Atrakcje, jakie oferują Żuławy

Zdjęcie

Żuławy Wiślane/fot. Gerard /Reporter
Żuławy Wiślane/fot. Gerard
/Reporter

Na Żuławach nie spotkacie tłumów turystów. I całe szczęście! Dzięki temu są tu sielskie krajobrazy i rzeki, gdzie łatwiej spotkać czaple i kormorany, niż inne łodzie. O świcie nad Nogatem snują się złote mgły, a jaskółki śmigające wysoko na niebie obiecują piękny dzień.

Choć to depresja, Żuławy wyzwalają wielką energię.

Najlepszą przygodę gwarantuje rejs Pętlą Żuławską. Aby wypożyczyć łódź, nie trzeba mieć uprawnień. Przed rejsem jest krótkie szkolenie i w drogę!

Reklama

Dokąd wyruszyć? Trudny wybór. Szlak opisywany jako 303 kilometry przygody daje wiele możliwości. Można wyruszyć do Gdańska albo pokusić się o rejs pochylniami Kanału Elbląskiego. Można też połączyć wypoczynek na Żuławach z wypadem nad morze, bo z Kątów Rybackich można pójść na romantyczny zachód słońca nad Bałtykiem.

Jednak największą atrakcją rejsów jest unikalna możliwość oglądania Żuław z pokładu łodzi. Czasem trafimy na zabytkowe domy podcieniowe będące wizytówką tego regionu (najwięcej w wiosce Żuławki), czasem znienacka przy rzece widać ogromną willę i prywatny port za ogrodzeniem.

Z pewnością dotrzemy też do zabytkowych śluz – za najpiękniejszą uchodzi Biała Góra, oddzielająca wody Nogatu od Wisły. Zbudowana z cegły, z ogromnymi wrotami i ozdobnymi wieżyczkami, bardziej przypomina zamczysko niż zabytek hydrotechniki. Do 1939 roku była tu granica Polski, Prus Wschodnich i Wolnego Miasta Gdańska.

Za to najwięcej zabytkowych mostów (bo aż trzy) czeka w Rybinie, skąd mamy do wyboru wpłynięcie na Szkarpawę lub na Wisłę Królewiecką. Cokolwiek wybierzemy, czeka nas wyjątkowa przyroda dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Nic dziwnego, że Pętla Żuławska została nagrodzona jako jedno z najlepszych europejskich miejsc turystycznych w konkursie EDEN. Tak, Żuław może nam zazdrościć cała Europa!

Anna Olej-Kobus

Informator podróżnika

Żuławy znajdują się na północy Polski. Są położone między Gdańskiem, Malborkiem, Elblągiem i Mierzeją Wiślaną, oddzielającą Żuławy Wiślane od otwartych wód Zatoki Gdańskiej.

Dojechać tu łatwo. Samochodem dzięki autostradzie A1, ale też autobusem i pociągiem.

Czarter barek Malbork, Twój Czarter ( tel.: 531 828 368, www.twojczarter.pl ). Czarter jachtu motorowego z pełnym wyposażeniem dla 6 osób na 7 nocy we wrześniu (8 dni) 2199 zł (w cenie paliwo i woda na cały rejs).

Rybina, Tratwy Robinson, (tel.: 506-106-865, www.tratwy-robinson.pl ). Tratwa z domkiem i silnikiem – 1000 zł za tydzień (dodatkowo płatne gaz i paliwo). Cena śluzowania: 7,30 zł za jacht lub barkę.

Mariny: Cena postoju z dostępem do prądu 15-40 zł za noc.

Wypożyczenie roweru – 7 zł za pier wszą godzinę (następne po 5 zł), kajaki 10 zł za godzinę (35 zł za cały dzień). Bezpłatnie skorzystamy z książek na półkach do wymiany książek (weźmy jakąś na wymianę).

Informacje, mapy, przewodniki: Na stronie petla-zulawska.pl znajdziemy e-przewodnik oraz wszystkie informacje przydatne do żeglugi. W marinach oraz informacjach turystycznych są tematyczne mapy i przewodniki.

Informacja turystyczna: Malbork, ul. Kościuszki 54; Nowy Dwór Gdański, ul. Obrońców Westerplatte 1;

Trutnowy – dom podcieniowy jest prywatną własnością, na życzenie jest udostępniany do zwiedzania.

Kultową restauracją okolicy jest „Szkarpawianka” w Drewnicy nad Szkarpawą: pierogi (porcja 7zł), krokiety (8 zł) i zupy (8 zł).

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Sopot jest idealnym miejscem na zimowy urlop. Można jeździć na nartach, pływać w basenach aquaparku, zwiedzać muzea i galerie oraz włóczyć się po pustych i zaśnieżonych plażach. więcej