Zwiedzamy Węgry z dziećmi

Jeśli wydaje ci się, że kraj Madziarów nie nadaje się na cel rodzinnej wycieczki, to jesteś w dużym błędzie. To nieprawda, że historyczne zabytki Budapesztu czy urokliwe krajobrazy nad Balatonem zachwycą tylko dorosłych - dzieciaki również mogą się tutaj świetnie bawić! Mamy dla ciebie parę propozycji, dzięki którym wakacje na Węgrzech staną się niezapomnianą przygodą i dla starszych, i dla młodszych.

Zdjęcie

Kąpieliska termalne w Hajduszoboszlo na pewno spodobają się dzieciom /123/RF PICSEL
Kąpieliska termalne w Hajduszoboszlo na pewno spodobają się dzieciom
/123/RF PICSEL

Jakie miejsca warto odwiedzić?

Kraj słynie nie tylko ze świetnej kuchni, ale również z ogromu różnorodnych atrakcji. Planując wyjazd z dzieciakami, najpopularniejszym środkiem transportu jest oczywiście samochód - jesteśmy szybcy, niezależni i cieszymy się dość sporą wygodą. Z tego właśnie powodu, zaproponujemy wam kilka interesujących miejsc, które mimo że znajdują się dość daleko od siebie, to wszystkie są godne uwagi i odwiedzenia. 

Pierwszymi na naszej liście są oczywiście źródła termiczne - Hajduszoboszlo czy Zalakaros witają przyjezdnych ogromnymi kompleksami basenowymi, w których popluskamy się radośnie całą rodziną. Nieco inną ciekawostką jest natomiast położona w Parku Narodowym Aggtelek jaskinia Baradla, znana ze swoich niezwykłych formacji skalnych. 

Reklama

To właśnie tutaj pokażemy dzieciakom jak wyglądają stalaktyty i zabierzmy je na niezwykły podziemny koncert. Niezapomniane wrażenia gwarantowane! Świetnym pomysłem jest również wizyta w Egerze podczas któregoś z lokalnych świąt - kolorowe kiermasze i festyny prezentują się naprawdę sympatycznie.

Atrakcje Budapesztu dla osób w każdym wieku

Odwiedzając Budapeszt wraz z naszymi pociechami, skupmy się raczej na spacerowaniu barwnymi ulicami i odkrywaniu turystycznych atrakcji niż na wizytach w średniowiecznych kościołach. Niestety, maluchy nie docenią raczej architektury Óbudy, a na widok amfiteatru raczej wzruszą ramionami zamiast wzdychać z zachwytu. 

Jeżeli jednak nieco się postaramy, możemy połączyć aktywne zwiedzanie z dobrą zabawą. Dobrym pomysłem jest wspólna wycieczka na Wzgórze Zamkowe, z którego podziwiać można nie tylko samą imponującą twierdzę, ale również zapierającą dech w piersiach panoramę Budapesztu. Ze starszymi dziećmi możemy zajrzeć do wnętrza któregoś z mieszczących się w pałacu muzeów, a młodszym pokazać baszty przypominające bajkowe budowle. 

Odkrywanie Starego Miasta także nie musi być nudne - przy ulicy Uri znajduje się wejście do znajdujących się pod centrum podziemi. Spacer piwnicami to nie lada atrakcja szczególnie dla najmłodszych. Na koniec zostawiliśmy kilka uniwersalnych propozycji: zmęczone spacerami pociechy zabierzmy do klasycznego ZOO lub oceanarium.

Odpoczynek nad Balatonem

Chyba najsłynniejszym regionem Węgier jest ten wokół Balatonu. Ogromne jezioro każdego roku przyciąga tysiące spragnionych słońca i wypoczynku turystów z całego świata, co nie zmienia faktu, że jest idealnym miejscem na wycieczkę z dziećmi. Oprócz relaksu na piaszczystych plażach i pływania w ciepłej wodzie, warto wybrać się na spacer do Małego Balatonu, czyli urokliwego rezerwatu przyrody. 

Dostaniemy tam unikalną możliwość zobaczenia stad dzikich czapli, a nawet... bawołów! Podróżując wokół jeziora, również natrafimy na wiele interesujących miejscowości. Zaczynając od Balatonlelle znanej z pięknego podejścia do wody i festiwali win, przez historyczne Tihany aż do Balatonederics z intrygującą wystawą dotyczącą Afryki. Bardzo ciekawe nie tylko dla dorosłych!Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Więcej na temat:

Zobacz również