Autostop, carpooling. Jak zaplanować podróż?

Walizka, ewentualnie plecak na poboczu, kartka z napisem nazwy miasta i uniesiony wysoko kciuk - po tym poznasz autostopowicza. To stary i sprawdzony sposób na tanie lub całkiem darmowe podróżowanie.

Zdjęcie

Coraz mniej osób decyduje się na podróżowanie autostopem /123/RF PICSEL
Coraz mniej osób decyduje się na podróżowanie autostopem
/123/RF PICSEL

Charakterystyczny autostopowicz chce za grosze lub najlepiej za darmo dotrzeć do wyznaczonego celu. Autostop polega na staniu przy ruchliwej drodze i proszeniu kierowców o zatrzymanie się. Kierowcy rozpoznają autostopowiczów właśnie po podniesionym do góry kciuku i wielu zgadza się na taką pomoc, gdyż zawsze przejazd dotyczy trasy, którą jedzie właściciel pojazdu.

Autostop w Polsce

W Polsce autostop rozpowszechnił się w latach 50. W roku 1957 został formalnie zalegalizowany, a co za tym idzie - częściowo zinstytucjonowany i sformalizowany.

Reklama

Biura turystyczne sprzedawały za kwotę ówczesnych 45 złotych wszystkim chętnym specjalne książeczki autostopowe, które przypominały zeszyty małego formatu. Były bardzo charakterystyczne przez namalowany na okładce czerwony okrąg na białym tle. W środku tych zeszycików były kupony, które osoba podróżująca autostopem oddawała kierowcy, który ją gdzieś podwiózł za darmo. 

Kierowcy zbierali kupony, musieli wpisać na nich swoje dane osobowe, a gdy mieli ich wystarczającą ilość oddawali do biur podróży, gdzie spośród zgromadzonych karteczek losowano nagrody rzeczowe.

Korzyści przynosiły również autostopowiczom. Otrzymywali oni ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Musieli spełnić dwa warunki: okazać dowód tożsamości, ewentualnie legitymację szkolną oraz założyć książeczkę oszczędnościową z minimalnym, dwuzłotowym wkładem na swoje imię i nazwisko.

Od 1998 roku w Sopocie organizowane są Międzynarodowe Mistrzostwa Autostopowe. W roku 2014 wystartował wyścig autostopowiczów w Krakowie, Warszawie, Olsztynie i Gliwicach. Wyścigi te polegają na dotarciu w wyznaczane co roku inne miejsce w jak najkrótszym czasie - oczywiście autostopem. Warunkiem wystartowania w zabawie jest posiadanie osoby do pary, co ma zapewnić między innymi bezpieczeństwo podróży i wzajemną pomoc.

Carpooling

Jest nową formą podróżowania, pokrewną autostopowi. Tutaj to kierowca oferuje na specjalnych portalach możliwość przejazdu jego prywatnym samochodem. Deklaruje, ile ma wolnych miejsc, gdzie jedzie, skąd odjeżdża, czy można palić w jego pojeździe i tym podobne kwestie.

Różnica między autostopem, a internetowym autostopem, bo tak nazywany jest carpooling polega na tym, że ten drugi najczęściej związany jest ze wspólnym ponoszeniem kosztów podróży i nie zawsze dotyczy zupełnie obcych sobie osób. Ten sposób podróżowania dotyczy nie tylko urlopowych wyjazdów. Wiele osób dojeżdża w ten sposób do szkoły, czy do pracy.

Plusów jest wiele, ponieważ zmniejsza to koszty przejazdu, może budować relacje międzyludzkie, a w dzisiejszych czasach, kiedy ekologia jest bardzo ważna - ogranicza emisję spalin.

Zakaz jazdy autostopem

W Polsce zabronione jest zatrzymywanie samochodów na autostradach z wyłączeniem zjazdów i wjazdów na nie, stacji benzynowych i parkingów.

Dodatkowo nie należy robić tego w miejscach niebezpiecznych lub zagrażających bezpieczeństwu poruszających się po jezdni samochodów. Całkowity zakaz podróżowania w ten sposób występuje w Stanach Zjednoczonych.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nad nasze morze jedźmy nie tylko na wakacyjny wypoczynek. Zimą Wybrzeże też ma swój urok, a nawet krótki wypad zawsze wyjdzie nam na zdrowie! więcej