Augustów. Co warto zobaczyć?

Odwiedź królewskie miasto Augustów! To niewątpliwa stolica sportów wodnych, ale także miasto kryjące w sobie wiele urokliwych miejsc oraz bogatą historię.

Zdjęcie

Rynek w Augustowie/fot. Michał Kość /Reporter
Rynek w Augustowie/fot. Michał Kość
/Reporter

Według „Baśni i Legend Suwalszczyzny” miasto zawdzięcza swą nazwę królowi Zygmuntowi Augustowi, który zawędrował w te strony podczas polowania i zakochał się w nich. W tym wspaniałym uzdrowisku odpoczniesz wśród sosen i świerków oraz podczas spacerów wzdłuż rzeki Netty i jeziora Necko. W otoczeniu puszczy i jezior augustowskich spędzisz nie tylko niezapomniane wakacje!

Centralnym punktem miasta jest Rynek Zygmunta Augusta, tętniący życiem zarówno w dzień jak i w nocy. Zwróć uwagę na odrestaurowane kamienice otaczające rynek, takie jak Dom Turka czy Kamienica Halickiego. Zajrzyj do restauracji Albatros, rozsławionej przez piosenkę Janusza Laskowskiego „Siedem dziewcząt z Albatrosa”. 

Reklama

Zobacz także kamienicę przy Rynku Zygmunta Augusta 28, w której w 1812 r. zatrzymał się Napoleon Bonaparte! Tuż obok znajduje się park miejski i kolumna Zygmunta II Augusta – upamiętniająca moment nadania praw miejskich.

Dookoła rynku skupiły się cukiernie, sprzedające słynne augustowskie jagodzianki. Skręć w ulicę 3 Maja, gdzie znajduje się Bazylika pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa wzniesiona w stylu eklektycznym. Kolejnymi zabytkami wartymi zobaczenia są parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej oraz wieża, w której znajduje się Izba Pamięci I Pułku Ułanów Krechowieckich. 

Podążając dalej bulwarami, dotrzesz do Mostu na Śluzie Augustowskiej. Jest to jedna z 18 śluz na słynnym Kanale Augustowskim, który stanowił niegdyś ważną drogę dla transportu towarów do Gdańska. Skorzystaj z oferty rejsów Żeglugi Augustowskiej i przepłyń popularną trasą „papieską” prowadzącą od portu do jeziora Białego.

Koniecznie zajrzyj do portu w Augustowie, gdzie czeka na Ciebie wiele atrakcji i przyjemnych kawiarni

Odwiedź także zabytkowy, drewniany budynek Zarządu Portu, wzniesiony tu w 1829 r. na potrzeby budowy Kanału Augustowskiego. Obecnie mieści się tu Muzeum Ziemi Augustowskiej, w którym dowiesz się więcej o dziejach budowy i eksploatacji kanału.

W mieście możesz także skorzystać z takich atrakcji, jak jazda konna, wyciąg nart wodnych, strzelnica czy wynająć quada. Najmłodsi będą zachwyceni wizytą w centrum sportowo-rekreacyjnym „Kaktusik”.

Ostatnim ważnym punktem wycieczki jest przejażdżka Wigierską Kolejką Wąskotorową wzdłuż linii brzegowej jeziora Wigry oraz wśród pięknej Puszczy Augustowskiej.

Jeśli czas Ci pozwoli, wybierz się na wycieczkę do oddalonych zaledwie o 60 km Stańczyków, gdzie można podziwiać zabytkowe wiadukty kolejowe. Wysokie na 36 m robią niesamowite wrażenie.

Aleksandra Rumińska

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Na żywo

Zobacz również