Wyprawa na Przełęcz Zawrat

Dobrze zaplanowana wycieczka może prowadzić i mniej doświadczonych turystów w miejsca zapierające dech w piersi.

Zdjęcie

Zawrat w Tatrach /123/RF PICSEL
Zawrat w Tatrach
/123/RF PICSEL


Przełęcz Zawrat (2159 m n.p.m.) położona jest w Tatrach Wysokich we wschodniej grani Świnicy. Oddziela Zawratową Turnię od Małego Koziego Wierchu i jest jednym ze skrajnych punktów szlaku Orlej Perci. Na Przełęcz prowadzą trzy szlaki, z których najbardziej przyjazny jest prowadzący od strony Doliny Pięciu Stawów.

Reklama

Przy dobrych warunkach to dość łatwy szlak

Szlak zaczyna się łagodnie od schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Mijamy je kolejno, przy okazji podziwiając ciekawe okazy roślinności alpejskiej. Tuż obok szlaku znajduje się baśniowa, drewniana chatka, która niegdyś pełniła funkcję schroniska w Dolinie.

Przechodzimy przez drewniany mostek nad strumieniem Roztoki, wypływającym z Wielkiego Stawu Polskiego. Stąd już tylko kilka kroków do największego wodospadu Tatr – Wielkiej Siklawy. Łagodna ścieżka nad przepiękną taflą Wielkiego Stawu prowadzi nas w kierunku Przełęczy Zawrat.

Dalej szlak wiedzie w kierunku Szpiglasowej Przełęczy oraz, kilka chwil później, szlak na Kozią Przełęcz. Z czasem trasa staje się coraz bardziej stroma, jednak warto podjąć wysiłek. Poza tym podejście umila rozpościerający się widok na całą Dolinę Pięciu Stawów Polskich oraz Kozi Wierch.

Po dalszym, już troszkę ostrzejszym podejściu, mijamy Kołową Czubę, by dotrzeć do celu – przepięknej Przełęczy Zawrat. Z Przełęczy rozchodzi się kilka szlaków. Należy pamiętać, że ścieżki prowadzące do Doliny Gąsienicowej, na Świnicę czy na Orlą Perć, wymagają już dobrego przygotowania fizycznego i doświadczenia.

EJ


Przydatne informacje

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest bardzo dobrą bazą wypadową na okoliczne szlaki. W schronisku jest 13 pokoi (67 miejsc noclegowych).

Ceny noclegów: pokój 2–os. 90 zł za osobę, pokój 4–os. 55 zł za osobę; 7 –10–os. to koszt po 45 zł. W cenie noclegu wypożyczane są koce.

Komplet pościeli: 10 zł, ręcznik: 5 zł. Rabaty dla członków: PTTK, NFI, PZA, KDR – 20 proc.; Posiadaczy Karty Dużej Rodziny – 20 proc; Honorowych Dawców Krwi – 10 proc.

Telefon ratunkowy: (+48) 601-100-300

Polecamy ABC turysty, kalendarz imprez oraz ogłoszenia o noclegach na stronie www.z-ne.pl

UWAGA: Zawsze sprawdzaj godzinową prognozę pogody.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Jak przetrwać długi lot?

    Suche powietrze, zmiany ciśnienia, jedna pozycja... Wiele godzin spędzonych w samolocie może niekorzystnie odbić się na naszym samopoczuciu. więcej