyższy z nich, Czupel, ma 933 m n.p.m. W sąsiedztwie leży nieco niższa Magurka Wilkowicka (909 m n.p.m.), gdzie znajduje się schronisko PTTK. Najbardziej malowniczą wsią w Kaskadzie Soły jest Międzybrodzie Żywieckie i góra Żar (761 m n.p.m.). 

Niegdyś na płaskim wierzchołku znajdowało się startowisko dla szybowców, które po odbyciu lotu lądowały u jej podnóża. Dziś na miejscu startowiska jest sztuczny zbiornik wody, jeden z elementów systemu elektrowni szczytowo-pompowej.

Podnóża góry Żar zajmuje lotnisko Górskiej Szkoły Szybowcowej, a szybowce są już nieodłącznym elementem pejzażu okolicy. Na szczyt Żaru można wjechać kolejką linowo–terenową: latem – dla wspaniałych widoków lub rozpoczęcia wycieczki, zimą – żeby pozjeżdżać na doskonale przygotowanych trasach zjazdowych. Spod górnej stacji kolejki na Żar warto odbyć krótką wycieczkę na pobliski, wyższy, szczyt Kiczory (831 m n.p.m.). To doskonały punkt widokowy na Beskidy: Mały, Śląski i Żywiecki ze sztucznym zbiornikiem na górze Żar na pierwszym planie.

Przydatne informacje

Dojazd w Kaskadę Soły od drogi S69 z węzła Łodygowice lub od drogi nr 52 z ronda w Kobiernicach. Na turystów oczekują ośrodki wczasowe, pensjonaty, kwatery i stanice żeglarskie w Żywcu, Treśnie, Czernichowie, Międzybrodziu Bialskim i Międzybrodziu Żywieckim.

Jedną z atrakcji góry

Żar jest dolna część asfaltowej drogi na szczyt: pomiędzy lotniskiem a parkingiem obok dolnej stacji kolejki. Tu znajduje się odcinek, na którym przedmioty pozornie toczą się wbrew prawu ciążenia "pod górę". Testują to kierowcy podążających na parking samochodów. Elektrownia szczytowo-pompowa Porąbka-Żar jest udostępniana do zwiedzania. Kontakt telefoniczny: (33) 486 82 00, www.zewpz.pl.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Są miejsca, gdzie klimat sprzyja osobom ze schorzeniami kardiologicznymi. Odwiedzamy uzdrowiska, w których można podreperwać zdrowie, zregenerować siły i się odstresować. więcej