​Zakintos - wakacje na pięknej, greckiej wyspie

Soczyście niebieskie morze wcinające się w jasnobeżowe skały, niewielki skrawek jasnego mieniącego się w słońcu piasku - to jeden z najpopularniejszych obrazów dla wyspy Zakintos. Ta grecka wyspa położona jest na Morzu Jońskim, na zachód od Peloponezu. Jej nazwa pochodzi od imienia mitycznego króla Arkadii, syna Dardanosa.

Zdjęcie

Plaża na wyspie Zakintos jest uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie /123/RF PICSEL
Plaża na wyspie Zakintos jest uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie
/123/RF PICSEL

Zakintos jest niewielką wyspą (ok. 40 kilometrów długości i 20 kilometrów szerokości), jednak bardzo zróżnicowaną. Zachodnie wybrzeże słynie z malowniczych klifów, jest zielone i górzyste. Na północy znajduje się wiele intrygujących jaskiń. Wschodnie wybrzeże ma charakter nizinny, jest zdecydowanie najbardziej rozwinięte pod kątek oferty kierowanej do turystów. 

Na Zakintosie można spędzić czas plażując, wędrując, uprawiając sporty wodne czy zwiedzając. Miłośnicy szaleństw do białego rana powinni wybrać się do Laganas, gdzie jest wiele klubów i dyskotek.

Reklama

Zatoka Wraku

Na Zakintosie znajduje się plaża, która uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie. To jej wizerunek powielany jest na większości pocztówek z Grecji. Prawie biały piasek, wysokie klify, morze w niebywałych kolorach. Zatokę można podziwiać od strony wody albo z góry, z platformy widokowej bądź licznych "dzikich" punktów widokowych. 

Rejsy do zatoki organizowane są ze wszystkich zakątków wyspy. Na samą plażę można się dostać tylko w ten sposób. Nazwa wzięła się od malowniczego, przerdzewiałego wraku statku, który spoczywa tu od lat '80 XX wieku. Podobno należał do przemytników papierosów, którzy go tu porzucili uciekając przed strażą przybrzeżną. Pamiętajmy, że zatoka jest jedną z największych atrakcji turystycznych Grecji, w sezonie potrafi być tu dość tłoczno, co może nieco osłabić wrażenia.

Przylądek Siknari

Przylądek Skinari nie jest aż tak popularny, jak Zatoka Wraku, choć jest równie piękny. Znajdują się tutaj Błękitne Groty, do których można podpłynąć korzystając z rejsu. Łodzie przepływają przez wnętrza grot, niektóre z nich mają szklane dno, dzięki czemu można zachwycać się podwodnym światem. 

Błękit mórz można podziwiać także z punktu widokowego, obok którego znajduje się tawerna i dwa malownicze wiatraki. Chcąc korzystać z kąpieli można zejść schodkami w dół - nie ma tutaj plaży, ale chętni mogą wskoczyć do wody prosto ze skał.

Stolica

Stolicą wyspy jest miasteczko o tej samej nazwie - Zakintos. Niestety wiele zniszczeń wywołało trzęsienie ziemi w 1953 roku. W centrum, szczególnie wzdłuż promenady i przy porcie, gwarne miasteczko tętni życiem. Nieco dalej, pośród niewielkich uliczek jest znacznie spokojniej. Można tu usiąść w jednej z licznych tawern i restauracji. 

Warto zajrzeć do cerkwi św. Dionizosa, aby podziwiać złocony ikonostas. W mieście znajduje się także Muzeum Bizantyjskie prezentujące kolekcję sztuki sakralnej. Panoramę miasta można zobaczyć z punktu widokowego położonego we wsi Bochali.

Informacje praktyczne

Należy pamiętać, że na wyspie panuje klimat subtropikalny. W lipcu i sierpniu temperatury sięgają 40 stopni. Chłodniej, acz nadal przyjemnie ciepło jest w maju i czerwcu. Wtedy nie ma tu też takich tłumów.

Na turystów czekają mniej i bardziej luksusowe hotel, apartamenty, kwatery prywatne, można także wynająć cały dom.

By podróżować po Zakintosie warto wynająć samochód lub skuter. Komunikacja publiczna jest dość zawodna.

Lotnisko położone jest ok. 8 kilometrów od stolicy. Lądują tu przede wszystkim loty czarterowe (także z Polski) oraz greckie linie regularne. Połączenia promowe odbywają się z greckiego Kilini .

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Zobacz również

  • Zwiedzanie Pułtuska

    Położony pięknie nad rzeką, z fantastyczną historią, zabytkami i prawdziwie kosmicznymi atrakcjami, Pułtusk jest wyśmienitym celem na weekendową wycieczkę dla całej rodziny. więcej