Zadar. Miasto wspaniałych koncertów i szalonej zabawy do rana

Nastrojowe i rozleniwiające, a zarazem wesołe i tętniące życiem. Zadar w Chorwacji to miasto pełne kontrastów, w którym nietrudno zapomnieć o całym świecie.

Wystarczy wyjść na promenadę, aby usłyszeć jeden z najbardziej niezwykłych koncertów. To fale morza, uderzając o Organy Morskie (Morske Orgulje) wygrywają piękne melodie. Jest to jedyny taki instrument na świecie. Nic zatem dziwnego, że turyści przybywają do Zadaru, by go posłuchać.

Reklama

Inną osobliwością miasta jest kościół św. Donata pochodząca z czasów przedromańskich. Gdy się jej przyjrzeć uważniej, zobaczymy wmurowane w ściany antyczne kolumny. Warto też wejść na dzwonnicę, by z tarasu widokowego podziwiać, jak czerwone dachówki odcinają się od bieli murów i lazurowej wody. Wieczorami w kościele odbywają się koncerty muzyki klasycznej. Dzięki fenomenalnej akustyce, pozostają na długo w pamięci.

Tuż obok przebiega główna ulica miasta Kalelarga. To właśnie tu znajdują się eleganckie kawiarnie, butiki i sklepy z pamiątkami. Wystarczy jednak skręcić w boczną uliczkę, by poczuć klimat chorwackiego „Małego Rzymu”, jak żartobliwie zwą Zadar mieszkańcy, i odkrywać pamiątki ponad 3000 lat istnienia miasta.

Władali nim Wenecjanie, Napoleon, Austriacy, Włosi, pozostawiając po sobie architektoniczne cuda. Jeśli mamy ochotę na spotkanie z naturą, tylko godzina jazdy dzieli nas od 5 parków narodowych: Paklenicy, Kornati, Jezior Plitwickich, Wodospadów Krki i Północnego Velebitu.

AK

Podróż

Z Warszawy, Poznania i Gdańska dolecimy do Zadaru Eurolotem (cena od 300 zł). Warto też śledzić promocje innych linii – bilety bywają od 49 zł (w obie strony!). Nocleg Dwuosobowy pokój na prywatnej kwaterze w pełni sezonu kosztu- je od 33 euro. Informacje www.adriatica.net

Dobre pomysły na czas wolny

Najpiękniejsze zachody słońca

Jednym z symboli miasta jest położona na skraju Riwy – nadmorskiego bulwaru – instalacja architekta Nicoli Bašicia „Pochwała Słońca” (Pozdrav Suncu). To właśnie stąd, zdaniem Alfreda Hitchcocka, widać najpiękniejszy zachód słońca na świecie.

Pyszne pokusy

W Zadarze koniecznie trzeba skosztować tutejszych lodów oraz specjalności regionu Maraskino. Jest to likier destylowany ze sfermentowanego soku maraski, gorzkiej odmiany dzikiej wiśni, aromatyzowany kwiatami pomarańczy, migdałami, jaśminem i wanilią. Doczekał się nawet własnego festynu zwanego „Dni Maraski”.

Szklane cuda

Muzeum szkła antycznego jest wyjątkowym miejscem, bowiem znajdziemy tu setki zabytkowych przedmiotów zachwycających kunsztem dawnych mistrzów. A jeśli chcemy zobaczyć, jak dziś powstają szklane cuda, miejscowi artyści opowiedzą nam o swej pracy.

Niech żyje muzyka!

Poza koncertami w kościele św. Donata i wygrywanymi przez morze, w Zadarze muzykę słyszy się wszędzie. W restauracjach, knajpkach, na ulicy. W soboty mamy dużą szansę trafić na ślub: rzecz jasna w oprawie muzyki na żywo! Warto na chwilę odłożyć zwiedzanie i dać się ponieść bałkańskim rytmom.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również