Wyprawa do Tanzanii

Tanzania kojarzona jest przede wszystkim z najwyższym szczytem Afryki - Kilimandżaro. Jednak na pejzaż tego kraju składa się nie nie tylko wielki wulkan, lecz także - Narodowy Park Serengeti, głębokie rowy tektoniczne i rozległe jeziora.

Zdjęcie

Plaża w Tanzanii /123/RF PICSEL
Plaża w Tanzanii
/123/RF PICSEL

Największy kraj Afryki Wschodniej

Tanzania (Zjednoczona Republika Tanzanii) powstała w 1964 roku z połączenia Tanganiki i Zanzibaru - o fakcie tym przypomina nazwa kraju, składająca się z początkowych członów nazw tych dwóch państw. Ma powierzchnię 945 087 km² i ponad 43,5 mln mieszkańców, z których większość stanowią muzułmanie (99% w Zanzibarze, 35% - w Tanganice). W Tanzanii używanych jest aż około 100 języków, z czego większość z rodziny bantu.

Oficjalną stolicą Tanzanii jest Dodoma, jednak funkcję centrum administracyjnego pełni Dar es Salaam. Państwo ma ustrój republiki federacyjnej, z prezydentem na czele. Obowiązującą walutą jest szyling tanzański (TZS).

Reklama

Od Wielkiego Rowu po góry

Większość powierzchni Tanzanii zajmuje płaskowyż Unyamwezi (o wysokości 900-1500 m n.p.m.). Kraj przecinają rowy tektoniczne: w jego środkowej części Wielki Rów Wschodni; wzdłuż zachodniej granicy - Wielki Rów Zachodni. W ich obrębie wznoszą się wysokie góry, przeważnie pochodzenia wulkanicznego, z najwyższym w Afryce Kilimandżaro (5895 m n.p.m.) oraz Meru (4565 m n.p.m.) na czele. W masywie Kilimandżaro znajduje się kilka niewielkich lodowców.

W zachodniej i północno-zachodniej części kraju znajdują się rozległe jeziora, zaliczane do Wielkich Jezior Afrykańskich: największe w Afryce i drugie jezioro słodkowodne na świecie - Jezioro Wiktorii (o powierzchni 68,8 tys. km²) oraz Tanganika (o powierzchni 34,4 tys. km²). Są to główne zbiorniki wodne Tanzanii, w środkowej części kraju dominują bowiem rzeki okresowe.

Skutkiem zróżnicowanej rzeźby terenu jest bardzo urozmaicony jak na Afrykę świat roślinny i zwierzęcy Tanzanii. Choć większość powierzchni kraju pokrywają sawanny, znajdziemy tu także wilgotne lasy tropikalne i namorzynowe, oraz - na terenach powyżej 3 000 m n.p.m. - roślinność afroalpejską.

Bogaty świat zwierzęcy Tanzanii sprawił, że przez wieki był to ulubiony teren do organizowania polowań - safari. Dziś - dzięki coraz lepszej ochronie przyrody (chronione jest niemal 14% powierzchni kraju) - przybierają one coraz częściej postać bezkrwawą, fotosafari, jednak wciąż zdarzają się przypadki kłusownictwa. 

Na sawannach spotkamy gazele, słonie oraz wielkie koty, z lwami i gepardami na czele; a w dolinach rzek - krokodyle i hipopotamy. Liczne są też tu ptaki (np. flamingi czy strusie), płazy, gady i owady.

Tanzania - kraj niewykorzystanych możliwości

Tanzania stanowi jeden z biedniejszych krajów afrykańskich, którego gospodarka oparta jest przede wszystkim na rolnictwie, a produkt krajowy brutto na mieszkańca wynosi niewiele ponad 100 dolarów, choć możliwości rozwoju ma wiele. 

Niewykorzystane lub eksploatowane w niewielkim stopniu są bogate złoża ołowiu, gazu ziemnego i kamieni szlachetnych (między innymi diamentów, rubinów i szafirów). Duży potencjał kryją w sobie też turystyczne perełki Tanzanii - Park Narodowy Serengeti oraz Kilimandżaro.

Nyama choma i kukurydza - kuchnia Tanzanii

Podstawą kuchni Tanzanii jest nyama choma - czyli pieczone mięso oraz kukurydza. Lokalnym przysmakiem są krewetki w sosie kokosowym. Należy unikać picia nieprzegotowanej wody oraz... kawy w kawiarniach, gdyż ta ostatnia słynie z braku smaku (najlepsza kawa jest ponoć zarezerwowana na eksport).

Tanzania - informacje praktyczne

Obywatele polscy podróżujący do Tanzanii są zobowiązani do posiadania wizy. Do centrum administracyjnego kraju, Dar es Salaam, dolecimy z Europy samolotem (loty oferują m.in. KLM, British Airways czy Swiss). Na Zanzibar odbywają się loty czarterowe. Łatwo też dotrzeć tu z pobliskiej Kenii.

Na terenie kraju występuje zagrożenie malarią, w związku z czym podróżując (zwłaszcza w głąb kraju) warto mieć przy sobie zapas leków. Zalecane są również szczepienia na febrę, żółtaczkę, dur brzuszny i polio.

W Tanzanii łatwo znaleźć nocleg na każdą kieszeń - od tanich kwater za ok. 10 USD/ noc po luksusowe hotele w pobliżu atrakcji turystycznych i w wielkich miastach.

W większych miastach znajdują się liczne kafejki internetowe, ale w głębi kraju dostęp do sieci może być utrudniony.


Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Więcej na temat:

Zobacz również