Babsk - wieś ukryta przy "gierkówce"

Ta wieś przy „gierkówce” została ukryta za ekranami dźwiękochłonnymi. Warto tu się jednak zatrzymać.

Jeszcze kilka lat temu, przed remontem drogi z Warszawy do Katowic, przejeżdżający tędy mogli z szosy zobaczyć biały neoklasycystyczny kościół. Mało kto zjeżdżał jednak na krótki choćby postój. Dzisiaj Babsk, jak wiele miejscowości w Polsce, został schowany i nawet stojącego na wzgórzu kościoła nie widać.

Reklama

Jeśli jednak zdecydujemy się zatrzymać, a warto, to trzeba wiedzieć, że interesujące zabytki rozmieszczone są po obu stronach „gierkówki”. Po prawej (jadąc do Warszawy, obok lipowej alei prowadzącej do Białej Rawskiej, znajduje się właśnie ten kościół. Jednonawowa świątynia powstała na początku XIX wieku.

Wcześniej stał w tym miejscu kościół drewniany (z I połowy XVI w.), ale w 1778 roku zawalił się ze starości. Budowę sfinansował biskup Antoni Okęcki, który był spokrewniony z właścicielami wsi. Jego obraz wisi nad wejściem do zakrystii. Wnętrze jest skromne, ale interesujące. Warto obejrzeć ambonę w kształcie łodzi z orłem na dziobie oraz obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem (z XVIII w.).

Na zewnątrz zwraca uwagę stojąca przy kościele murowana dzwonnica oraz 4 kapliczki. Niedaleko znajduje się wiejski cmentarzyk, którego nie można pominąć z powodu jednego grobu – Konstancji Gładkowskiej z domu Grabowskiej. To ona rozpalała zmysły młodego Fryderyka Chopina.

Korespondowała z nim jeszcze po jego wyjeździe z kraju. Mając 35 lat ociemniała, ale dożyła sędziwego wieku. Na grobie widnieje inskrypcja: Młodzieńcze natchnienie Fryderyka Chopina i daty: 1810-1889. Po drugiej stronie trasy E 67 znajdują się zabudowania dworskie (także z pierwszej połowy XIX wieku.

Jest neoklasycystyczny pałac, są folwarczne zabudowania. Gospodarze są bardzo gościnni i zapraszają do zwiedzania oraz spaceru po parku. Można tu też dobrze zjeść, a przed dalszą podróżą odpocząć chwilę nad pobliskim zalewem...

MR

Dojazd

Dojazd samochodem jest łatwy chociaż po remoncie tzw. gierkówki łatwo koło Babska przejechać i tego nie zauważyć. Miejscowość leży 70 km na południowy zachód od Warszawy i 13 km od Rawy Mazowieckiej.

Jadąc samochodem trzeba uważać na zjazd, który znajduje się przed miejscowością (gdy jedziemy od strony Warszawy) lub za (gdy jedziemy od strony Katowic, Piorkowa Trybunalskiego i Rawy Mazowieckiej. Bardzo dobry jest dojazd autobusem.

Do Babska można dojechać PKS zarówno z Rawy Mazowieckiej (najwięcej połączeń), jak też Tomaszowa Mazowieckiego, Bełchatowa i Warszawy. Zwiedzanie Kościół znajduje się na wschód od trasy (po lewej stronie, jadąc od Warszawy. Na mapie Google zaznaczono go w złym miejscu!).

Jeśli jest zamknięty, można poprosić o otwarcie. Kontakt na stronie internetowej, której adres podajemy poniżej.

Dwór i folwark : Kontakt oraz informacje na stronie www.babsk.pl/

Przewodniki

„Polska na weekend”, Wydawnictwo Pascal; Często polecany przez nas obszerny przewodnik typu „wszystko w jednym”; „Mazowsze i środkowa Polska” (z serii Piękna Polska), wyd. Świat Książki; bogato ilustrowane wydawnictwo, ciekawe teksty.

Internet – polecamy

www.parafiawbabsku.pl/ – informacje nie tylko o kościele

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Wzdłuż biegu łagodnie meandrującej rzeki zgodnie wznoszą się świątynie trzech chrześcijańskich wyznań. 6 stycznia w tym regionie odbywa się niezwykłe Święto Jordanu. więcej