Babia Góra. Kapryśna Matka Niepogód

Na szlakach nie ma tłumów, a piękne widoki wynagradzają trudy podejścia. Aura jest tu zmienna, jednak nawet w deszczowe dni nie będziemy się nudzić, zwiedzając Centrum Górskie Korony Ziemi w Zawoi.

Zdjęcie

Wokół Babiej Góry panuje specyficzny mikroklimat /123/RF PICSEL
Wokół Babiej Góry panuje specyficzny mikroklimat
/123/RF PICSEL

Wszyscy wiemy, że pogoda w górach szybko się zmienia. Jednak wokół Babiej Góry mikroklimat jest tak specyficzny, że jednego dnia możemy kilka razy zakładać i zdejmować kurtkę od deszczu. Ale jeśli dane nam będzie doświadczyć dobrej pogody, trud zdobycia najwyższego – poza Tatrami – szczytu Polski, wynagrodzą wspaniałe widoki. Także na same Tatry majaczące na horyzoncie.

Wejście na Babią Górę może być także namiastką alpinizmu. Ruszając w górę żółtym szlakiem, przez Perć Akademików, spotkamy na drodze małe utrudnienia. Kilka wyżłobionych i śliskich od wody głazów oraz niewielką, ośmiometrową ściankę. I chociaż najtrudniejsze miejsca są tu zabezpieczone łańcuchami, a klamry tworzą prawie naturalną drabinę, to jeśli mamy lęk wysokości, wejdźmy na szczyt inną drogą. Widoki także będą zachwycające.

Reklama

Mało znana, ale równie piękna, jest panorama rozciągająca się z leżącego nieco na północ schroniska na Hali Krupowej. Znajduje się ona już poza granicami parku narodowego, więc na drodze spotkać możemy rowerzystów, a na pastwiskach owce. Przy niesprzyjającej pogodzie lepiej nie wychodzić powyżej górnej granicy lasu.

Warto za to poświęcić nieco czasu na zwiedzenie Zawoi położonej u podnóża Babiej Góry. Miłośnicy gór nie mogą ominąć Centrum Górskiego Korony Ziemi. W kilku salach poznamy historię zdobycia najwyższych szczytów naszej planety. Najbardziej efektowne są modele Mount Everestu czy Kilimandżaro.

Sami możemy też się zabawić w multimedialną wyprawę lub poćwiczyć w pobliskim parku linowym wspinanie albo spacer w koronie... tym razem drzew.

Wizyta na Babiej Górze działa na wyobraźnię, a niejeden turysta po jej zdobyciu zapragnął ruszyć na kolejne szczyty.

Mieczysław Pawłowicz

Ciekawe miejsca : Centrum Górskie Korona Ziemi to jedyne w swoim rodzaju muzeum łączące wiedzę o najwyższych szczytach kontynentów (plus Babia Góra oczywiście) z zabawą, dzięki której wiedza ta staje się bardziej przyswajalna. Centrum znajduje się w Zawoi. Wejścia z przewodnikiem o 10.30, 12.00, 13.30, 15 i 16.30. Ceny biletów zaczynają się od 21 zł (ulgowe) i 25 zł (normalne).

Obok Centrum znajdziemy Edukacyjny Park Linowy „Las Przygód”. Ceny atrakcji od 8 zł (ulgowy) i 10 zł (normalny). www.centrumgorskie.pl

Noclegi : Dobrą bazą noclegową jest Zawoja, gdzie znajdziemy zarówno pensjonaty, jak i kwatery prywatne. W górach przenocujemy na Markowych Szczawinach. Tamtejsze schronisko PTTK oferuje noclegi już od 31 zł za łóżko. Warto rezerwować szczególnie w weekendy. Rezerwacje: www.markoweszczawiny.pttk.pl

Drugim schroniskiem jest ośrodek PTTK na Hali Krupowej. Ceny od 26 złotych za łóżko. Spanie na podłodze: 20 zł. www.krupowa.pttk.pl


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Dobry Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Wzdłuż biegu łagodnie meandrującej rzeki zgodnie wznoszą się świątynie trzech chrześcijańskich wyznań. 6 stycznia w tym regionie odbywa się niezwykłe Święto Jordanu. więcej