Zaplanuj wakacje na Maderze

Portugalia to piękny i niezwykły kraj, jednak znacznie mniej popularny, niż jej znany sąsiad - Hiszpania. Na szczęście od jakiegoś czasu zaczyna się to sukcesywnie zmieniać. Sama Portugalia natomiast nieustannie zachwyca podróżników - nie tylko swoją częścią kontynentalną, ale również wyspami, które śmiało można nazwać rajem na ziemi!

Zdjęcie

Madera nazywana jest wyspą wiecznej wiosny /123/RF PICSEL
Madera nazywana jest wyspą wiecznej wiosny
/123/RF PICSEL

Madera

Madera wciąż pozostaje niekwestionowanym numerem jeden wśród portugalskich wysp. I nic w tym dziwnego - to piękne miejsce, które swoimi krajobrazami aż zapiera dech w piersiach. Górzystej przyrodzie towarzyszy bardzo przyjemny klimat. Maderę nazywa się czasami "Wyspą wiecznej wiosny". 

Z jednej strony, nigdy nie jest tu zimno, z drugiej średnie temperatury nawet w najgorętszych miesiącach nie przekraczają 25 stopni. Nieustannie zielona roślinność to jednak zasługa nie tylko samej natury. Na wyspie stworzono sieć specjalnych kanałów - lewad, rozprowadzających wodę deszczową.  Pierwsze powstawały już w XV wieku!

Reklama

Lotnisko na Maderze położone jest w odległości 2 kilometrów od Santa Cruz i 16 kilometrów od Funchal. Najtańsze połączenia z tym portem znajdziecie na Tanich Lotach.

Funchal

Stolicą Madery jest Funchal. Miasteczko może zaoferować wiele atrakcji, które wspaniale urozmaicą pobyt na wyspie. Jeżeli chcielibyście przyjrzeć się temu miejscu z lotu ptaka, warto skorzystać z Teleferico de Funchal. 

To kolejka linowa ciągnąca się nad miastem. Z wagoników roztacza się niesamowity widok - nie tylko na zabudowania, ale także na góry i morze. Przejazd Teleferico to świetny pomysł na rozpoczęcie wakacji na Maderze i wspaniałe nastrojenie się na cały pobyt.

Funchal słynie ze swoich ogrodów. Jednym z najpopularniejszych jest Jardim Botanico, przynależący do Muzeum Historii Naturalnej. Zgromadzono to najbardziej egzotyczne gatunki roślin z całego świata, a cała przestrzeń została zagospodarowana w bardzo elegancki sposób. Co więcej, z parku roztacza się widok na lazurową zatokę, co nadaje temu miejscu wyjątkowego klimatu. 

Zupełnie inny charakter, znacznie bardziej kameralny, ma tutejsza starówka. Nie ma tu pałaców i eleganckich kamienic, jest za to urocza niska zabudowa w bajecznych kolorach. Podróż krętymi uliczkami tej części miasta to jednocześnie odwiedzenie jednego z najciekawszych muzeów na świecie. 

W ramach projektu Arte de Portas Abertas cały ten obszar został zrewitalizowany, a uczestniczący w nim artyści za zadanie mieli odnowienie domów w niecodzienny sposób. Stąd intrygujące malunki na drzwiach i ścianach.

Raj wspinaczkowy

Ze względu na górzyste ukształtowanie Madera to fantastyczny wakacyjny kierunek dla amatorów wspinaczki. Wulkaniczne skały i wzgórza mają różną wysokość i tutejsze trasy są na tyle różnorodne, że zarówno początkujący, jak i zaawansowani fani tego sportu znajdą tu coś dla siebie.

Średnio trudne i proste ściany można znaleźć we wschodniej części wyspy. Tutejsze szlaki znajdują się na terenie rezerwatu przyrody, co dodatkowo podnosi ich atrakcyjność. Poszukiwacze mocniejszych wrażeń będą natomiast z pewnością zachwyceni Pico Arieiro. To najwyższy szczyt na Maderze, a do wyznaczonych tu tras należą także te bardzo trudne.

Morskie baseny

Na Maderze znajduje się jeden z najciekawszych basenów na świecie. W Porto Moniz, w północnej części wyspy, można skorzystać z naturalnego akwenu wypełnionego morską wodą. Ściany tego zbiornika to zastygłe skały wulkaniczne. Graniczy on bezpośrednio z morzem, a perspektywa, która się stąd roztacza jest niesamowita - takich widoków nie zapewnią żadne hotelowe baseny bez krawędzi!

Porto Moniz należy do najpiękniejszych miejsc Madery. Wyróżnia je przede wszystkim wybrzeże. Strome skalne ściany porośnięte intensywnie zieloną roślinnością zdają się wpadać bezpośrednio do morza.

Co prawda, wyspa nie może poszczycić się wieloma piaszczystymi plażami. Tutejsze wybrzeża słyną z czegoś innego - przede wszystkim z niesamowitych krajobrazów i krystalicznie czystej. Nie przypadkiem Madera stała się jednym z ulubionych miejsc wśród nurków. Okazuje się, że na wyspie zachwycająca się nie tylko lądowa, ale i podwodna przyroda, a podróż w morskie głębiny to niezapomniana przygoda. 

Jeżeli ktoś mimo to chciałby wypocząć na piaszczystym wybrzeżu, może udać się do Calhety albo Machico, gdzie specjalnie utworzono takie plaże.Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

FRU.PL

Zobacz również

  • Jak przetrwać długi lot?

    Suche powietrze, zmiany ciśnienia, jedna pozycja... Wiele godzin spędzonych w samolocie może niekorzystnie odbić się na naszym samopoczuciu. więcej