​Wyspy Chorwacji - największe atrakcje

Linia brzegowa Chorwacji to unikat na skalę światową - ponad tysiąc rozrzuconych na morzu wysepek przyciąga turystów niepowtarzalną atmosferą i niezwykle malowniczymi widokami. Warto odwiedzić chociaż kilka z nich, by dać się zachwycić pięknem nadmorskich skał i popływać w krystalicznie przejrzystej wodzie. Na które przede wszystkim warto się udać? Sprawdź!

Zdjęcie

Wyspa Hvar z powierza /123/RF PICSEL
Wyspa Hvar z powierza
/123/RF PICSEL

Kilka słów o wybrzeżu Adriatyku

Jeżeli pragniesz wypocząć na pięknych piaszczystych plażach i marzysz o kąpielach w ciepłej morskiej wodzie, to właśnie odnalazłeś swój raj. Chorwackie wybrzeże słynie bowiem nie tylko z pięknych miast i architektonicznych zabytków, ale przede wszystkim z cudownej pogody i idealnych warunków do wakacyjnego odpoczynku. 

Wybraliśmy kilka wysp, na które warto się udać, by móc zrelaksować się po całym roku ciężkiej pracy, ale także zobaczyć parę interesujących miejsc. Oprócz świetnie przygotowanych kąpielisk, w każdej z tych lokalizacji dostaniemy również okazję głębszego poznania południowej kultury i tradycji. Mamy nadzieję, że nasze propozycje pozwolą ci zaplanować naprawdę niezapomniany wyjazd. To co, zaczynamy?

Reklama

Hvar - królowa chorwackich wysp

Pierwszą pozycją na naszej liście jest górzysta wyspa Hvar. Dlaczego warto wybrać się akurat tam? Niezwykłe krajobrazy: ciągnące się w nieskończoność pola lawendy, niezwykle kręte drogi pełne zawijasów nad przepaścią, piękne widoki z kilkusetmetrowych wzniesień... To wszystko sprawia, że okolica prezentuje się naprawdę niesamowicie. 

Cała wyspa ze względu na swój południowy charakter świetnie nadaje się zarówno na długie piesze wędrówki, jak i plażowanie. Miłośnicy obozowania znajdą tutaj wiele kempingów, na których chętnie zatrzymują się europejscy turyści oraz liczne kwatery do wynajęcia. Podczas odkrywania wyspy koniecznie wybierzmy się do miasta Hvar, by zobaczyć jego średniowieczne fortyfikacje oraz najstarszy w Chorwacji teatr miejski. 

Równie interesujące okazuje się niewielkie miasteczko Jelsa, znane ze swojego sympatycznej atmosfery. To właśnie tutaj możemy przespacerować się nasłonecznionym deptakiem wzdłuż przystani i spróbować lokalnych przysmaków, a w szczególności przyrządzonych na wszystkie możliwe sposoby owoców morza. Polecamy wizytę w jednej z klimatycznych knajpek - miejscowe rarytasy dostaniemy tam w naprawdę przystępnych cenach.

Atrakcje Korčuli

Kolejną z godnych uwagi wysp jest położona w południowej Dalmacji Korčula. Jej górzyste tereny co roku przyciągają setki miłośników pieszych wędrówek, lecz więcej zainteresowania niż przyrodnicze walory budzą piękne okoliczne miejscowości. Co sprawia, że są aż tak popularnym celem wycieczek? Największa z nich, Korčula, może pochwalić się bogatym dziedzictwem kulturalnym i niezwykle klimatyczną starówką. 

Znajdziemy tam dwa porty, w których do dziś cumują lokalne statki, oraz pozostałości dawnych murów obronnych. Nad starym miastem góruje XV-wieczna katedra św. Marka oraz znajdujący się naprzeciw niej gotycki pałac Arneri. Stamtąd wystarczy zrobić parę kroków, by móc zajrzeć do wnętrza Muzeum Miejskiego i poznać intrygującą historię okolicy. 

Jeżeli będziemy mieli szczęście, możemy trafić na jeden z odbywających się w mieście festiwali historycznych - są naprawdę niesamowite! Jeszcze tylko rzut oka do domu Marco Polo, w którym prawdopodobnie spędzał dzieciństwo ten najsłynniejszy podróżnik i można ruszać w dalszą drogę.

Inne wyspy

Oprócz Hvaru i  Korčuli, będących niezaprzeczalnie najatrakcyjniejszymi chorwackimi wyspami, warto również odwiedzić wyspę Krk. To właśnie tam w sezonie wypoczywa najwięcej europejskich turystów - okolica słynie bowiem z niezwykle pięknych plaż. Znajdujące się na niej miasto o tej samej nazwie przyciąga podróżników swoim historycznym klimatem i monumentalnymi pomnikami kultury, m.in. ruinami rzymskich budowli, licznymi kościołami i bogatą w eksponaty galerią malarstwa. 

Miłośnicy dzikiej przyrody powinni za to koniecznie udać się na wyspę Pag. Kamieniste równiny w połączeniu z lichą roślinnością tworzą niecodzienny, lecz budzący zachwyt krajobraz. Na sam koniec naszego zestawienia zostawiliśmy trzecią co do wielkości chorwacką wyspę Brač. To właśnie tam udają się wszyscy amatorzy sportów - świetne warunki pogodowe sprawiają, że okolica ta uważana jest za raj surfingowy i centrum atrakcji wodnych. 

Nie można także pominąć słynnej plaży-cypla Zlatni Rat, gdzie panuje idealna wypoczynkowa atmosfera. Nie zwlekaj i wybierz którąś z chorwackich wysp na cel swojego wyjazdu - na pewno nie pożałujesz takiej decyzji!

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Więcej na temat:

Zobacz również