Wybrzeże Bułgarii. Gdzie warto pojechać?

Bułgaria jest jednym z bardziej popularnych kierunków wakacyjnych podróży Polaków - jest to zasługa przede wszystkim pięknych plaż i niskich cen. Tym, którzy nie chcą spędzać czasu wyłącznie na opalaniu i kąpielach, bułgarskie wybrzeże ma do zaoferowania wiele atrakcji.

Zdjęcie

Bułgarskie wybrzeże oferuje wiele atrakcji /123/RF PICSEL
Bułgarskie wybrzeże oferuje wiele atrakcji
/123/RF PICSEL

Złote Piaski - ikona bułgarskiego wybrzeża

Pierwszym skojarzeniem z bułgarskim wybrzeżem są niemal legendarne już Złote Piaski - kurort położony 17 kilometrów na północ od Warny, w miejscu, gdzie według legendy piraci mieli zakopać ogromne skarby. Plaża jest tu imponująca - sięga 4 kilometrów długości i 100 metrów szerokości. Elegancka promenada, nocne kluby, ekskluzywne hotele i park wodny - wszystko to razem składa się na specyficzną atmosferę kurortu.

Gwarny kurort sąsiaduje z parkiem przyrodniczym  Złote Piaski, w którym żyje wiele chronionych gatunków zwierząt. Rezerwat najpiękniejszy jest wiosną, kiedy kwitną rzadkie gatunki roślin.

Reklama

Warna - miasto o najwyższym poziomie życia w Bułgarii

Ponoć morze w Bułgarii ma najpiękniejszy odcień właśnie w Warnie - mieście, które w obiegowej opinii pod względem poziomu życia przewyższa Sofię. Znajduje się tu jedyne na Bałkanach delfinarium, a także - ruiny rzymskich term. Dla Polaków ciekawym miejscem będzie z pewnością mauzoleum Władysława Warneńczyka.

Około 30 kilometrów na wschód od Warny "wyrasta" Kamienny Las (Pobiti Kamani) - kilkaset kamiennych "słupów" stojących na wydmie. Są jest on dziełem natury, nie człowieka.

Na wschód od Kamiennego Lasu znajdują się dwie inne niezwykłe atrakcje turystyczne: słynny Jeździec z Madary - wyryta w skale postać rycerza i jego psa (całość mierzy około 23 metrów), wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - oraz Pliska, pradawna stolica Bułgarii.

Kaliakra - niepowtarzalne klify

Położony niedaleko miasta Kawarna przylądek Kaliakra słynie ze stromych klifów, wznoszących się do 70 metrów nad taflą Morza Czarnego, pięknego kanionu oraz jaskiń. Znajdziemy tam także ruiny antyczne.

Bałczik - labirynt w królewskich ogrodach

Pałac w Bałcziku był ulubioną rezydencją letnią Marii Koburg, żony króla Rumunii. Siedziba królewska została zbudowana z iście wschodnim rozmachem, tworząc mieszankę stylów mauretańskiego oraz bułgarskiego renesansu. 

Równie ciekawe są pałacowe ogrody, stanowiące część większego ogrodu botanicznego. Znajdziemy w nich labirynt inspirowany kreteńskim, a także - wiele rzadkich gatunków roślin, w tym - ogromną kolekcję kaktusów.

Nesebyr - urok czasu zatrzymanego

Do tego położonego na półwyspie połączonym ze stałym lądem wąską groblą miasteczka prowadzi bizantyńska brama z V wieku - i jest to dobra zapowiedź tego, co znajdziemy wewnątrz. 

W Nesebyrze bowiem większość pięknie dekorowanych budynków ma średniowieczny rodowód, ulice wybrukowane są kocimi łbami, a cerkwie wyglądają jak z bajki. To pełne uroku czasu zatrzymanego miasteczko bywa jednak zatłoczone w sezonie.

Sozopol - najstarsze miasto na wybrzeżu Bułgarii

Założony jeszcze przez Greków, jako osada Apollonia, Sozopol może się poszczycić długą tradycją jako ośrodek handlowy. Obecnie jest bardzo popularny wśród turystów, ceniących walory jego dwóch plaż i pełnej uroku kamienno-drewnianej zabudowy pamiętającej XIX stulecie. 

Warto odwiedzić tu tak zwany południowy mur - muzeum wkomponowane w pozostałości murów antycznych, oraz zobaczyć sozopolskie świątynie, z cerkwią Bogurodzicy znajdującą się na starówce na czele.

Ropotamo - wielka zielona rzeka

Atmosfery tropikalnej dżungli można zasmakować w Parku Narodowym Ropotamo. Po tej wielkiej zielonej rzece organizowane są spływy statkami, z których pokładu można oglądać dziką roślinność oraz zwierzęta - wśród nich także wylegujące się na brzegach żółwie oraz liczne ptaki.


Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej