Arkadia - niezwykły park

Nieopodal Nieborowa znajdziesz niezwykły park, pełen zaskakujących zakątków.

Zdjęcie

Arkadia - park koło Nieborowa /East News
Arkadia - park koło Nieborowa
/East News

Pałac w Nieborowie zawdzięcza swój zachwycający styl i bogactwo Helenie i Mikołajowi Radziwiłłom. Oboje byli miłośnikami sztuki, tak więc, gdy w XVIII w. posiadłość stała się ich własnością, zapełnili ją cennymi dziełami, które zwozili z licznych podróży. Rodzina Radziwiłłów mieszkała w rezydencji aż do końca II wojny światowej, zachowała się tu więc większość zabytkowych zbiorów, które dziś można podziwiać w pałacowym muzeum.

Zwróć uwagę na kolekcję wykopalisk rzymskich, a wśród nich na głowę Niobe wykonaną z białego marmuru w IV w. p.n.e. To właśnie ona stała się inspiracją poematu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Największą jednak ozdobą pałacu z mansardowym dachem i dwiema alkierzowymi wieżami jest… klatka schodowa wyłożona kilkunastoma tysiącami XVIII-wiecznych biało-kobaltowych wzorzystych płytek ceramicznych z Delft. 

Reklama

Ponoć nie ma tu dwóch takich samych! Każda przedstawia inny obraz. Gdy zwiedzisz już wspaniałe wnętrza, pospaceruj po parku w stylu francuskim, który rozciąga się za pałacem. Zachwycą Cię stare drzewa, geometrycznie przycięte krzewy i kolorowe klomby.

W 1777 r. właściciele Nieborowa kupili małą wioskę Łupia, oddaloną od rezydencji o 5 km

Księżna Helena Radziwiłłowa wraz z wybitnym architektem Szymonem Bogumiłem Zugiem zaczęli przekształcać ją w romantyczny park krajobrazowy. W tym celu wody przepływającej przez wioskę rzeki rozlano w malowniczy staw, wokół którego zasadzono tysiące drzew i krzewów. Wśród nich zaś ukryto stylizowane budyneczki. Tak w sercu Mazowsza powstała kraina szczęścia i pokoju – Arkadia. Park rozplanowany został zgodnie z ówczesnym uwielbieniem dla antyku i panującą wtedy modą na powrót do natury.

Ścieżki wiodły do Chatek Filemona i Baucydy, otoczonych wspaniałymi ogrodami kwiatowymi, krytej strzechą Chaty przy Wodospadzie, w której na gości czekały dzieła filozofów. Z myślą o uatrakcyjnieniu Arkadii księżna zwoziła tu fragmenty starożytnych rzeźb i nagrobków. Znajdziesz je ukryte w różnych zakątkach. Wędrując po Arkadii, zwróć uwagę na świątynię Diany – klasycystyczną budowlę z kolumnami. Szczególnie wart uwagi jest plafon pędzla Piotra Norblina przedstawiający Jutrzenkę. Zajrzyj też do umieszczonych w pobliżu gotyckich zameczków – Domu Arcykapłana oraz Murgrabiego z potężną wieżą i przylegającym do budowli Łukiem Greckim.

Jeśli czas Ci pozwoli, pojedź do Łowicza. Rynek otaczają tu zabytkowe kamieniczki, niektóre z XVI w. Odwiedź Muzeum Łowickie poświęcone historii miasta oraz sztuce ludowej, w tym barwnym wycinankom łowickim. Nie zapomnij też zwiedzić imponującej katedry.

Anna Kryńska

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Sopot jest idealnym miejscem na zimowy urlop. Można jeździć na nartach, pływać w basenach aquaparku, zwiedzać muzea i galerie oraz włóczyć się po pustych i zaśnieżonych plażach. więcej