Zagrzeb - przewodnik po stolicy Chorwacji

Turyści odwiedzający Chorwację często omijają jej stolicę. Warto wybrać się do Zagrzebia na weekend lub odwiedzić go przy okazji wyprawy nad Adriatyk.

Zdjęcie

Król Tomislav. Plac w Zagrzebiu /123/RF PICSEL
Król Tomislav. Plac w Zagrzebiu
/123/RF PICSEL

Zagrzeb leży w północno-wschodniej części Chorwacji, nad brzegiem Sawy, u podnóża pasma Medvednicy. To nie tylko stolica, ale także największe miasto w kraju. Liczy niespełna 800 tysięcy mieszkańców (aglomeracja ok. 1,2 miliona). Architektura stolicy przywodzi na myśl raczej Wiedeń czy Budapeszt aniżeli nadmorskie miejscowości. Ogromna starówka i jej historyczny charakter kontrastuje z klimatem nowoczesnej metropolii.

Zabytki - rozległe stare miasto

Stare miasto tworzą trzy położone obok siebie dzielnice: Gradec i Kaptol, które razem uznawane są za Górne Miasto (Gornji Grad) oraz nieco bardziej współczesne Dolne Miasto (Dolnji Grad). Usytuowane są na różnych poziomach, co ułatwia orientację. Choć Zagrzeb jest rozległy to warto zwiedzać go pieszo, gdyż zabytki  ulokowane są jeden obok drugiego.

Reklama

Najważniejszym miejscem na Gradecu jest plac św. Marka, przy którym stoi XIII-wieczny kościół pod tym samym wezwaniem. Jest to jeden z najciekawszych zabytków w Zagrzebiu. Na charakterystycznym, kolorowym dachu widnieją dwa, pochodzące z 1880 roku, herby: Zagrzebia oraz Chorwacji. 

Przy placu znajduje się także zbudowana w stylu secesyjnym siedziba parlamentu. Z balkonu na piętrze w 1918 roku ogłoszono niepodległość kraju. Przy zachodniej pierzei placu św. Marka można podziwiać Pałac Bana, w którym rezyduje prezydent państwa.

Nieopodal placu, Kamienna Brama łączy Gradec z Kaptolem, w środku znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem uważany za cudowny. Na Kaptolu trzeba koniecznie zajrzeć do katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Mimo licznych przebudowań zachowała swój gotycki charakter.

Trg bana Jospia Jelačića to centrum nie tylko Donjiego Gradu, ale także rynek i główny plac Zagrzebia. Wśród interesujących zabytków znajduje się także wieża Lotrščak, która została zbudowana w XIII wieku i jest jedną z pozostałości miejskich fortyfikacji. Nieopodal stoi barokowy kościół św. Katarzyny, który sąsiaduje z placem jezuickim. Na przełomie lipca i sierpnia odbywa się tutaj Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny. Można wtedy oglądać występy zespołów z całego świata.

Muzea i inne atrakcje

W Zagrzebiu znajduje się aż 21 muzeów oraz 30 galerii. Wśród najciekawszych jest Muzeum Mimara, gdzie można podziwiać niemal cztery tysiące dzieł sztuki. Ci, którzy chcieliby poznać tradycje i kulturę ludową powinni udać się do Muzeum Etnograficznego.

Gdy zmęczenie zwiedzaniem da się we znaki warto odpocząć wśród zieleni w parku Maksimir albo wybrać się do ogrodu botanicznego, który szczyci się ponad stuletnią historią.

Dodatkową atrakcją Zagrzebia jest kolejka Uspinjača. To jedna z najkrótszych linii kolejowo-terenowych w Europie. Przypomina nieco tą, która wspina się na zakopiańską Gubałówkę. Podróż trwa około minuty, dzięki czemu przedostaniemy się z gwarnej ulicy Tomičevej na wzgórze Gradecu. Kolejki tego typu, zwane funikularami, charakterystyczne są dla miast położonych na górzystych terenach, można spotkać je również w Kownie, Zurychu czy Lizbonie.

Dojazd i noclegi

Najprościej i najszybciej dotrzemy do Zagrzebia samolotem. Podróż koleją czy autobusem z Polski będzie uciążliwa. Najlepiej stolicę Chorwacji odwiedzić planując wypoczynek nad Adriatykiem.

Miasto oferuje wiele miejsc noclegowych, które można rezerwować bezpośrednio z Polski za pośrednictwem serwisów internetowych. Ceny są bardzo zróżnicowane. Zamożniejsi turyści mogą wybierać wśród eleganckich hoteli. Wersja bardziej ekonomiczna oznacza skorzystanie z usług hostelu lub prywatnych mieszkań.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Więcej na temat:

Zobacz również