Zaplanuj wakacje na Bahamach

​Bahamy to nazwa archipelagu około siedmiuset wysp i dwóch tysięcy raf koralowych na Oceanie Atlantyckim. Są znane ze względu na tysiące urokliwych zakątków i wybierane przez turystów z całego świata jako miejsce na urlop.

Zdjęcie

Rafy koralowe zachwycają /123/RF PICSEL
Rafy koralowe zachwycają
/123/RF PICSEL

Charakterystyka Bahamów

Jednocześnie jest to państwo wyspiarskie, zaliczane do Ameryki Północnej. Stolicą jest Nassau. Cały archipelag zajmuje powierzchnię prawie 14 tysięcy metrów kwadratowych. Ma bardzo urozmaiconą linię brzegową, której suma długości wynosi 3542 km. Znajduje się poza obszarem sejsmicznym i nazywany jest przez geografów naturalną, geograficzną granicą między Zatoką Meksykańską, a właściwym Atlantykiem.

Powodem wyboru Bahamów na miejsce wypoczynku jest przede wszystkim temperatura. Latem jest tutaj średnio +27 stopni, zaś zimą +21, co jest gwarancją udanego i spokojnego wypoczynku. Klimat równikowy powoduje niezbyt wyraźne zaznaczanie się pory suchej i pory deszczowej. Ta druga, występuje w półroczu letnim. 

Reklama

Lato i jesień są najniebezpieczniejszym okresem, kiedy to archipelag nawiedzany jest przez liczne huragany. Roczna suma opadów jest dosyć duża i wynosi 1200 mm. 

Nizinny układ całych Bahamów jest minusem dla amatorów wspinaczek. Największą wyspą jest Andros, o powierzchni 5,9 tys. km², po niej wymienić należy Wielką Inaguę, Wielką Bahamę oraz Wielkie Abaco.

Flora jest bardzo charakterystyczna. Żyją tutaj jaszczurki, szopy, batagury,  żółwie i kraby, a także dużo ptaków morskich - flamingi, czy kolibry. Duża część archipelagu wymaga ochrony, w tym celu stworzona aż 12 parków narodowych i kilka rezerwatów - między innymi Sea Park i Exuma Cays.

Obecnie na wyspach najlepiej rozwijają się usługi, głównie bankowość, a także produkcja perfum, odzieży i biżuterii. Rolnictwo jest równie ważne dla mieszkańców. Ci, którzy pracują w tej branży, produkują głównie soję, owoce, mięso, ryby i trzcinę cukrową. Bahamy administracyjnie podzielone są na trzynaście dystryktów. Walutą obowiązującą jest dolar bahamski (BSD).

Mieszkańcy archipelagu

Chociaż wysp jest bardzo dużo i mogłyby pomieścić tysiące mieszkańców, tylko 26 spośród nich jest zamieszkiwanych. Według danych statystycznych z 2014 roku, archipelag zamieszkuje blisko 390 tysięcy stałych mieszkańców. Co najciekawsze, Bahamy mają najmłodszą populację na całym świecie. Praktycznie 50% ludzi, żyjących na wyspach nie przekroczyło trzydziestego roku życia. 

Mieszka tutaj najwięcej Afro-Bahamczyków. Spotkać można także Amerykanów, Jamajczyków i Brytyjczyków. Ludność skupia się na wyspie New Providence. Wyznaje przede wszystkim chrześcijaństwo - deklaruje to aż 96%. 

Dużo ponad połowa ludzi czynnych zawodowo zatrudniona jest w szeroko rozumianym przemyśle turystycznym, który jest głównym mechanizmem napędzającym tamtejszą gospodarkę.

Atrakcje turystyczne Bahamów

Oprócz samych widoków, których nie spotkamy w Europie i wyjątkowej pogody zachwycające są: Plaża Gold Rock, polecana przez każdego, kto na niej wypoczywał, a także nowocześnie wyposażone hotele, pola golfowe, kasyna, kluby i także baseny. 

Jeden dzień urlopu warto również poświęcić na zwiedzanie stolicy Bahamów, czyli Nassau. Duże wrażenie robią liczne muzea i zabytki, które pamiętają czasy, kiedy to bahamscy piraci dominowali w tym rejonie świata.

Rafa Koralowa, czyli najbardziej ekskluzywna część Bahamów, może być niezwykłym miejscem dla miłośników zabawy do białego rana. Znaleźć można tutaj najlepsze kluby w tej części globu.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą wybrać nurkowanie w celu podziwiania raf koralowych. Inne atrakcje to rejs łodzią i podziwianie wapniowo-koralowego podłoża, surfowanie, wędkowanie. 

Na największej wyspie archipelagu, Andros można podziwiać nieliczne rzeki i jeziora słone, bagna w otoczeniu lasu namorzynowego. Na wyspie Harbour Island można ujrzeć i nawet spacerować po różowym piasku. Plaża w tak niecodziennym kolorze ma długość 5 km.

Sam archipelag Bahamów zachwyca turystów swoją różnorodnością. Jednak to dopiero widok wspaniałych i liczonych w tysiącach raf koralowych oplatających wszystkie wyspy zapiera dech w piersiach. Wody wokół wysp archipelagu są bardzo czyste i charakteryzują się wysokim poziomem przejrzystości. W niektórych miejscach można podziwiać dno aż na głębokości 60 m. W związku z tym, warto decydować się na nurkowanie i podziwianie uroków raf koralowych.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Zobacz również