Zwiedzanie ​Tunisu - stolicy Tunezji

Niepowtarzalny klimat afrykańskiej metropolii, egzotyka na każdym kroku i seria wspaniałych zabytków i wydarzeń kulturalnych, które warto odwiedzić, przeżyć i zobaczyć na własne oczy - to wszystko oferuje ci właśnie stolica Tunezji, Tunis. Zapoznaj się z naszym opisem najciekawszych miejsc w tym pięknym mieście.

Zdjęcie

Tunis nocą, ulica Habib Bourguiba /123/RF PICSEL
Tunis nocą, ulica Habib Bourguiba
/123/RF PICSEL

Stare Miasto Tunisu - Medyna

Swoją przygodę z sercem Tunezji z pewnością warto rozpocząć od zwiedzania starego miasta - tak zwanej Medyny Tunisu. To dzielnica, która, jak nietrudno zgadnąć, zlokalizowana jest w centralnej części metropolii. Spacer po Medynie zabierze cię w niesamowitą podróż do VII wieku. Na pewno zauroczą cię wąskie uliczki i przejścia, które w połączeniu z wysokimi białymi murami budują niesamowity klimat tego miejsca. 

W Medynie znajdziesz też wiele pomniejszych targowisk, które wystrojem nie zmieniły się od kilkuset lat! W centrum dzielnicy starego miasta położony jest także najstarszy w okolicy meczet Ezzitouna. Pochodzi on z około 730 roku. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdziesz z kolei serie imponujących domów miejscowych notabli a także liczne pałace. Warto też dodać, że handlowy obszar Medyny w Tunisie figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO od ponad 35 lat!

Reklama

Festiwal Medyny

Rokrocznie w okresie Ramadanu cały Tunis zamienia się w jedno wielkie centrum kulturalne i rozrywkowe - odbywa się słynny na całym świecie Festiwal Medyny. Władze miasta i jego mieszkańcy oferują turystom i nie tylko całą masę atrakcji. 

W każdym zakątku Tunisu mają miejsce koncerty, spotkania artystyczne, happeningi, uliczne procesje i pokazy sztuk teatralnych. Lipiec to idealny czas na zwiedzanie Tunisu nie tylko ze względu na pogodę, ale właśnie na trwający prawie 3 tygodnie festiwal.

Dzielnica kolonialna

Obok zabytkowej dzielnicy Starego Miasta - Medyny Tunisu zlokalizowana jest dzielnica francuska, nazywana także kolonialną. Swoją zabudową skrajnie odróżnia się od pozostałych części metropolii. To miejsce, w którym rozkwita nowoczesne życie mieszkańców Tunisu. 

Zdecydowanie wartym polecenia jest spacer najbardziej reprezentacyjną aleją miasta Habib Bourguiba, która ma swój początek przy tak zwanej Bramie Morza (nazywanej inaczej Drzwiami Francji). W tej okolicy znajdziesz przede wszystkim prestiżowe hotele, kawiarnie i restauracje. W dzielnicy działa kilka wypożyczalni samochodów. To obecnie najmodniejsze miejsce do spędzania czasu przez lokalną młodzież, ale także starszych mieszkańców Tunisu.

Muzea w Tunisie

Najpopularniejszym muzeum w całej Tunezji jest bez wątpienia Muzeum Narodowe Bardo w Tunisie. Wybierając się tam będziesz miał okazję zapoznać się z jedną z najcenniejszych kolekcji rzymskich mozaik. Jednak to nie wszystko. W okazałych zbiorach znajdują się także inne artefakty wydobyte podczas prac wykopaliskowych na terenie Tunezji. 

W muzeum znajdziesz m.in. zabytkowe sarkofagi i rzeźby, pośmiertne maski a także całą masę przedmiotów codziennego użytku. Warto dodać, że sam bogato zdobiony budynek muzeum należy do zabytków architektury. Do zwiedzania przez turystów udostępnione są także domy bogaczy - Dar Ben Abbdallah i Palais Khereddine z XIX wieku. Co ciekawe w budynkach tych można spędzić noc - właściciele udostępniają tradycyjne pokoje hotelowe.


Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Co warto zobaczyć w Albanii?

    Dawno już minęły czasy, kiedy Albania budziła obawy wśród turystów. Dziś to jeden z najbardziej popularnych kierunków odpoczynku coraz większej rzeszy wypoczywających, i to niemal z całego świata. więcej