Zaplanuj wakacje na rowerze

Zamiast tygodnia w kurorcie podróż po najpiękniejszych miejscach regionu, zamiast leniwego wypoczynku na plaży przemierzanie kilometrów w ciepłym słońcu i wśród niesamowitej przyrody... Wakacje na rowerze to wspaniały pomysł nie tylko dla tych, którzy uwielbiają sport i nie wyobrażają sobie inaczej spędzać czasu. W końcu o długości trasy i stopniu jej trudności decyduje się samemu, a wędrówka europejskimi szlakami rowerowymi pozostawia niezapomniane wrażenia.

Zdjęcie

Wakacje na rowerze to świetny pomysł /123/RF PICSEL
Wakacje na rowerze to świetny pomysł
/123/RF PICSEL

EuroVelo

Jeżeli jeszcze nigdy nie próbowaliście w taki sposób zaplanować sobie wypoczynku, warto za pierwszym razem skorzystać z któregoś z polecanych szlaków. Bardzo pomocne będzie przejrzenie tych wytyczonych przez Europejską Federację Cyklistów. Organizacja utworzyła sieć wielokilometrowych marszrut, która nazywa się EuroVelo. 

Przebiegają one z północy na południe i z zachodu na wschód, obejmując swym zasięgiem cały kontynent. W ten sposób nie tylko ma się gwarancję, że obrane drogi są bezpieczne i przecinają piękne miejsca, ale dodatkowo można wybierać wśród najróżniejszych regionów - od górzystej i urzekającej bajeczną naturą Skandynawii, przez środek Europy z malowniczymi winnicami, po upalne południe.

Reklama

Szlakiem Słońca

Jedna z tras wyznaczonych przez Federację nazwana została Szlakiem Słońca. Prowadzi z norweskiego Przylądka Północnego przez Szwecję, Danię, Niemcy, Czechy, Austrię, Włochy i Sycylię, aż do Malty. 

Nazwa idealnie oddaje jej charakter - to podróż od zorzy polarnej i białych nocy do rozpalonych ziem basenu Morza Śródziemnego. Jej łączna długość to aż blisko 7,5 tysiąca kilometrów, ale oczywiście można ją pokonać tylko na wybranym etapie - chociaż przy takiej ilości atrakcji podjęcie decyzji z pewnością nie będzie należało do najłatwiejszych!

Dania

Kolarstwo jest w Danii niezwykle popularne - tutaj to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, ale przede wszystkim główny środek komunikacji. Dlatego oprócz tras EuroVelo można także skorzystać z bardzo rozwiniętej krajowej sieci dróg rowerowych. Obie siatki pokrywają się zresztą w pewnym stopniu. 

Szlak Słońca przebiega m.in. przez niezwykle malownicze wschodnie wybrzeże. Raczej nie należy spodziewać się tutaj szerokich traktów - dominują boczne, małe drogi, leśne ścieżki czy trasy wzdłuż starych linii kolejowych. Już samo to sprawia, że przejazd przez tę część kraju robi niesamowite wrażenie. 

Przez cały czas można podziwiać niesamowitą północną przyrodę, która tutaj przybiera dosłownie wszystkie barwy tęczy. Wzdłuż szlaku rozsiane są niewielkie miejscowości. Warto zobaczyć ich jak najwięcej. To dawne osady rybackie, w których do dziś pozostało wiele śladów przeszłości - już choćby urocze kolorowe domki. 

To także świetne miejsca, by spróbować specjałów duńskiej kuchni. W tawernach i restauracjach podawane są tradycyjne dania w często bardzo atrakcyjnych cenach - znacznie niższych niż w dużych i popularnych wśród turystów miastach. Nie można oczywiście zapomnieć także o bajecznych duńskich fiordach - prawdziwych perłach tego wybrzeża! Ten odcinek Szlaku Słońca nie jest bardzo wymagający, jednak nie należy spodziewać się zupełnie płaskiego krajobrazu.

Austria

Jednym z najciekawszych miejsc w Austrii, przez które przebiega "słoneczna" trasa EuroVelo, jest Salzburg. Jeżeli chcielibyście wybrać akurat ten odcinek, będzie to świetny punkt na przerwę w podróży i odpoczynek połączony ze zwiedzaniem. Zaplanowanie takiej wycieczki nie jest trudne, a najtańsze połączenia lotnicze do Austrii znajdziecie na Tanich lotach.

Salzburg jest niezwykłym miastem, które przyciąga nie tylko miłośników zabytków, ale także sportów, przede wszystkim zimowych, oraz... muzyki. To właśnie stąd pochodził jeden z najbardziej znanych kompozytorów - Wolfgang Amadeusz Mozart. Do dziś pozostał to zresztą bardzo ważny pod tym względem ośrodek. 

Od połowy lipca do końca sierpnia organizowany jest tutaj prestiżowy festiwal. Prezentowane są wówczas nie tylko arcydzieła muzyki klasycznej, ale także sztuki operowe i baletowe. W wydarzeniu uczestniczą wyłącznie najlepsi artyści z całego świata. Co więcej, przedstawienia i koncerty odbywają się nie tylko na deskach teatrów i sal, ale również w najpiękniejszych zabytkach miasta. Z jednej strony stanowi to piękną oprawę, z drugiej stwarza okazję, by połączyć udział w festiwalu ze zwiedzaniem.

Samo miasto zachwyca natomiast przede wszystkim architekturą. Od zabytków gotyku po przebogaty barok - tutejsze budowle zapierają dech w piersiach. Stare miasto w Salzburgu zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Włochy

Również we Włoszech europejska sieć rowerowa została ujednolicona z krajową. Bicitalia to projekt objęcia najpiękniejszych części państwa siatką tras przeznaczonych dla kolarzy, które dadzą szansę połączyć sport z poznawaniem kultury regionu. 

Ze Szlakiem Słońca zbiega się tutaj linia łącząca Brenner i Syrakuzy, nazywana też Ciclopista del Sole. W znacznej części jest to wyasfaltowana droga, która jednak nie jest użytkowana przez kierowców aut, a gdzieniegdzie nawet zupełnie wyłączona z ruchu samochodowego. Dzięki temu podróż po tym odcinku EuroVelo jest bardzo komfortowa i nie wymaga specjalnej wprawy.

Do najpiękniejszych części Ciclopista del Sole należy odcinek przebiegający przez Wybrzeże Amalfitańskie. Strome klify nad brzegiem lazurowego morza i maleńkie miejscowości jak gdyby zawieszone na skałach tworzą niesamowity widok.  

Wśród białych gór ukryte są winnice, sady cytrynowe i gaje oliwne. Cały region ze względu na swój urok i walory przyrodnicze figuruje na liście UNESCO.           


Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Ciekawe miejsca w Łebie

    Leży między morzem a dwoma jeziorami: Łebsko i Sarbsko. Jeśli dodamy sąsiedztwo Słowińskiego Parku Narodowego, nie ma wątpliwości, że to najpiękniej położona miejscowość wypoczynkowa na polskim... więcej