​Wybrzeże Albanii - świetne miejsce na wakacje

Albania posiada 362 kilometry wybrzeża morskiego, a na nich - mnóstwo atrakcji w postaci malowniczych plaż, pięknej przyrody oraz intrygujących zabytków. Wszystko to, w połączeniu z niskimi cenami, sprawia, że coraz częściej udają się tu turyści, choć nadal można znaleźć wiele plaż i miasteczek pozbawionych tłoku. Miejsce wypoczynku warto wybrać starannie, gdyż niestety nierzadko urodę plaż psują wszechobecne w Albanii śmieci. Które zakątki na albańskim wybrzeżu są zatem szczególnie godne polecenia?

Zdjęcie

Saranda - miasto w Albanii /123/RF PICSEL
Saranda - miasto w Albanii
/123/RF PICSEL

Okolice Sarandy - jak na Bahamach?

Tuż przy granicy z Grecją znajduje się fragment albańskiego wybrzeża uznawany za najpiękniejszy w całym kraju. Pejzaże okolic miejscowości Ksamil i Saranda (nazywanej też "miejscowością nowożeńców") bywają porównywane do tych z Karaibów czy Bahamów. Turystów kuszą piaszczyste plaże, liczne zatoki i malutkie kameralne wysepki.

Zatoka Porto Palermo i okolice - perełki Morza Jońskiego

Ciepła krystaliczna woda i malownicza twierdza sięgająca korzeniami czasów średniowiecza, a przebudowana w XVII wieku (obecnie udostępniona do zwiedzania) - działają jak magnes na turystów.  

Reklama

W pobliżu leżą także znane i chętnie odwiedzane kurorty: Himara - miasteczko, w którym grecki usłyszymy równie często jak albański, a także Dhermi, słynące z nocnego życia tętniącego w licznych klubach. Morze Jońskie w tym rejonie ma strome skaliste wybrzeża, pośród których znajdują się "zagubione" plaże o niesamowitym uroku.

Pomiędzy Himarą a Dhermi leży kanion Gjipe - cud natury o 800 metrach długości i 10-20 - szerokości. W jego pobliżu znajduje się skalista plaża Gjipe, słynąca z podwodnych jaskiń.

Miłośników większych miast przyciągnie z pewnością Wlora - drugi co do wielkości port kraju, o intensywnie rozwijającej się infrastrukturze turystycznej.

Północna część wybrzeża - Durrës i okolice

Nad Adriatykiem najpopularniejszym kurortem jest duże miasto Durrës - główny port kraju. Trudno tu o wolne miejsce w sezonie w hotelach, a nawet... na plaży. Ta część wybrzeża Albanii przeżywa większe "oblężenie" turystów niż jego południowa część.

Durrës stanowi dobrą bazę wypadową do zwiedzania okolic, z których szczególnie warto zobaczyć warownię w miejscowości Kruja, a także rezerwat Kune Vain, obejmujący las i dwie laguny - ostoję ptactwa.

Durrës jedynie pół godziny jazdy dzieli od Tirany, którą da się zwiedzić w czasie jednodniowego wypadu. W stolicy Albanii warto zobaczyć Plac Skanderberga, nad którym góruje pochodzący z lat 60. XX wieku budynek uniwersytetu. Tu znajdują się najcenniejsze zabytki Tirany, która jest dość młodym miastem: pochodzący z 1821 roku Meczet Ethem Beja oraz 35-metrowa Wieża Zegarowa Kulla e Sahatit. 

Godny uwagi jest też XVIII-wieczny Most Garbarzy - Ura e Tabakëve oraz znajdujący się w jego pobliżu grobowiec Kaplana Toptani Paszy z 1817 roku. Bogatą dawną historię terenu upamiętnia Muzeum Etnograficzne.

Jezioro Szkoderskie

Niezwykłą atrakcją położoną niedaleko wybrzeża jest usytuowane na granicy z Czarnogórą Jezioro Szkoderskie - największy tego typu zbiornik wodny na Bałkanach, o zmiennej powierzchni, od 360 do 550 km2

Położone jest w obniżeniu krasowym, ma zróżnicowaną linię brzegową i kolor wody. Na jego brzegach oraz wysepkach znajduje się wiele pamiątek przeszłości, monastyrów i twierdz, nie zawsze łatwych do odnalezienia. Najłatwiej zwiedzić je z poziomu łodzi.

Wybrzeże Albanii - komunikacja i baza noclegowa

Po wybrzeżu Albanii najłatwiej poruszać się samochodem (uwaga na dziurawe drogi i specyficzny styl jazdy miejscowych), do miejscowości wypoczynkowych kursują też autobusy z Tirany. 

W mniejszych miejscowościach nie powinno być problemu ze znalezieniem kwatery lub kempingu, w znanych kurortach może być konieczność wcześniejszej rezerwacji noclegu w sezonie.


Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Zobacz również