Będomin. Hymn w muzeum i orzeł z kos

Reklama

To jedyne na świecie muzeum hymnu narodowego i jedyny taki orzeł! Muzeum znajduje się w Będominie, małej miejscowości położonej nieopodal Kościerzyny, w której urodził się twórca hymnu narodowego Józef Wybicki, a orzeł stoi na podwórzu.

W szlacheckim dworku prezentowane są meble, gobeliny, broń, orzełki wojskowe, medale, biżuteria patriotyczna, a także śpiewniki, ekslibrisy i archiwalne wydawnictwa muzyczne dotyczące hymnu polskiego. Jest i sam Mazurek Dąbrowskiego puszczany z płyt.

Najwięcej jednak emocji budzi stojący na podwórzu od września 2013 r. ogromny orzeł. Imponująca rzeźba powstała z 248... stalowych kos. Orzeł jest wysoki na 5 m, a jego rozpiętość skrzydeł to 4,5 m. Jest dziełem Roberta Florczaka, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wszystkie kosy zostały zebrane z okolic dworku Wybickiego.

Artysta podarował im drugie życie, bo jak twierdzi: „kosa postawiona na sztorc to rzecz absolutnie i niepowtarzalnie Polska. To militarny geniusz Tadeusza Kościuszki i nietuzinkowy patriotyzm chłopów sprawił, że zwykłe narzędzie rolnicze stało się orężem walki o polską niepodległość.”

Są więc w będomińskim orle kosy łatane, spawane, lutowane i skręcane. Niektóre z nich były tyle razy rytmicznie traktowane osełką, że ostrze jest ledwie szerokości brzytwy. Doprawdy rzeźba robi wrażenie!

JOG

Ściągawka

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie jest filią Muzeum Narodowego w Gdańsku. Miejscowość znajduje się w gminie Nowa Karczma, ok. 52 km od Gdańska, 28 km od Kartuz i 15 km od Kościerzyny. Przy drodze jest drogowskaz kierujący do dworku.

Muzeum jest czynne od wtorku do soboty w godz. 9-16, a w niedziele i święta w godz. 10-16.

Bilet normalny kosztuje 7 zł, a ulgowy 3 zł. W piątki wchodzimy za darmo.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tele Tydzień

Zobacz również