Wypoczynek na Riwierze Tureckiej

Szerokie, piaszczyste plaże, bajeczne zatoki, ciekawe zabytki i najpiękniejsze miasta… Wakacyjny raj? Jeden z wielu, który warto dołączyć do swojej listy „miejsc, które kiedyś odwiedzę”.

Zdjęcie

Riwiera Turecka to wakacyjny raj /123/RF PICSEL
Riwiera Turecka to wakacyjny raj
/123/RF PICSEL

Jeśli jeszcze nigdy nie byłaś w Turcji, najpierw trochę geografii – Riwiera Turecka to popularna nazwa regionu w południowo-zachodniej Turcji, ciągnącego się wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego i Morza Egejskiego, od prowincji Antalya do prowincji Muğla. Często jednak tak określa się całe wybrzeże tureckie.

Piękne plaże, krystalicznie czyste morze, wspaniałe kurorty, bogata oferta turystyczna, bajeczne krajobrazy oraz mieszanka historii i kultur przyciągają tłumy turystów. To też doskonała baza do wycieczek objazdowych – być w Turcji i nie zobaczyć Kapadocji czy Pamukkale? Jeśli dotarłaś aż tutaj, to może się udać.

Reklama

Malownicze miejsca

Wzdłuż wybrzeża znajdują się dziesiątki nadmorskich miast i miasteczek kuszących swoimi atrakcjami. Jedne z najbardziej popularnych to: Antalya, Alanya, Anamour, Belek, Finkie, Kemer, Marmaris, Myra czy Side.

Choć główne ośrodki w sezonie mogą być trochę męczące, to dobrze zorganizowana komunikacja między miastami pozwala na przemieszczanie się w głąb Turcji.

Centrum Riwiery

Antalya otoczona pasmem gór to główny ośrodek Riwiery Tureckiej. Duże, tłoczne miasto, ale z zachowaną turecką starówką, mnóstwem bazarów i meczetów. Tu z pewnością poczujesz orientalny klimat.

Jeśli wybierasz się do Turcji, raczej i tak zawitasz do tego miasta, bo w Antalyi znajduje się międzynarodowe lotnisko i wszystko się tutaj zaczyna…

IK

Informator

JAK DOTRZEĆ: Samolotem – z Warszawy dotrzemy tam w niecałe trzy godziny. Samochodem – przez Rumunię i Bułgarię.

KIEDY JECHAĆ: Wiosna lub jesień to najlepszy czas na wypoczynek w Turcji. Pogoda sprzyja zwiedzaniu – jest wciąż ciepło (ponad 20 st. C), ale mniej tłoczno niż w sezonie.

W regionie Antalyi morze jest bardzo ciepłe nawet do listopada. Najpiękniejszym miesiącem jest maj, kiedy kwitnie mnóstwo kwiatów.

JAKIE PLAŻE: W tej części wybrzeża plaże są piaszczyste oraz żwirowo-kamyczkowe.

CIEKAWE MIEJSCA: ✽ Liczba wież na meczetach świadczy o ich zamożności i ilości wiernych przychodzących na modlitwę.

✽ Chcesz zobaczyć Olimp? Wybierz się na wycieczkę na górę Tahtali, w starożytności zwaną Olimpem.


Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Pieniny i Beskid Sądecki. Co tam robić?

    Pieniny i Beskid Sądecki to doskonałe miejsca dla zapalonych turystów górskich oraz spacerowiczów. Wyjątkową atrakcją są również spływy Dunajcem tratwą flisacką. Trzeba też spróbować bogactwa tych... więcej