Wyspa Wolin. Polska kraina wikingów

Północno-zachodni skrawek naszego kraju to nie tylko cudowne bałtyckie kąpieliska i uzdrowiska, ale także miejsca festiwali – Gwiazd oraz Słowian i Wikingów. Tu każdy znajdzie coś dla siebie!

Zdjęcie

Wikingowie na wyspie Wolin /&nbsp
Wikingowie na wyspie Wolin
/ 


Na wyspie Uznam

Na zachód od wyspy Wolin znajduje się jej większa siostra – Uznam. Jej powierzchnia to 445 km², choć na terenie Polski to tylko 72 km². Wyspa znana jest z wielu kurortów oraz uzdrowisk. Po naszej stronie jest to Świnoujście (leży na wyspach Uznam, Wolin i Karsibór oraz na 41 wysepkach) natomiast po niemieckiej – Zinnowitz oraz Heringsdorf z dzielnicami Ahlbeck i Bansin.

Reklama

Nasi zachodni sąsiedzi nazywają Uznam Wyspą Słońca ze względu na największą liczbę dni słonecznych w całych Niemczech. Dlatego tamtejsze uzdrowiska są niezwykle popularne. Do przyjazdu na bałtycką wyspę zachęca także wiele atrakcji. Jedną z nich jest gondola zanurzeniowa w Zinnowitz. Mieszczący się przy molu batyskaf zanurza się całkowicie na parę metrów, więc można podziwiać podwodne życie Bałtyku.

Wycieczka w głębiny trwa ok. 45 minut, a cena to 5 euro dla dziecka i 8 euro dla dorosłego. Do kapsuły wchodzą maksymalnie 24 osoby, a minimalnie 6 osób. Na Uznam możemy też podziwiać piękną architekturę – m.in. uzdrowiskową w Ahlbeck i Heringsdorf, a w ich okolicach również wiele zaby tkowych, holenderskich wiatraków.

Niewiele jest miejsc w Polsce o tak barwnej historii. Przeplatają się tu dzieje Słowian, wikingów, Prusaków, a nawet Szwedów, których ślady znajdziemy na każdym kroku np. w architekturze. Ale po kolei. Wyspa Wolin, bo o niej tu mowa, to największy polski ostrów. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynku wakacyjnego. A czemu to zawdzięcza? Po pierwsze, plażom nad Bałtykiem i nad Zalewem Szczecińskim. Po drugie, uroczym kurortom w Wolinie i Międzyzdrojach oraz stałym atrakcjom turystycznym, jak Woliński Park Narodowy czy sezonowym, czyli Festiwalowi Słowian i Wikingów.

Legendy i historia

Twórcy festiwalu odnoszą się do skandynawskich legend o istnieniu grodu i największego portu bałtyckiego IX wieku – Jomsborg, założonego przez wygnanego króla Danii Haralda Sinozębego. Choć historycy nie są pewni dokładnej lokalizacji osady, to przypuszcza się, że leżała w okolicach miasta Wolin (na Srebrnej Górze odkryto pozostałości grodu) lub, że wręcz była to nordycka nazwa tego miasta. W okolicach miasta Wolin znajdziemy mnóstwo takich odwołań do tej legendy, m.in. bramę z historycznymi nazwami Jumne/Jomsborg/Wineta prowadzącą do brzegu za Wzgórzem Wisielców.

Sam pagórek to obecnie stanowisko archeologiczne z odkrytymi kurhanami. Znajduje się tam zejście na uroczą plażę nad rzeką Dziwną. Natomiast na jej wysepce – Wolińskej Kępie, znajdziemy Centrum Słowian i Wikingów, który jest rekonstrukcją osady z X wieku. To właśnie tam odbywa się co roku największe tego typu wydarzenie, czyli Festiwal Słowian i Wikingów. Na tegoroczną, już 21. odsłonę, w dniach 7-8 sierpnia zjedzie się ok. 2 tys. rekonstruktorów z 26 krajów świata. W planach są warsztaty dawnych rzemiosł, rejsy normańskimi okrętami – drakkarami, a także najbardziej widowiskowa część, czyli wielka bitwa na 600 wojów! Tego nie można przegapić!

Informator

Dojazd – z każdej części Polski łatwo dostaniesz się pociągiem, autobusem lub prywatnym busem do miast Wolin i Międzyzdroje. Centrum Słowian i Wikingów . Czynne w miesiącach kwiecień-czerwiec oraz wrzesień-październik w godz. 10-16, a przez lipiec-sierpień czynne w godz. 10-18, www.jomsborg-vineta.com Wydarzenia poza festiwalem: 29.07-3.08 – Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej 27-28.08 – Słowiańskie Święto Plonów .

Woliński Park Narodowy. Zagroda Żubrów: czynne g. 10-18 (oprócz poniedz.), cena biletów: 4 zł dzieci, 6 zł dorośli (z Kartą Dużej Rodziny – 1 zł), www.wolinpn.pl

Festiwal Słowian i Wikingów

W środku lata do Wolina przyjeżdżają fani średniowiecznych Normanów z całego świata. Na zakończenie festiwalu odbywa się zawsze inscenizacja bitwy.

Międzyzdroje

Są tam największe plaże na wyspie. Natomiast w centrum miasta znajduje się Bałtycki Park Miniatur oraz Aleja Gwiazd, gdzie swój ślad zostawiają polskie aktorki i aktorzy podczas Festiwalu Gwiazd.

Woliński Park Narodowy

Klify stanowiące część parku są najwyższe na Pomorzu i sięgają nawet 100 metrów! W WPN znajduje się także Muzeum Przyrodnicze i Zagroda Pokazowa Żubrów.

Skansen Wikingów

W osadzie na wysepce naprzeciw centrum Wolina zrekonstruowano gród z X wieku, czyli czasu potęgi miasta. Można tam zobaczyć, jak żyło starodawne siedlisko.

Młyny holenderskie

Na wyspie Uznam znajduje się wiele starych, malowniczych wiatraków, jak ten w uzdrowisku Bansin.

Ahlbeck

Kiedyś cesarskie uzdrowisko, dziś dzielnica Heringsdorfu z pięknym zabytkowym molo oraz termami.

Heringsdorf

Miejscowość może poszczycić się piaszczystymi plażami, a w centrum urokliwą XIX-wieczną zabudową.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Pieniny i Beskid Sądecki. Co tam robić?

    Pieniny i Beskid Sądecki to doskonałe miejsca dla zapalonych turystów górskich oraz spacerowiczów. Wyjątkową atrakcją są również spływy Dunajcem tratwą flisacką. Trzeba też spróbować bogactwa tych... więcej